Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6946
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa odśnieżanie miasta

Niedziela, 3 lutego 2019, 13:20
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2019, 6:15
Autor: MPGK/WAC
Jelenia Góra: Trwa odśnieżanie miasta
Fot. MPGK
Wszystkie samochody MPGK są na ulicach Jeleniej Góry. Od nocy. Polewają je solanką, zgarniają śnieg pługami. Przy tak intensywnych opadach śnieżnych nie ma szans na to, by ulice były czarne. Nie pomogą telefony – informuje rzecznik MPGK Zbigniew Rzońca.

Przy odśnieżaniu ulic miasta pracuje kilkadziesiąt osób oraz kilkanaście pługo-solarek, traktorów oraz inny sprzęt mechaniczny. Pracownicy MPGK od godz. 4.00 ręcznie odśnieżają także przejścia dla pieszych.

Przypomnę tylko, że śnieżyce potrafią sparaliżować nie tylko wielkie miasta, np. Nowy Jork, ale całe regiony – dodaje rzecznik.
W Jeleniej Górze nie jest idealnie, bo nie może być, gdy śnieg sypie tak mocno jak dzisiaj (3.02). Po prostu trzeba uważać w czasie jazdy – informuje Z. Rzońca.
W związku z licznymi kontrowersjami, związanymi z sypaniem soli na oblodzone drogi, warto wiedzieć, że przed solą - w niskich temperaturach wzbogaconą o chlorek wapnia - praktycznie nie ma obecnie alternatywy. Używają jej nie tylko samorządy wszystkich polskich miast, ale także władze Berlina, Londynu i Sztokholmu. Piasek czy żużel nie spełniają należycie swej funkcji, gdyż nie rozpuszczają lodu, a jedynie go uszorstniają, dodatkowo zapychając studzienki i brudząc ulice. Ich wiosenne sprzątanie podwyższa koszty całej akcji odśnieżania nawet o 70 proc. Piasek ześlizguje się ponadto z oblodzonych chodników, żużel natomiast mocno pyli i niszczy obuwie jeszcze bardziej niż sól – podkreśla rzecznik MPGK.

Jak informuje podinsp. Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji wszystkie główne drogi w regionie są przejezdne, ale jest na nich ślisko, zaś na jezdniach zalega błoto pośniegowe. Ruch odbywa się powoli i zwłaszcza na dojeździe do Szklarskiej Poręby i Karpacza tworzą się spore korki. Od rana doszło do kilku kolizji, w których na szczęście nikt poważniej nie ucierpiał.

Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu wydało na dzisiejszy wieczór i noc ostrzeżenie I stopnia o oblodzeniu.
|
- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Spadek temperatury minimalnej od -1°C do -2°C, a temperatury minimalnej gruntu do -3°C- głosi komunikat.

Twoja reakcja na artykuł?

30
35%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
5%
Nudzi
3
3%
Smuci
7
8%
Złości
42
49%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (81) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group