Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8975
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trudna ochrona skarbów dziedzictwa

Środa, 18 marca 2009, 13:21
Aktualizacja: 13:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trudna ochrona skarbów dziedzictwa
Fot. TEJO
Funkcjonariusze Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej szkolili się dziś w Muzeum Karkonoskim poznając dzieła sztuki i ucząc się rozpoznawania przedmiotów wartościowych. – To dla nas bardzo cenne doświadczenie – mówili. Niestety, po wejściu Polski do strefy Schengen, bezcenne przedmioty są znacznie bardziej narażone na wywóz.

Kilka godzin spędzonych wśród eksponatów MK oraz na wykładach specjalnie przygotowanych przez pracowników placówki bardzo się pogranicznikom przydadzą. – Nie mieliśmy żadnych specjalistycznych szkoleń w tym zakresie i jest to dla nas nowe doświadczenie – mówi kpt. straży granicznej Robert Onoszko.

Walka z przemytem dzieł sztuki to dla strażników granicznych wciąż wielkie wyzwanie, choć znacznie trudniejsze w realizacji po wejściu Polski do strefy Schengen. Ułatwiło to podróżowanie zwykłym ludziom, ale także znacznie łatwiejszy stał się wywóz przedmiotów noszących cechy zabytków. Zjawisko praktycznie wymknęło się spod kontroli.

– Mamy praktycznie związane ręce, bo zatrzymanemu na drodze kierowcy, który przewozi coś starego i cennego, nie udowodnimy, że zamierza ten przedmiot wywieźć. Jest to możliwe tylko w ścisłej strefie nadgranicznej – mówi kpt. Onoszko.

Zwiększenie zagrożenia wywozem dla dzieł sztuki w Polsce potwierdzają pracownicy Muzeum Karkonoskiego. – Są cenne eksponaty szkła w prywatnych kolekcjach. Bardzo bym chciała, aby nie opuściły kraju – mówi Stefania Żelasko, specjalistka w zakresie kolekcji szkła artystycznego i użytkowego. Z kolei handlarze tylko czekają na odpowiednią zwyżkę cen, aby posiadane skarby korzystnie spieniężyć.

Strażnicy graniczni obejrzeli kolekcję szkła w Muzeum Karkonoskim, po której oprowadziła ich wspomniana Stefania Żelasko. Wzięli także udział w szkoleniu z zakresu materiałów archeologicznych, etnografii oraz historii sztuki. To nie koniec cyklu zajęć związanych z zabytkami. Planowane są jeszcze podobne kursy z udziałem konserwatora zabytków oraz w Archiwum Państwowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group