Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3979
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Trwa walka z próchnicą w powiatowych szkołach i nie tylko

Środa, 29 lutego 2012, 13:12
Aktualizacja: 13:28
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Trwa walka z próchnicą w powiatowych szkołach i nie tylko
Fot. Agrafka
Ponad‭ ‬400‭ ‬uczniów powiatowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zostało już przebadanych w ramach akcji‭ „‬Pokolenie bez próchnicy‭”‬ prowadzonej przez Karkonoskie Centrum Medyczne oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze,‭ ‬które stawia na zdrową młodzież,‭ ‬jako przyszłość powiatu. Mówiono o tym podczas dzisiejszej sesji rady powiatu.

Starostwo jeleniogórskie ze starostą Jackiem Włodygą na czele czują się odpowiedzialni za poziom zdrowia mieszkańców‭ ‬m.in.‭ ‬takich miast i gmin powiatowych jak:‭ ‬Kowary,‭ ‬Szklarska Poręba,‭ ‬Piechowice,‭ ‬Karpacz,‭ ‬Stara Kamienica.‭ ‬Stąd też prowadzenie akcji prozdrowotnych w szkołach.‭ ‬Zdrowie młodzieży jest bowiem najważniejsze,‭ ‬a do wielu chorób przyczynia się brak dbałości o jamę ustną.‭

-‭ ‬W ubiegłych latach prowadziliśmy akcję‭ „‬Ratuj dzieciom wzrok‭”‬,‭ ‬a tym razem postawiliśmy na profilaktykę dentystyczną.‭ ‬Już w ubiegłym roku uzgodniliśmy z‭ ‬panią Moniką Mikulicz-Pasler z Karkonoskiego Centrum Medycznego,‭ ‬że nieodpłatnie przebadają młodzież w kierunku zaawansowania próchnicy.‭ ‬Wraz z pracownikami KCM stworzyliśmy program specjalistycznych,‭ ‬ale szybkich badań,‭ ‬dzięki którym w ciągu jednego dnia można zbadać uzębienie‭ ‬50‭ ‬osobom.‭ ‬Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dyrektorów szkół i samych uczniów‭ – ‬powiedział Jacek Włodyga,‭ ‬starosta powiatowy.

Do badań przystąpili najpierw gimnazjaliści,‭ ‬później uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.‭ ‬Łącznie przebadanych zostało już ponad‭ ‬400‭ ‬osób.

-‭ ‬Akcję rozpoczęliśmy wraz ze Starostwem Powiatowym‭ ‬1‭ ‬grudnia‭ ‬2011‭ ‬r.‭ ‬Polega ona na badaniu przesiewowym dzieci i młodzieży z Powiatu Jeleniogórskiego,‭ ‬pod kontem wykrywania wczesnych ognisk próchnicowych za pomocą kamery ultrafioletowej.‭ ‬Jest to specjalne światło,‭ ‬dzięki któremu wykrywamy najwcześniejsze‭ ‬zmiany próchnicowe,‭ ‬niewidoczne gołym okiem‭ – ‬powiedział Kamil Turek,‭ ‬lekarz stomatolog z KCM. -‭ ‬Okazuje się,‭ ‬że w jeleniogórskich szkołach jest mniej uczniów z próchnicą,‭ ‬niż np.‭ ‬w Szklarskiej Porębie,‭ ‬czy Kowarach.‭ ‬Obecnie prowadzimy również badania dzieci z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie‭ – ‬dodał Kamil Turek.

Kontynuowana jest też akcja badania dzieci z jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,‭ ‬którą wspiera Urząd Miasta.‭ ‬Aktualnie badani są uczniowie z ZSO nr‭ ‬1‭ ‬w Jeleniej Górze. Stomatolodzy przypominają, że na kontrolę do dentysty powinno się chodzić minimum co pół roku.‭ ‬Zęby należy myć po każdym posiłku,‭ ‬a gdy nie jest to możliwe to przynajmniej rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. –‭ ‬Warto stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.‭ ‬Zęby należy myć dwie minuty,‭ ‬dzieci metodą okrężną,‭ ‬a dorośli najlepiej szczoteczką elektryczną‭ – ‬mówi Kamil Turek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
142
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
21%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group