Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10842
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Trędowata” w Książu

Sobota, 13 lutego 2021, 8:03
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: „Trędowata” w Książu
Fot. Użyczone/Zamek Książ
„Trędowata” Jerzego Hoffmana z 1976 roku należy do najbardziej romantycznych polskich produkcji filmowych. Melodramat powstawał m.in. na Tarasie Zachodnim w Zamku Książ w Wałbrzychu. W walentynkowym tygodniu prezentujemy niepublikowane nigdy wcześniej fotografie z książąńskiego planu filmowego.

Zdjęcia, na których uwieczniono wielu znanych polskich aktorów m.in.: Leszka Teleszyńskiego, Piotra Fronczewskiego, Annę Dymną i Gabrielę Kownacką udostępnił Leopold Stempowski z książąńskiego biura PAN. Ich autorem jest jego kolega i wieloletni współpracownik, nieżyjący już Jerzy Speil. Widzimy na nich także odtwórczynię głównej roli Elżbietę Starostecka oraz reżysera obrazu Jerzego Hoffmana.

Zdjęcia do filmu "Trędowata" kręcono latem 1976 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu i w dawnej rezydencji Potockich w Łańcucie. Dolnośląska twierdza odgrywała na ekranie rodowe gniazdo ordynatów Michorowskich, Głębowicze.

Dla Elżbiety Starosteckiej, która wystąpiła w głównej roli nieszczęśliwej Stefanii Rudeckiej specjalnie zaprojektowano piękne kostiumy z epoki. "Z jednym z nich był pewien kłopot. W scenie na garden party, podczas którego ordynat prosi do tańca Stefcię, miałam na sobie bajkową suknię, lecz szybko musiałam przebrać się w skromny, lekko przykrótki kostium, gdyż na kolejnym ujęciu byłam jeszcze kopciuszkiem" - wspominała aktorka.
Scena garden party, którą nakręcono na Tarasie Zachodnim Zamku Książ pamiętna była jeszcze z innego powodu. W epizodycznych rólkach wystąpił w niej kwiat polskiego aktorstwa. Jak wspominał Jerzy Hoffman, zatrudnił w niej wszystkich, którzy mieli wtedy kłopoty z cenzurą i byli bez pracy, więc "trzeba było dać im zarobić".

W lipcu 2019 po latach powróciła do Książa Elżbieta Starostecka, która po projekcji odrestaurowanej cyfrowo „Trędowatej” spotkała się grupą prawie trzystu wielbicieli” . Ukochana aktorka kilku pokoleń Polaków, która bardzo rzadko pokazuje się publicznie zrobiła wyjątek dla wałbrzyskiego zamku. Legendarna gwiazda do Książa przyjechała z mężem, słynnym kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.

Twoja reakcja na artykuł?

46
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
5
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group