Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7177
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwają poszukiwania ukrytych ciężarówek

Wiadomości: Szklarska Poręba
Poniedziałek, 17 lipca 2017, 8:16
Aktualizacja: Wtorek, 18 lipca 2017, 7:27
Autor: Joanna
Fot. Joanna
W Szklarskiej Porębie rozpoczęto poszukiwania podziemnego pomieszczenia tzw. „Szczeliny Jeleniogórskiej” w której pod koniec II wojny światowej miała zostać ukryta kolumna ciężarówek. Wytypowano trzy miejsca w których rozpoczęto prace poszukiwawcze.

„Szczelina Jeleniogórska” to historia, która opowiadana przez lata tworząc jedną z legend Dolnego Śląska. Informacje o rzekomo ukrytych w okresie wojennym ciężarówkach zaczęły pojawiać się dość często w publikacjach od lat 90. Poszukiwania, które do tej pory prowadzono nie przyniosły żadnych rezultatów. Szukano jej w okolicach Jeleniej Góry, Wlenia i Lubomierza. Obecne poszukiwania na terenie Szklarskiej Poręby zorganizował Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych (wydawca miesięcznika „Odkrywca” i „Archeologia Żywa”).

Nie natrafiono jeszcze na przełomowy trop, ale znaleziono część samochodu ciężarowego, którą nazwano „piec”. Wczoraj (16.07) odbyła się w Szklarskiej Porębie konferencja prasowa poświęcona temu tematowi. Badania prowadzi Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca (GEMO). Według Krzysztofa Krzyżanowskiego, członka GEMO, tych samochodów ciężarowych może być kilka i jest to bardziej prawdopodobne niż wersja, aby pojazdów było bardzo dużo.

Prowadzone prace poszukiwawcze oparte są na nieopublikowanych relacjach byłego żołnierza WOP, które zostały potwierdzone danymi pochodzącymi z akt Służby Bezpieczeństwa. – Źródłem tych legend jest opracowanie żołnierza WOP-u, który w swojej książce opisuje swoje losy i moment, kiedy wchodzi do tych podziemi. Dotarłem do maszynopisu tej książki, która jak się okazało została zmieniona przez cenzurę. Zmieniono w niej tylko szczegóły topograficzne w taki sposób, żeby uniemożliwić znalezienie tego miejsca – poinformował Krzysztof Krzyżanowski.

Bardzo prawdopodobne według członków grupy, że samochody te, jeżeli są gdzieś ukryte będą puste. Stanowią jednak wybitny zabytek historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Gdzie jest szczelina ? 17-07-2017 8:50
Poszukiwacze zaginionej arki od siedmiu boleści .Grupa pazernych cwaniaków.Szukają szczeliny?Co za p..rdoły !Opowiastki dla maluczkich!Szczelina jeleniogórska jest z tyłu jelenia !
~Sergiuszjg 17-07-2017 9:12
Te dinamic hihi nie zaśmiecaj swoją osobą forum z takimi głupimi wpisami, frustracie.
~zaboberek 17-07-2017 9:21
Nie ważne jest czy są gdzieś ukryte,samochody,skarby.Fajne jest natomiast to,że jest grupa fascynatów,których rajcuje sama akcja poszukiwawcza.Oni nikomu nie przeszkadzają,a że robią to co lubią...jest to ich sprawa,a takie zjadliwe wpisy jak ten z "08:50"są nie na miejscu.
~detect. 17-07-2017 11:05
Jest to bardzo realny trop o niebo pewniejszy od bredni o złotych pociągach.Warto pójść śladem H. Klose.Kto ma wiedzę w temacie wie o czym mowa.
~si si bur.... 17-07-2017 12:42
Jacy fascynaci?Szukają i już informują,że ciezarowki mogą być puste. To po to tyle starań ?Tyle lat dochodzeń,badań? Kto podejmuję tyle działań,aby wydobyć złom.Mydlenie oczu. Każdy kto zna choć trochę historii "szczeliny"wie co może się tam znajdować. Myślicie ze ktoś dla samego hobby wydobędzie dokumenty,kosztowności i odda dla państwa.Najlepsze fanty powędrują w prywatne ręce.Ochłapy ujrzą światło dzienne i trafią do muzeum.A najprawdopodobniej w niedługim czasie w mediach usłyszymy ,że nic nie znaleziono.
~ 17-07-2017 13:00
Jeżeli SB miała to w aktach i na dodatek ocenzurowała współrzędne, to chyba oczywiste, że agentura była w tej szczelinie i opróżniła ją z jakiejkolwiek cennej zawartości.
~ 17-07-2017 13:04
Dziuple są w Jeżowie
~tama 17-07-2017 13:09
Najprawdopodobniej owa "szczelina" to ściema wymyślona przez ubeków i "specjalnych" mająca na celu "wskazać" pochodzenie towarów, którymi nielegalnie handlowali. W/g legendy w sprawę było-jest zamieszanych od kilku do kilkunastu osób znanych z nazwiska i adresu. I od połowy lat '70, kiedy to rzekomo odkryli "szczelinę" do dnia dzisiejszego nikt z nich nie puścił pary z gęby?
~JelGór 17-07-2017 13:19
Super, podobają mi się ludzie z pasją, którą potrafią realizować. Powodzenia, liczę, że coś znajdziecie a jeśli nie to zrobiliście kolejny krok do wyjaśnienia tajemnicy.
~x 17-07-2017 13:44
Warto wykorzystać to turystycznie,jak zrobił to Wałbrzych, czy Głuszyca(Riese).Swego czasu krążyła legenda że szczelinę odnaleziono i opróżniono,coś o c...nie i jaju faberge.
~emerytka 17-07-2017 14:25
nie szukajta, te ciężarówki w zlotym pociągu schowane, kiedy księżyc zrówna się nocą z biegunem północnym nastąpi wielkie światło nocy i to ono pokaże drogę,gdzie pociąg jest, a w nim ciężarówki,wszystkie złota pełne, na każdej napisane będzie: własność PIS, nie szukajta,przepowiednia się sprawdzi, a wy i tak z tego nic nie będzieta miały, jeno pieniądze ostatnie wydacie, nie szukajta , mówiem wam, nie szukajta...
~Pio 17-07-2017 16:32
Rzetelna ekipa! Kto śledzi ten wie o co kaman. Mnie tam bardziej Wasz projekt Homar zaciekawił oraz stara kopalnia w okolicach Wlenia. Ciekawe ciekawe...bo GEMO to klasa sama dla siebie już. skoro tutaj są to albo coś się dzieje albo po prostu wczasy w Szklarskiej :)
~KrzysztofN 17-07-2017 22:02
Przeczytajcie Krzyżanowskiego "Skarb Generała", to będziecie wiedzieli o czym mowa.. A do zainteresowanych: fajnie że zaczęli coś robić w tym kierunku...
~Lelum Polelum! 17-07-2017 22:06
A czy nie lepiej by było się zapytać Niemców gdzie co ukryli? Przecież to wszystko tam rdzewieje i można by było się podzielić to co oni ukradli cudzoziemcom to nasze a co Niemcy pochowali własne tutaj to ich. Proste po prostu proste zamiast szukać na oślep
~Hji 18-07-2017 7:15
Wołoszański przeciez powiedział ze wszystko juz dawno zostało odnalezione i nic juz więcej nie ma
~ 18-07-2017 7:52
a gdzie złoto z czasów Jaruzelskiego ,tez będziemy kopać.i pytam gdzie są płyty marmurowe z placu ratuszowego je chyba nie trzeba odkopywać u jakiego ancymonka zdobią posesję
~analityk do |~detect.| 19-07-2017 0:29
Możliwe, że ma Pan sporo racji. Postać Herberta Klosego, jest co prawda dość tajemnicza i nie do końca jednoznacznie zweryfikowana, lecz powiązana co najmniej z kilkoma różnymi miejscami wytypowanymi na tzw. skrytki. Wspólnie z oficerem SS o nazwisku Ollenhauer (nie wiadomo czy prawdziwym), wytypowali co najmniej sześć (lub więcej) takich miejsc. Począwszy od Ślęży, Grodziec, Ostrzycę nieopodal Proboszczowa, okolicę Małego Stawu pod Śnieżką, Cieplice i Wielisławkę koło Świerzawy. To tylko te, o typowaniu których zeznał podczas przesłuchań przez UB w poł. lat 50-tych. Czy zeznał całą prawdę, czy tylko tyle ile chcieli wiedzieć, oraz ile zeznań było prawdą - chyba nie do końca wiadomo. Całkiem możliwe, że mogły być też jeszcze inne miejsca.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group