Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8508
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Trwa zbiórka na oświetlenie w Wieży Książęcej

Niedziela, 31 maja 2020, 11:12
Aktualizacja: Środa, 3 czerwca 2020, 8:33
Autor: WAC
Siedlęcin: Trwa zbiórka na oświetlenie w Wieży Książęcej
Fot. Stowarzyżenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie"
Trudna sytuacja w jakiej znalazła się branża turystyczna sprawiła, że pod znakiem zapytania stoi montaż nowej instalacji elektrycznej oraz oświetlenia w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Wieża książęca w Siedlęcinie to największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w tej części kontynentu. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia jaworskiego Henryka I (z dynastii Piastów). Prawie w całości zachowała się w oryginalnej postaci. Najcenniejszym elementem wyposażenia są średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora. Oprócz tego w wieży zachowały się m.in. oryginalne XIV-wieczne drewniane stropy oraz – robiąca wielkie wrażenie na zwiedzających – XVI-wieczna więźba dachowa. 

Opiekujące się zabytkiem Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” od lat stara się, aby był on w jak najlepszym stanie. Między innymi w latach 2006 i 2007 dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego przeprowadzono kompleksową konserwację malowideł. Obecnie jednym z elementów wyposażenia wieży wymagających pilnej wymiany jest instalacja elektryczna.

Obecnie oświetlenie spełnia wprawdzie normy, ale jest stare i nie przystaje do zabytkowych wnętrz wieży – mówi kierownik obiektu Ludmiła Gajda. - Nie pozwala też na właściwą ekspozycję eksponatów na wystawach czy też podświetlenie najciekawszych elementów wystroju.

Na początku 2020 roku wydawało się, że przestarzała i awaryjna instalacja elektryczna będzie wymieniona, gdyż stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” otrzymało dotację na ten cel ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 180 000 zł. Niestety, aby można było wykorzystać te środki, społecznicy muszą w te prace zaangażować także środki własne, w wysokości około 30 000 zł. Ich zdobycie pokrzyżowała niestety epidemia koronawirusa, która spowodowała znaczące ograniczenie ruchu turystycznego.

Wpływy z biletów i sprzedaży pamiątek muszą pokryć koszty utrzymania wieży i jej funkcjonowania (ledwo wystarczają na wynagrodzenia, opłaty za prąd, wodę, itp.) - wyjaśnia L. Gajda. - Z tego powodu, aby nie przepadła nam ministerialna dotacja, zdecydowaliśmy się uruchomić zbiórkę środków na wkład własny poprzez portal: www.zrzutka.pl. Każdy może nam pomóc i stać się wirtualnym właścicielem przysłowiowego metra kabla albo reflektorka w XIV-wiecznej wieży w Siedlęcinie! Prosimy gorąco o wsparcie! - apeluje.

Twoja reakcja na artykuł?

14
78%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group