Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6585
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trudne 12 miesięcy nad Jedlicą

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 12 stycznia 2010, 8:10
Aktualizacja: Środa, 13 stycznia 2010, 8:37
Autor: Ania
Fot. Ania
Zamknięcie fabryki dywanów, niepokojące wskaźniki wzrostu przestępczości, lokalne konflikty z mniejszością romską z jednej strony, z drugiej – powodzenie w realizacji wielu programów. Wczoraj w Kowarach uroczyście podsumowano miniony rok.

W Kowarach z okazji Nowego Roku w sali rajców spotkali się samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń oraz wiele innych osób związanych z gminą.

W mieście nad Jedlicą w 2009 roku udało się zrealizować wiele projektów m. in. „Transkarkonosze”. Brało w nim udział kilka miast, a jego celem był wzrost atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-czeskiego poprzez stworzenie jednolitego systemu oznakowania miast partnerskich. Na ten rok zaplanowane są kolejne przedsięwzięcia, związane np. z przebudową budynku B Urzędu Miasta , gdzie powstanie Centrum Integracji i Tradycji Miasta oraz wiele innych.

Ten rok był trudny dla wielu mieszkańców Kowar, zwłaszcza tych którzy do niedawna pracowali w Fabryce Dywanów. Niektórzy już znaleźli nowe miejsca pracy, inni jeszcze szukają. W minionych 12 miesiącach pogłębiło się uprzedzenie do Romów mieszkających w Kowarach. Wszystko za sprawą pokaźnego wsparcia finansowego mniejszości etnicznej udzielonego dzięki programom unijnym i rządowym.

Kowary czeka jeszcze długa droga zanim staną się miastem turystycznym. Szanse na rozwój jednak są, bo w Kowarach działa wiele organizacji pozarządowych, a ich członkowie chętnie podejmują się działań na rzecz miasta. Chętnie współpracują z Urzędem Miasta i tworzą nowe przedsięwzięcia, jak chociażby Liga Sań Rogatych, która ruszyła w tym roku. Dużo nadziei jest związanych z powstającą obecnie Stacją Sportów Zimowych i Paralotniarstwa oraz kowarską wyspą, mającą odzyskać dawny blask.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ladnaw 12-01-2010 8:25
Mieszkałem w Kowarach wiele lat, wiem, że jest tam sporo osób, które chcą zmieniać to miasto i to nie są pierdzistołki, część z nich to ludzie spoza /urzędu/. Problem jest taki (ja go tak widzę), że owi ludzie chcą zrobić z Kowar miasto atrakcyjne turystycznie i przyciągnąć turystów, to jest ok. Ale mieszkańcom Kowar bardziej zależy na poprawie codziennego życia, np. lepszych drogach i chodnikach i policji, która działa całą dobę a nie od 6 do 20.
~wx 12-01-2010 8:55
no to sobie kolesie podjedli i popierdzieli w stołki, ciekawe kto zrobi interes na infrastrukturze narciarskiej?- ja wiem
~kolo 12-01-2010 9:15
Jacy oni wszysy (zdawac by się mogło) przejęci losami biednych Kowarzan. buahhaha
~Piękny Roman 12-01-2010 10:22
Aniu a może tym razem jednak napisała byś trochę więcej krytycznie o grodzie nad Jedlicą...Chodzi o odśnieżanie.Chodziłem wczoraj po mieście a potem na spacerze z psem na obrzeżach miasta i normalnie beznadzieja.Nie dość że ciężko przejść po chodnikach,zwłaszcza osiedlowych,to nawet nie widać nigdzie żadnego sprzętu który odśnieża.No,może raz czy dwa na dzień przejedzie piaskarka z pługiem i to wszystko.A czemu np.Pan Burmistrz nie zatrudni do odśnieżania bezrobotnych do prac interwencyjnych ? Było by tanio i z pożytkiem dla obu stron...
~ 12-01-2010 10:31
ladnie to tak chlac od rana?
~A 12-01-2010 10:38
Ciekawe jak zrobić to TURYSTYCZNE miasto. Jeżeli chodzi o Centrum Narciarskie to słyszę o tym już kilka lat. Jakieś nierealne pomysły o wyciągach na Śnieżkę itd. W zimę dni śnieżnych jest może 40 reszta to odwilż i temperatury dodatnie. Armatka śnieżna musi mieć przynajmniej -0,5 stopni C. Oczywiście w dni mroźne śnieg się produkuje "na zapas" ale jeden HALNY załatwia sprawę. Pomijając fakt że armatka śnieżna w ciągu nocy pobiera dziesiątki kubików wody to do tego zużywa duże ilości energii elektryczne j. Generalnie to w Karpaczu, który leży wyżej n.p.m. ciężko jest utrzymać śnieg na stokach w ciepłe zimy. Do tego jak taki turysta będzie musiał jechać do tego C Narciarskiego "uroczą", wąską ulicą Wiejską to będzie wolał jechać do Karpacza. Ponadto narciarstwo jest stosunkowo drogim sportem i przyciągnie tylko poznaniaków na dwa zimowe miesiące. Jedyny basen kąpielowy nieczynny już 15 lat tylko co jakiś czas słychać o jego rewitalizacji. Jedyne miejsce gdzie można było latem odpocząć to był zalew, który został ogrodzony bo to zbiornik wody pitnej. Uważam, że lepiej było by wykonać więcej ujęć wody pitnej, gruntowej w górach. Zalew wówczas można wykorzystać jako Wodne Centrum. Jakaś przystań, sekcja żeglarska, sekcja kajakarska jakieś domki letniskowe. Dla przykładu w Niemczech na byle zbiorniku wodnym w miastach wielkości Kowar są właśnie takie atrakcje. Sam byłem kiedyś świadkiem niedaleko Bremen zawodów kajakarskich, które przyciągnęły setki widzów. Rozbudować bardziej sieć ścieżek rowerowych, gdyż mamy piękne tereny dla tego sportu. Ruiny hotelu "Przywodzie" wykorzystać jako budowę hotelu w którym mogła by być baza wypadowa wycieczek rowerowych. Na pewno przyjeżdżaliby turyści na kilkudniowe turnusy. Na koniec dogadać się z PKP co do linii kolejowej. Naprawić ubytki szyn, oczyścić trasę, kupić jakąś drezynke z odsłanianym dachem na lato i robić edukacyjno-krajoznawcze wycieczki do tunelu. Zimą można było by tez wozić narciarzy np z "Przywodzia" do tego przyszłego Centrum Narciarskiego omijając "piękną" ulice wiejską. Podejrzewam, że z parkingiem też by był tam problem. Turyści zwiedzający sztolnie zostawiają auta na pętli autobusowej. Pozdrawiam władze Kowar. Kowarzanin
~ 12-01-2010 12:20
To jest tak jak na siłe chce się zrobić z miasta przemysłowego ,turystyczne dużo wody upłynie zycia 2 pokoleń nie starczy a wysarczyło nie niszczyć to co było dobre no ale mamy plan Balcerka i Lewandoskiego że o Buzku nie wspomne. Miasto się wyludna sam za pracą musze do niemiec wyjchać.
~Mar... 12-01-2010 13:05
powiem szczerze, że to wszystko z pewnej strony jest śmieszne ... "a jego celem był wzrost atrakcyjności turystycznej" powiedzcie co dokładnie poprawiło tą "atrakcyjność" jak nadal jest tak samo, a powiedział bym że nawet gorzej ... "Na ten rok zaplanowane są kolejne przedsięwzięcia" - Co otworzycie trzecią biedronkę? Lepiej zajmijcie się mieszkańcami Kowar, a nie udajecie tylko, że przejmujecie się tymi "bezdomnymi" Bez obrazy ale czytając to parsknąłem śmiechem, bo wygląda to tak "pięknie" tylko w tym artykule, a niestety rzeczywistość ... A z tego co widać to przejmujecie się tylko i wyłącznie sobą ...
~ 12-01-2010 13:21
Kowary były interesującym gospodarczo i turystycznie miastem. Kowary będą takim miastem ponownie. Ja w to niewątpię. Wszystko w swoim czasie. Jeżeli nie zadbamy o to my Polacy uczynią to za nas ex-Dolnoślązacy, gdyż doskonale znają walory kulturowo-krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej i miejscowości w niej położonych. O czym uprzejmie przypominam wszelkiej drobnicy polityczno-partyjno-urzędniczo-samorządowej, grasującej w tym przeuroczym zakątku Europy. Slogan "STARE PIASTOWSKIE ZIEMIE", tchnie gomulszczyzną. Może być przez niektórych współczesnych "intelektualistów" źle kojarzony. To są naprawdę szczególne tereny, o które Polacy winni zadbać w sposób szczególny. Obywatelka ościennego kraju,która funkcjonuje wśród naszej społeczności, pokazała jak to należy robić. Cenię ją za to, zalecając by brać z niej przykład.
~ 12-01-2010 13:24
DOLNOŚLĄZAK.Kowary były interesującym gospodarczo i turystycznie miastem. Kowary będą takim miastem ponownie. Ja w to niewątpię. Wszystko w swoim czasie. Jeżeli nie zadbamy o to my Polacy uczynią to za nas ex-Dolnoślązacy, gdyż doskonale znają walory kulturowo-krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej i miejscowości w niej położonych. O czym uprzejmie przypominam wszelkiej drobnicy polityczno-partyjno-urzędniczo-samorządowej, grasującej w tym przeuroczym zakątku Europy. Slogan "STARE PIASTOWSKIE ZIEMIE", tchnie gomulszczyzną. Może być przez niektórych współczesnych "intelektualistów" źle kojarzony. To są naprawdę szczególne tereny, o które Polacy winni zadbać w sposób szczególny. Obywatelka ościennego kraju,która funkcjonuje wśród naszej społeczności, pokazała jak to należy robić. Cenię ją za to, zalecając by brać z niej przykład.
~dom.ch1@wp.pl 12-01-2010 13:27
Popieram Pana , który wspomina o zimowym utrzymaniu dróg. Dziwi mnie , że nasi rajcowie do chwili obecnej nie zrobili nic aby zmienić uchwałę , w której istnieje zapis o podziale 1 do 3 kategorii zimowego utrzymania dróg. Kategoria I to burmistrz , II radni i wszyscy możni tego miasta i wreszcie III trzecia to pleps , któremu nic się nie należy. Ot- przepraszam - ten pleps płaci podatki takie same , albo i większe niż ta górna półka naszych mieszkańców . To jedyne mamy zapewnione. Wstyd Panowie i Panie Rajcowie i Panie Burmistrzu podpierać się uchwałą z przed kilku a może kilkunastu lat. Rozumiem - brak Wam pomysłu.Cieszy mnie to , że zbliżają się wybory. Najwyższy czas oddać stołek komuś , kto będzie wiedział co to znaczy społeczeństwo a nie tylko chwalić się w mediach sukcesami nie przyznając się do porażek.
~ZDEGUSTOWANY 12-01-2010 14:15
Uprzedzenia wobec Romów.... Kto tu mieszka ten zna sytuacje i widzi jak Romowie "ciężko pracują" na poprawe swojego wizerunku i sytuacji życiowej... A pytam Pana Burmistrza dlaczego nie zatrudni się ich do odśnieżania? Chodnikami przejść nie można, a osiedlowe uliczki to 3-ci świat!!! Oczywiście w okresie letnim zleca się Im prace porządkowe, niech sobie posiedzą na słoneczku, papierosek, pogaduszki, zasada "3 leży a 1 robi". A teraz co??? Lenie tylko ciągną z naszych podatków i żebrają gdzie popadnie. Przecież przy odsnieżaniu pomarzłyby im te leniwe, mniejszościowo-narodowe zady....
~mieszkaniec2 12-01-2010 14:33
I tak wzsyscy wiedza liczy się tylko KORYTO, koleś kolesiowi krzywdy nie zrobi. Faktycznie oni mocno przejęci o losy mieszkańców, biedaki po nocach nie śpią!
~impra 12-01-2010 14:35
ta impra za wasza kaskę biedni mieszkańcy, walcie do ratusza może co zostalo.
~ 12-01-2010 15:32
PO CO BYŁO NISZCZYC TO Z CZEGO KOWARY BYŁY ZNANE BYŁY MIASTEM PRZEMYSŁOWO TURYSTYCZNYM A TERAZ CZYM SA OSADĄ ROMSKĄ NAJPIERW PADŁA DYWANÓWKA TERAZ KU KOŃCOWI MA SIE LIGNUM NIE ROZUMIEM DLACZEGO WŁADZOM MIASTA TAK ZALEŻY ŻEBY POZBYĆ SIE WSZYSTKICH ZAKŁADÓW W MIEŚCIE NIE ROBIĄ NIC ABY TO WSZYSTKO RATOWAĆ W INNYCH MIEJSCOWOŚCIACH WŁADZE CIESZĄ SIE ŻE POWSTAJĄ CZY FUNKCJONUJĄ ZAKŁADY PRACY LUDZIE MAJA PRACE A U NAS JAKOŚ WSZYSTKO NA OPAK CIESZE SIE TYLKO Z JEDNEGO ŻE NIE DŁUGO WYBORY I MAM NADZIEJE ŻE TYM RAZEM WYBIERZEMY LEPIEJ
~ 12-01-2010 17:25
hehe pięniążki zawsze się znajdą, ale nie na to co trzeba. Na przebudowe Urzędu Miejskiego się znalazły, by burmistrz miał gdzie zapraszać swoich znajomych z wysoko położonych stołków, a Straż Pożarną chce zamknąć bo niby pieniędzy nie ma. Więc jak to jest i działa??? Ludzie nie jestem z Kowar ale często bywam w tym małym miasteczku i naprawdę wam współczuje. A burmistrza zmieńcie po znikniecie... Pzdr
~kowarzanka z Wichrowej R. 12-01-2010 18:21
Przykład konsekwencji w działaniu, to skrzyżowanie, gdzie latem rozebrano budynek z dawną piekarnią. Rozbiórka poszła szybko, o czym chętnie pan Burmistrz chwalił się do kamery TV Dami i donosił lokalnej prasie: "Kowary pieknieją, skrzyżowanie będzie bezpieczniejsze dla tych ,którzy jadą w kierunku Karpacza i wszystko bedzie cacy w górskim miasteczku".. A jak jest- widać teraz, kiedy znowu fala turystów ciągnie w kierunku Karpacza i przeklina to słynne skrzyżowanie. Taka jest skuteczność działań obecnych władz przez całą kadencję. Cześć i chwała lokalnej władzy!!!
dolnoślązak 12-01-2010 20:04
DOLNOŚLĄZAK~do kowarzanka z Wichrowej R. Te roboty to prolog tego co nastąpi. Krok pierwszy został uczyniony. C.D.N.
~ 14-01-2010 13:24
p. burmistrz ostatnio sprowadził pięć lub sześć rodzin romskich do Kowar to jest 19 osób coraz ciekawiej sie tu robi bo po co stawiać na miejsca pracy dla mieszkańców lepiej inwestować w romów widocznie lepsze pieniążki tylko dla kogo są dla tego są a że miasto ginie to co tam nie ważne w Kamiennej górze sie cieszą że sie ich pozbywają może jeszcze z Czech nam zafunduje pare rodzinek wtedy my Polacy będziemy miejszością może wtedy i nam sie byt poprawi
~Doloresdora 21-02-2010 20:00
szkoda ze na wybory musi isc wybieraj Nurmistrza a dlaczego Pan Burmistrz nei zrobiłglosowania kto jest za przyjęciem romow nowych w Kowarach przykre i żałosne chodzą plotki ze sie zakochał w c...neczce ha ha ha i chyba mamy odpowiedz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group