Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 9310
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Trwają manewry

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 7:55
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2019, 9:42
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Trwają manewry
Fot. Przemek Kaczałko
XXVII Międzynarodowe Manewry Ratownicze pod kryptonimem "Krokus" rozpoczęte. Wczoraj (10.04) uczestnicy wzięli udział w oficjalnej inauguracji kolejnej edycji szkolenia służb ratowniczych, która odbyła się na terenie Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej Nr 1 przy ul. Sokoliki w Jeleniej Górze.
Już po raz trzeci spotykamy się w ramach projektu, którego beneficjentem są: Miasto Jelenia Góra, Powiat Jeleniogórski oraz Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Libercu - zaznaczył na wstępie bryg. Radosław Fijołek, komendant PSP w Jeleniej Górze. - To połączenie przyjemnego z pożytecznym - szkolimy się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych - dodał komendant.

W szkoleniu bierze udział około 180 ratowników z Polski i Czech, a do tego pozoranci, instruktorzy i osoby zabezpieczające logistykę - w sumie w działaniach uczestniczy około 270 osób.

To 44 zespoły, właściwie z całej Polski. Mamy szkoły pożarnicze z Warszawy, Częstochowy, Poznania, mamy Czechów z kraju libereckiego, zespoły z policji, służby więziennej. Oczywiście najwięcej jest strażaków - OSP Wiejska, OSP Sobieszów, OSP Jagniątków, strażaków zawodowych z województwa dolnośląskiego, a także strażaków z łódzkiego, śląskiego i lubuskiego - wyliczał mł. bryg. A. Ciosk.

Jak podkreślił zastępca komendanta, manewry nie mają charakteru konkursowego.

Po prostu ćwiczymy - każdy dla siebie. Nie ma najlepszych i najgorszych. Każdy stara się robić to jak najlepiej, pod okiem instruktora. Nastawienie jest na praktykę - części teoretycznej jest tylko 2 godziny - opisuje Andrzej Ciosk.

W środę uczestnicy manewrów wykonywali zadania nocne w Karpaczu i Miłkowie. W czwartek będą w Jeleniej Górze, w tym m.in. w jednym z escape room'ów, w zakładzie produkcyjnym przy ul. Spółdzielczej czy w podziemiach przy ul. Chełmońskiego. Z kolei w piątek uczestnicy przeniosą się do Podgórzyna i Marczyc.

W tej edycji kładziemy nacisk na zadania, gdzie nie ma urazów. Strażacy radzą sobie, gdy jest złamanie czy jakaś rana. Problem czasami pojawia się, gdy nie ma jeszcze pogotowia, a mamy do czynienia z udarem mózgu, zawałem serca, itp.

Twoja reakcja na artykuł?

23
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1503
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group