Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5124
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa Kongres Eucharystyczny dla rodziny

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 czerwca 2014, 7:47
Aktualizacja: Środa, 11 czerwca 2014, 7:30
Autor: Angela
Fot. Angela
Dzisiejszym (10.06) koncertem w Bazylice Mniejszej, przeplatanym czytaniem fragmentów adhortacji apostolskiej Jana Pawła II – „Familiaris consortio” w wykonaniu aktorów Teatru im. C.K. Norwida, rozpocznie się jeleniogórska część I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej. Jutro (11.07) przez cały dzień odbywać się będą liczne uroczystości, których tematem będzie „Rodzina żyjąca eucharystią”.

I Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej rozpoczął się już w niedzielę (08.06) i potrwa do 19 czerwca br. Jelenia Góra nie bez powodu została wybrana jako jedno z miejsc „stacyjnych” tych obchodów.

- Region jeleniogórski jest jednym z najprężniejszych regionów budujących wspólnoty i działających na ich rzecz – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej ks. Bogusław Wolański z Kurii Legnickiej. – Stąd wybór Bazyliki Mniejszej i Jeleniej Góry jako jednego z miejsc, gdzie odbywał się będzie kongres – dodał.
Dzisiaj o godz. 19.00 jeleniogórzanie wysłuchają koncertu w wykonaniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze”. Połączony on będzie z odczytaniem fragmentów jednego z najważniejszych dokumentów Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny, powstałego w okresie Synodu 1981 r. - „Familiaris consortio” Jana Pawła II.

Głównym dniem jeleniogórskich obchodów będzie środa.

- W tym dniu od rana zaplanowano liczne uroczystości – mówił ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, który będzie przewodniczył jeleniogórskim obchodom. – Rozpoczniemy o godz. 16.00 modlitwą uwielbienia, o godz. 17.15 będzie konferencja poświęcona rodzinie, którą wygłosi ks. prof. Paweł Bortkiewicz (pochodzący z Jeleniej Góry, z Parafii św. Erazma i Pankracego). O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta eucharystia, a po niej z Bazyliki wyruszy procesja eucharystyczna, która przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się nabożeństwem na Placu Ratuszowym przed powstałym ołtarzem polowym (ok. godz. 20.30), gdzie dokona się akt zawierzenia rodzin Chrystusowi. W trakcie procesji trzy małżeństwa złożą publicznie „świadectwa małżeńskie”, (w tym dwa będą składane poza Bazyliką, w trakcie przemarszu). Natomiast w trakcie nabożeństwa przewidywany jest także akt zawierzenia rodzin – wymieniał ks. dziekan Bogdan Żygadło.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do włączenia się w to wielkie wydarzenie.

– Zapraszam wszystkich, którym na sercu leży dobro rodziny – mówił ks. Bogdan Żygadło. – Będziemy modlili się za rodziny, również za te, przeżywające kryzys oraz za powołanie do małżeństwa i za narodziny dzieci. Rodzina jest bowiem podstawową komórką naszego życia społecznego, dlatego chcemy dostrzegać jej radości i problemy, a jednocześnie przyjść z pomocą i sugestią, jak te trudności pokonywać – dodał.
W obchody I Kongresu Eucharystycznego włączył się również Urząd Miejski w Jeleniej Górze.

- W pewnym zakresie jesteśmy partnerami w działaniach na rzecz rodziny, bo nasza działalność też skupia się na jej wspieraniu, bo jej problemy to problemy miasta – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Przypominam, że nasze starania doprowadziły do tego, że wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze przekracza niewiele ponad 8 procent, kiedy w Polsce ten wskaźnik jest zdecydowanie wyższy. Wprowadziliśmy Jeleniogórską Kartę Wielkiej Rodziny i zaprosiliśmy skutecznie do współpracy w tej mierze prywatnych usługodawców, co nie jest powszechne w Polsce. Od wielu lat wszystkie dzieci mają opiekę w przedszkolach i żłobku, to ewenement w skali kraju. A co cieszy – według statystyk - w ostatnim czasie mamy więcej narodzin niż zgonów wiec tendencja jest dobra – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~` 10-06-2014 9:13
W trosce o człowieka i dobro wspólne kościół katolicki wkracza w 21 wiek a już od tylu lat wspomaga wielu ludzi dobrym słowem i czynem. Chwała Panu!
~zawstyd 10-06-2014 9:40
Czyżby Jelenia Góra stała się miastem wyznaniowym? I to tylko jednej religii?
~Warunek 10-06-2014 9:45
Kler katolicki musi sie teraz nieźle nagimnastykować, by wcisnąć ludziom tezę, że KK jest biedny, miłosierny, współczujący, gardzący dobrami materialnymi, karmiacy się rybą, chlebem i wodą/od czasu do czasu winem/, do komunikacji z wiernymi używajacy własnych nóg ewentualnie osiołków. Jak w to uwierzycie to jesteście już gotowi na zbawienie.
~Łapa Bozi 10-06-2014 9:45
Kit wam wciskają moje drogie parafiny. Nasz rejon ma jedną z najniższych "uczęszczalności" i biskupy bardzo nad tym boleją. Najnowsze statystyki uczestnictwa w Mszach św. w Polsce mówią, że co roku ilość wiernych w kościele spada o pół procenta. Ostatnio nie przekracza 38%. Dla Jeleniej Góry jest to dużo niżej - wg. szacunków- 33%. Czyli dwóch na trzech jeleniogórzan olewa kościółkowe coniedzielne dojenie krówek (czytaj rogacizny). Rodzina zaś dobrze się mnoży i rozwija, także bez kapłonów, czego dowodem są KOMUNISTYCZNE wyże demograficzne lat 47-55, potem lat 70-tych. Jak tylko kościół zaczął nam ze swoim nauczaniem w majtki wchodzić - klapa. Czy wzwód nie dopisuje? Czy może wizja kolejnych sakramentów mnożonych jak króliki odstrasza? Nad tym niech się kościółkowi rzetelnie zastanowią.
rymcycymcy 10-06-2014 9:49
| ~Łapa Bozi | ...twoja wypowiedź jest tendencyjna i ferment siejąca ! :)
~Łapa Bozi 10-06-2014 9:57
Jeszcze gorzej wygląda udział w tzw. communicantes (łykanie opłatka). Ledwie 15% - czyli mniej jak co szósty - głównie staruszkowie płci odmiennej, podchodzą do komunii. Co nie przeszkadza im natychmiast potem wchodzić w konflikt z co najmniej 8 przykazaniami. Jedynie cudzołożenie i pożądanie żony bliźniego odpada, reszta czynnie i biernie w ciągu drogi z kościoła do domu zostaje naruszona. Jak na tym tle wygląda nasza religijność? Poobserwować taki zbór "wron" zaraz po wyjściu z kościoła, szczególnie na wsi - to kabaret sam w sobie. najpierw się zbierają i ustalają temat i podmiot. Np córka Nowakowej, która miała sukienkę taką, że jej prawie majtki było widać. Strasznie to widzę, szczególnie w kontekście pielgrzymkowych felietonów Rydzyka w TVTRWAM z jego spędów w Częstochowie. Makabra.
~Łapa Bozi 10-06-2014 10:07
cycy-rycy - Fermentacja jest ulubionym procesem Polaków - dzięki niej MY mamy czym się schlać, a ksiądz co popijać w robocie. A tendencyjność wcale nie jest mi zarzutem, tylko stwierdzeniem faktu. Nauczanie kościółkowych też jest tendencyjne, a jakoś o tym milczysz. Jak chcesz danych też tendencyjnych, ale z drugiej strony), wejdź sobie na strony kuriewne i poczytaj statystyk. Może wyciągniesz z tego OBIEKTYWNE wartości. Które i tak wszyscy nazwą tendencyjnymi.
~ 10-06-2014 10:30
Bieda i ciemnota religijna są ze sobą ściśle powiązane. Wystarczy przekroczyć Karkonosze a znikają krzyże i pojawiają się fabryki ...
~heretyk 10-06-2014 10:37
amnietowszystkowisi1
~ 10-06-2014 11:13
DOLNOŚLĄZAK. Wielebni - nie tylko - od Erazma&Pankracego zaprzeczają jakoby byli ugrupowaniem politycznym. W rzeczywistości takim ugrupowaniem są, gdyż w przestrzeni publicznej akcentują rzeczy dla społeczeństwa ważne. Nie ograniczają się tylko do spraw duchowych, wiary, zagadnień życia po życiu. Człowiek, rodzina to fundamenty organizacji społeczeństwa i trwałości konstrukcji państwa, grupującego jeden naród Szkoda, że w naszej Ojczyźnie, partie polityczne, deklarując służebną rolę wobec społeczeństwa - w rzeczywistości służą samym sobie i zaspokojeniu potrzeb własnych. Cdn.
~ 10-06-2014 11:33
Cd. z godz.11:13. W okresie wyborczej kampanii samorządowej udział świeckiego Zawiły w Kongresie Eucharystycznym odbieram jako zabieg marketingowo-polityczny. Świadczy to, iż został dobrze wyznaniowo zaindoktrynowany edukując się na KUL. Szkoda tylko, że walczący o reelekcję prezydent jest ekonomicznie niedouczony, co strasznie mści się na Jeleniogórzanach przy podejmowaniu wążnych decyzji gospodarczych. Skonfliktowane zaplecze polityczne prezydenta /czy PO-partia jeszcze istnieje?/, nakazuje szukać sprzymierzeńców wszędzie. Nie wykluczone, że nawet - nie daj Boże - w PiS-partii. Póki co, "jak trwoga - to do Pana Boga". Wprawdzie jest to żałosne i politowania godne, jednak może okazać się skuteczne. DOLNOŚLĄZAK
~szyper 10-06-2014 11:48
boga niema jest ciemnota
~ 10-06-2014 11:55
Cd. z 11:33. Czym mógłby zapunktować - u mnie - prezydent Zawiła, abym ja, moja rodzina i moi znajomi oddali na niego głos w wyborach? Przede wszystkim likwidacją Komitetu Ratuszowego PZPR /sorry PO-partii/. Magistrat nie służy do uprawiania polityki żadnej partii politycznej oraz do korumpowania ludzi z ugrupowań - wobec PO-konkurencyjnych. Vide sołtys z Goduszyna - Okaz politycznej nędzy i rozpaczy. Panie prezydencie nie jest wykluczone, że obecna działalność tegoż wydziału służyć będzie nie Panu ale politycznej konkurencji. A wówczas nawet "święty Panie Boże - nie pomoże". DOLNOŚLĄZAK
~ewrc 10-06-2014 12:46
a czerwona swołocz tylko potrafi siedzieć i komentować. Psu braty
~niesmak 10-06-2014 12:50
Kiedyś mówiono o Jeleniej czerwona kotlina. Teraz jest to ewidentnie czarna kotlina. Wiara i religia pomieszana z polityką..... źle to wróży
~zalmicie 10-06-2014 12:53
Czerwona swolocz, a co z czarną swolocza? Panie ewrc?nie psu braty?
~ 10-06-2014 12:57
A ile tu gnojstwa wszelakiej maści.
~ 10-06-2014 14:35
Ja jestem tylko niezkazitelny, chciałem dodać, bo zapomniałem.
~prof. 10-06-2014 15:45
.. i pomyśleć że mamy już rok 2014, a w umysłach niektórych wciąż średniowiecze.. może by jakąś gay prade zrobić? bo ostatnio strasznie poczerniało od sutann.
~WER 10-06-2014 16:29
prof.. ścisk 4 liter...
~BOLO61 10-06-2014 17:12
Zastanawiam się nad jednym jak pisać jelonka .com czy jelonka .komża
~bum-tara-bum 10-06-2014 18:33
Żadne kongresy, żadne modły. Do roboty, nieroby i pasożyty! Do normalnej roboty, do maszyn i pługów!
~komuch 10-06-2014 18:36
księża oddają merole rodzinom wielodzietnym
~Protestant 10-06-2014 19:12
[...] dokona się akt zawierzenia rodzin Chrystusowi [...] Któremu Chrystusowi? Eucharystycznemu? I czy biblijny Bóg się do tego przyzna? Witajcie w czasach zwiedzenia. No tak, musi się wypełnić Słowo.
~mnj 10-06-2014 19:48
Zaraza Religijna plęgnie się pełna gębą - wiernych ubywa to trzeba się reklamować
~kji 10-06-2014 19:50
co to za religia że aż tak się musi reklamować - jakaś taka słaba
~jane 10-06-2014 19:52
Boga nie ma - i dzięki bogu że go niema
~ja 10-06-2014 20:03
Wobec śmierci każdemu z was zmaleje ego. Będziecie gnać /jak zdołacie/ po księdza ze skruszonym dziobem, taka wasza moc zgniłego języka.
~eee 10-06-2014 22:05
Średniowiecze się skończyło - już się ludzie ich nie boją. Ani bogów ani księży
~rrrrr 10-06-2014 22:10
Współczesność- lewactko hejtuje przez internet... bo d..py z domu nie potrafią ruszyć...
~Łotr 10-06-2014 22:41
I chwała Bogu, że można czytać wreszcie Biblię i poznać Prawdę i nie bać się ani księży ani innych bogów. I spokojnie umrzeć i iść do nieba bez gnania po księdza zwodziciela (ze skruszonym dziobem). Jak wspaniale jest być dzieckiem Bożym!
~Piotrek 10-06-2014 22:42
Bardzo fajny kongres.Popieram i oby takich jak najwięcej.
rymcycymcy 10-06-2014 22:45
Ci co źle mówią, to pójdą do piekła ! ...zobaczycie, będziecie mieli za swoje ! :) ...w mojej religii na szczęście piekło nie jest zbyt gorące, bo nie ma smażenia w smole ...ale i tak wolę nie ryzykować i zawsze się ładnie wyrażam ! :)
~ABC123 10-06-2014 22:53
rymcymcym wierzy w Boga Makaronowego :) on codziennie je spagetti i w ladnej koszulce pobrudzonej kechupem codziennie chodzi :) wiem bo widzialem ;D
~ 10-06-2014 22:56
Tyle kwasu, zbytecznie wszak każdy ma prawo do własnego wyboru (choć ksiądz ii urzędnik stoją nam na drodze naszych wyborów) . Ksiądz wybrał zawód księdza i mami, urzędnika często wybieramy my. tak jedni i drudzy na swoją modlę, a My krętymi ścieżkami podążajmy swoją omijając tych, którzy nie stanowią dla nas wartości bez opluwania wzajemnego, bo to co da, że "po- ujadamy"?
~jot 11-06-2014 0:01
Tia... Kongres Eucharystyczny - najważniejsza wiadomość dnia. Zabawne, gdy za ekumenizację zabiera się ktoś, kto wcześniej bronił "skrzywdzonych" przez sąd łysych chłopców krzyczących we Wrocławiu wulgaryzmy pod adresem profesora na Uniwersytecie.
~ramss 11-06-2014 6:50
gdzie ta Jelenia Góra?, w Iranie?, bo tam głównie odbywają się szkolenia fundamentalistów religijnych, to jakieś szkolenie terrorystyczne?, o co tam chodzi? znowu talibowie wylądowali?
~lnny 11-06-2014 8:02
do ŁAPA BOGA wyrazy wspóczucia, hołota to tylko obrażać ludzi potrafi.
~ 11-06-2014 9:36
I jak zwykle kwesta z koszykami, jest okazja !!!! Zawsze to pieniadz wydarty plebsowi.
~ 12-06-2014 6:41
Ludzie suto karmia eminencjie, ich zapasione torsy to kpina ze skromnosci kalanow. Oni nie widza wyciagnetych do ludzi blagalnych rak rodzicow chorych na raka dzieci, ktoym zagraniczne operacje moga dac szanse zycia... tu zaslepienie mamona - koscielne dobra sa nietykalne !!!!! Nikt z biskupow nie pomysli nawet o tym ze moze pomodz chocby kilku rodzinom.... wciaz liczy sie na szarych ludzi.KONGRES POMOCY RODZINIE- kpina.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group