Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 2220
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa Kongres Eucharystyczny dla rodziny

Wtorek, 10 czerwca 2014, 7:47
Aktualizacja: Środa, 11 czerwca 2014, 7:30
Autor: Angela
Jelenia Góra: Trwa Kongres Eucharystyczny dla rodziny
Fot. Angela
Dzisiejszym (10.06) koncertem w Bazylice Mniejszej, przeplatanym czytaniem fragmentów adhortacji apostolskiej Jana Pawła II – „Familiaris consortio” w wykonaniu aktorów Teatru im. C.K. Norwida, rozpocznie się jeleniogórska część I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej. Jutro (11.07) przez cały dzień odbywać się będą liczne uroczystości, których tematem będzie „Rodzina żyjąca eucharystią”.

I Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej rozpoczął się już w niedzielę (08.06) i potrwa do 19 czerwca br. Jelenia Góra nie bez powodu została wybrana jako jedno z miejsc „stacyjnych” tych obchodów.

- Region jeleniogórski jest jednym z najprężniejszych regionów budujących wspólnoty i działających na ich rzecz – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej ks. Bogusław Wolański z Kurii Legnickiej. – Stąd wybór Bazyliki Mniejszej i Jeleniej Góry jako jednego z miejsc, gdzie odbywał się będzie kongres – dodał.
Dzisiaj o godz. 19.00 jeleniogórzanie wysłuchają koncertu w wykonaniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze”. Połączony on będzie z odczytaniem fragmentów jednego z najważniejszych dokumentów Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny, powstałego w okresie Synodu 1981 r. - „Familiaris consortio” Jana Pawła II.

Głównym dniem jeleniogórskich obchodów będzie środa.

- W tym dniu od rana zaplanowano liczne uroczystości – mówił ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, który będzie przewodniczył jeleniogórskim obchodom. – Rozpoczniemy o godz. 16.00 modlitwą uwielbienia, o godz. 17.15 będzie konferencja poświęcona rodzinie, którą wygłosi ks. prof. Paweł Bortkiewicz (pochodzący z Jeleniej Góry, z Parafii św. Erazma i Pankracego). O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta eucharystia, a po niej z Bazyliki wyruszy procesja eucharystyczna, która przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się nabożeństwem na Placu Ratuszowym przed powstałym ołtarzem polowym (ok. godz. 20.30), gdzie dokona się akt zawierzenia rodzin Chrystusowi. W trakcie procesji trzy małżeństwa złożą publicznie „świadectwa małżeńskie”, (w tym dwa będą składane poza Bazyliką, w trakcie przemarszu). Natomiast w trakcie nabożeństwa przewidywany jest także akt zawierzenia rodzin – wymieniał ks. dziekan Bogdan Żygadło.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do włączenia się w to wielkie wydarzenie.

– Zapraszam wszystkich, którym na sercu leży dobro rodziny – mówił ks. Bogdan Żygadło. – Będziemy modlili się za rodziny, również za te, przeżywające kryzys oraz za powołanie do małżeństwa i za narodziny dzieci. Rodzina jest bowiem podstawową komórką naszego życia społecznego, dlatego chcemy dostrzegać jej radości i problemy, a jednocześnie przyjść z pomocą i sugestią, jak te trudności pokonywać – dodał.
W obchody I Kongresu Eucharystycznego włączył się również Urząd Miejski w Jeleniej Górze.

- W pewnym zakresie jesteśmy partnerami w działaniach na rzecz rodziny, bo nasza działalność też skupia się na jej wspieraniu, bo jej problemy to problemy miasta – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Przypominam, że nasze starania doprowadziły do tego, że wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze przekracza niewiele ponad 8 procent, kiedy w Polsce ten wskaźnik jest zdecydowanie wyższy. Wprowadziliśmy Jeleniogórską Kartę Wielkiej Rodziny i zaprosiliśmy skutecznie do współpracy w tej mierze prywatnych usługodawców, co nie jest powszechne w Polsce. Od wielu lat wszystkie dzieci mają opiekę w przedszkolach i żłobku, to ewenement w skali kraju. A co cieszy – według statystyk - w ostatnim czasie mamy więcej narodzin niż zgonów wiec tendencja jest dobra – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group