Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6428
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trudna sztuka wyplatania

Poniedziałek, 3 marca 2008, 16:12
Aktualizacja: 16:13
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Trudna sztuka wyplatania
Fot. TEJO
Jak zrobić wiklinowy koszyk? Zadanie z pozoru proste, okazało się nie lada wyzwaniem dla gimnazjalistów, którzy w poniedziałek w Muzeum Karkonoskim wzięli udział w warsztatach poświęconych pleciontkarstwu.

W arkana tej sztuki znanej ludzkiej cywilizacji od dawna wtajemniczał młodzież Jarosław Wandycz, dla którego wiklina nie ma tajemnic. – Zajmuję się tym od ośmiu lat – mówi pan Jarosław przyznając, że zawód to coraz mniej popularny.

– Wielu rzemieślników samodzielnie zdobywa doświadczenie. Specjalistyczne technikum dla wikliniarzy działało w Kwidzynie, ale nie wiem, czy jeszcze istnieje – podkreśla Jarosław Wandycz, który pokazywał dziewczętom i chłopcom z Gimnazjum nr 2, jak zrobić kulę lub koszyczek z giętkich wiklinowych gałązek.

Łatwo nie było, bo – jak mówił sam mistrz – godzina zajęć to zdecydowanie za mało, aby posiąść podstawy trudnej sztuki wyplatania. Ale niezrażeni tym gimnazjaliści chętnie tworzyli swoje, mniej lub bardziej zgrabne, dzieła.

W Jeleniogórskiem niewielu jest zawodowych wyplataczy. Są natomiast uprawy wikliny przeznaczonej na wszelkiego rodzaju produkty. Roślina ta rośnie, między innymi, w Cieplicach za wałami. Wiklinowe przedmioty to podstawa utrzymania wielu rzemieślników na ziemi lubuskiej. Tamtejsze kosze cieszą się sporą popularnością wśród Niemców. Plecionkarstwo jest dziedziną rzemiosła artystycznego i użytkowego. Z wikliny powstają także meble. Produktem bywa także utwardzona słoma, bambus, trawa morska i rattan.

Poniedziałkowe warsztaty były ostatnimi z cyklu imprez towarzyszących wystawie „Zapomniane rzemiosła”, którą w salach Muzeum Karkonoskiego można oglądać do 16 kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group