Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4950
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tramwajami w Jeleniej Górze? Od deklaracji do rzeczywistości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 23 stycznia 2011, 8:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 stycznia 2011, 8:13
Autor: RED
Fot. Archiwum/Materiały M. Zawiły
Jeleniogórscy samorządowcy rozpoczęli rozmowy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych na temat niezbędnych działań, zmierzających do uruchomienia tramwaju miejskiego.

Jak przypomina Cezary Wiklik, doradca medialny prezydenta miasta, w okresie kampanii wyborczej obecny prezydent Marcin Zawiła podjął tę sprawę, wskazując na przebudowę infrastruktury wzdłuż linii kolejowej biegnącej od Zabobrza, przez okolice Centrum i dalej do Cieplic, Sobieszowa oraz do Szklarskiej Poręby. Miałoby to ułatwić uruchomienie szynobusu łączącego poszczególne dzielnice naszego miasta.

Omawiane są sprawy wstępne, w tym wykorzystanie istniejących obiektów dworcowych (Jelenia Góra – Zachodnia, Cieplice, Sobieszów), a także budowa innych przystanków (m.in. w bezpośredniej bliskości kościoła garnizonowego, między dworcem Cieplice, a przystankiem Orle, i in.).

Taka komunikacja byłaby dla wielu mieszkańców miasta, pracujących w okolicach Zabobrza, a mieszkających w Sobieszowie (lub odwrotnie) realną alternatywą dla podróży własnym samochodem, czy komunikacją MZK. Co tak samo ważne – w przypadku przedłużenia tej linii do Szklarskiej Poręby – mogłaby się stać elementem ożywienia ruchu turystycznego na linii Szklarska Poręba – Jelenia Góra.

Przy zakładanej wspólnej promocji imprez, organizowanych w różnych miejscowościach Powiatu Jeleniogórskiego ułatwiłoby to przemieszczanie się większych grup podróżnych. Jak zapowiada C. Wiklik, wszelkie szczegółowe problemy, wynikające z tego planu będą omawiane drobiazgowo i sukcesywnie z udziałem poszczególnych służb PKP.

Tramwaje do centrum nie wrócą na pewno, ale na obrzeża miasta? Nie jest to wykluczone

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (100) Dodaj komentarz

~v666 23-01-2011 8:30
Ile kosztowałoby wdrożenie tramwajów? Za te same pieniądze, można by pewnie kupić masę eko-autobusów i obniżyć ceny biletów... ale nie, zawsze trzeba wyważać otwarte drzwi i szukać dziury w całym...
~Gap'a 23-01-2011 8:46
Jestem za. Najzdrowszy pomysł nowego prezydenta.
~jorek 23-01-2011 9:01
tramwaj do szklarskiej?????tramwaj poza centrum???
~ 23-01-2011 9:19
To jest chory pomysł. Kto będzie tym jeździł? Pracownicy Tesco? Gdyby były przy przystankach duże zakłady przemysłowe to zgoda, ale tak to nie ma sensu.
~Gość 23-01-2011 9:21
A to prezydent już nie ma nic lepszego do roboty jak znowu wymyślanie durnych rozwiązań tramwajem to on może pojechać ,ale do psychjatryka ,ludzie Zawiła głupawe pomysły wdraża ,a wy dajecie sie podpuścić niech sie weżmie za uczciwe rządzenie miastem i kasą miasta to będzie dobrze ,bo mnie tu szlak za chwile trafi ,co przyjdzie nowy futurysta z PO w osobie Obrębalski czy teraz ten Zawiła to matko kochana PO prostu mi sie żygać chce na ichne pomysły ,a ten rzacznik medialny to chyba o zdrowym umyśle też nie bardzo jest ,skoro takie głupoty wygaduje dla całej ekipy i samego Zawiły badania w psychiatryku konieczne.
~Autobus? 23-01-2011 9:31
To jest bardzo dobry pomysl, popieram w 100% A tym wszystkim ktorzy mysla inaczej" kij Im w oko"
~............ 23-01-2011 9:33
dajcie mu pracować w spokoju. Obrębalski źle, bo na każdym rogu minimarket. Zawiła źle, bo to i tamto. coś mi się wydaje że ktoś tu jest zdrowo pieprznięty i to żaden z prezydentów.
~s. 23-01-2011 9:36
Pomysł nie jest nowy. Aby to miało sens trzeba jednak wejść z torami do centrum dzielnic.
~mixi 23-01-2011 10:13
SUPER ;) pewnie dzieki Panu C.W. :) Ciesze sie, ze czlowiek z pasja ma szanse wdrozyc do JG wiele ciekawych pomyslow :) Powidzenia!
~QQQ 23-01-2011 10:14
a świstak siedzi i Zawiła........
~ryszart 23-01-2011 10:16
Ja proponuję jeszcze odprawę promową oraz lotnisko dla statków kosmicznych!
~SEBA 23-01-2011 10:21
Pomysł dobry,ale realia nie.Wiemy wszyscy,że kasy będzie brak na taką inwestycję kto to sfinansuje?PKL czy Ratusz? bo jedni i drudzy są biedni jak mysz kościelna.Druga sprawa mieszkańcy ,którzy mieszkają na II,III Zabobrzu będą biegać pod estakadę żeby do centrum czy Sobieszowa lub Ciepilic dojechać ,a szczególnie zimą na nieodśnieżonych chodnikach.Pomysł dobry ,ekologia tak,ale nie w ten sposób.
~prawda na100 23-01-2011 10:22
tramwaje to najszybszy środek komunikacji miejskiej - ale czy jg ma odpowiednie warunki na taką infrastrukturę? czy nie lepiej najpierw poprawić MZK autobusy, trasy, wiecej lini a potem ewentualnie tramwaje?
~ 23-01-2011 10:36
Ciekaw jestem co robią ci ludzie co tak krytykują?
~jajko 23-01-2011 10:43
Juz lepsze tramwaje niz 100 nowych tesco i innych szmatławcow !!na szczescie nie juz marka marketowca
___x 23-01-2011 10:46
tak krytykujecie ale przecież większość z was głosowała na zawiłe (głosując lub nie idąc na wybory) a to była 1 z jego głównych obietnic więc tego chcieliście a teraz narzekacie
~Ludzie!!!! 23-01-2011 10:47
Kolej naziemna (tramwaje) od zawsz ekursują w Trójmiescie,łaczą dzilenice Wraszawy i nawet L.A. czy San Francisko i jest OK. A kto bedzie jeździł? A czy onok Tesco nie ma przypadkiem szkoły podstaowej i gimanzjum, Kolegium? Czy nie ma Urzedu Pracy, komdency wojskowych uzupelnień i całkiem nowej dizlenicy mieszkalnej? Tory juz sa i rdzewieją - teraz trzeba je mądrze zagospodarować. Po stoktoś BRAWO!!
~błazenada 23-01-2011 10:50
pomysł podobny do rewitalizacji ulicy Wolności miasto przekaże fundusze na coś co nigdy nie powstanie stworzy się ciepłe posadki dla kolesi i skończy się na planach równie dobrze można zaplanowac budowę toru F1 stworzyc w urzędzie komórkę która będzie się tym zajmowac będą brali kasę za pier.......farmazonów co by było gdyby tak skończyła się wspomniana rewitalizacja Wolności poszło przez 4 lata prawie milion złotych na co? na pensyjki dla spadochroniarzy z ratusza z ekipy Kusiaka ludzie jak ktoś chce coś zrobic ma na to fundusze to to zrobi a nie wyda się kasę na projekty by kumple mieli zajęcie a gówno z tego będzie
~ 23-01-2011 10:59
Wy nie rozumita, ze miałbym robotu w jeleniej w tedy nawet stać mnie by było na korepetycje z polskiego
~BłazenBis 23-01-2011 11:04
Ha! Ha! Ha! To się ubawiłem. Ten temat to melasa dla mas! Cezariuszu - Ty też zapewne śmiejesz się w kułak? Odprawa promowa i port dla UFO będą tematem następnym. Aby do wiosny panowie ... potem do następnej ... i jakoś się kręci ta karuzela.
~ 23-01-2011 11:13
DOLNOŚLĄZAK. Temat z kampanii wyborczej. Pojazdy szynowe do Szklarskie i do Miłkowa /bez Karpacza, gdyż samorządowcy rozwalili część traktu szynowego/ są możliwe. W Kotlinie, wielkości Gdańska, nawet bardzo pożądane. Jest wiele roznorodnych mozliwosci. Traktem w kierunku Karpacza winien zarzadzac ponaddzielnicowy administrator. Moze starosta.
~az 23-01-2011 11:28
Jak ktoś już wcześniej napisał ZKM - Zawiła Kolej Miejska :-)
~kiik 23-01-2011 11:32
Autobus MZK jadący z Kiepury na pętle w Sobieszowie potrzebuje ok 40 min. Jeśli tranwaj będzie w stanie ten odcinek drogi przejechać w ok 20min., to czemu nie ???? Ja jestem za - myślę, że jak radykalnie zmieni się czas pokonywania docelowych odcinków to znajdzie się wiele chętnych osób się znajdzie. A jak jest mowa o tramwaju do Szklarskiej to może i do Karpacza ?? Wszystko będzie dobrze pod warunkiem, że uda się to wszystko zrobić z rozsądkiem , czyli zrobić przetarg na dobrej jakości tramwaj, zeby nie bylo ... że za kilka lat będą w remoncie; żeby siedzenia były wygodne, a sam tramwaj był przygotowany do przewożenia niepełnosprawnych osób a w szczególności ubikacje i podjazdy, no i najważniejsze by przejazd nie był zbyt drogi. Myślę, że jak uda się to wszystko połączyć to będzie to dobrą alternatywą dla autobusów, czy aut .
~ 23-01-2011 11:34
Ludziom potrzeba pracy,a nie tramwajów.
~xXx 23-01-2011 11:35
popieram pomysł w 100 % to bedzie strzał w dziesiątkę
~do 9.19 23-01-2011 11:36
a mowi ci cos Jelchem, terney bylej celwiskozy, itd? tam akurat sa tory...
~dir 23-01-2011 11:43
Hmm..... markety mamy , tramwaje w planie ,...... może ruszy się coś w tej Jeleniej i powstaną jakieś nowe fabryki ??? :)
~dir 23-01-2011 11:57
Hmm..... markety mamy , tramwaje w planie ,...... może ruszy się coś w tej Jeleniej i powstaną jakieś nowe fabryki ??? :)
~dir 23-01-2011 12:09
Hmm..... markety mamy , tramwaje w planie ,...... może ruszy się coś w tej Jeleniej i powstaną jakieś nowe fabryki ??? :)
~dir 23-01-2011 12:19
Hmm..... markety mamy , tramwaje w planie ,...... może ruszy się coś w tej Jeleniej i powstaną jakieś nowe fabryki ??? :)
~xXx 23-01-2011 12:37
"Ludziom potrzeba pracy,a nie tramwajów" tramwajow chcecie a pracy niema w jeleniej.
~zibixxxx 23-01-2011 12:42
Z pkp nie można się dogadać,takie są realia tego molocha rozerwanego na wiele spółek.Zobaczcie co zrobili ze swoją infastrukturą i nikt za to nie odpowiada.
~jamka borsuk 23-01-2011 12:45
Z tym tramwajem to będzie tak jak z lotniskiem . Nawiedzeni o tym mówią. Są to tematy zastępcze i zaczepne a mówiąc o tych sprawach pokazuje się że "władza" jest nieudolna. W tej dziedzinie jest trochę " specjalistów" , krzykaczy w Jeleniej Górze w środowisku byłych pożal się boże wojskowych i i może czterech biznesmenów.
~tom 23-01-2011 12:47
87 tyś. mieszkańców i będą budować kolej podmiejską, o ile do Szklarskiej Poręby jest to zrozumiałe bo może to być szansa na rozwój turystyczny to w obrębie miasta jest to śmieszne. budrzet miasta to pewnie koło 500 mln. inwestycja szacowana na 450 mln. trafił się prezydent marzyciel. Przecież nikt nie będzie szedł przez pół miasta aby dojść do jednej z 5 czy 6 stacji. No i na Zabobrze nie dojedzie, Cieplice minie bokiem. Ciekawe co ile miałby jeździć ten tranwaj? pewnie będzie jeździł 2 razy dziennie. Proste bandanie pewnie udowodni że inwestycja zwróci się po 100 latach.
~Brawo!!! 23-01-2011 12:48
Świetny pomysł z punktu ekonomicznego, ekologi i wygody korzystających z takiego środka lokomocji oraz skrócenia czasu podróży (problem skrzyżowań i korków). Już Niemcy budując kolej widzieli jej plus nie tylko dla mieszkańców ale i turystów. Wiadomo, że tramwaje nie mogą wrócić bezpośrednio na nasze ulice z prostego powodu są one zbyt wąskie. A przecież mamy już tory, brakuję tylko większej ilości przystanków i jeśli strefa przemysłowa ma się znajdować w rejonie byłej Celwiskozy i okolic to pomysł poprowadzenia tramwajów - szynobusów jest 100 % słuszny.
~ 23-01-2011 12:55
ad. zbixxxx. Gdyż każdy kolejowy związek zawodowy musi mieć swoją spółkę. Tak postanowiła w latach 90-tych kierownicza siła narodu "Solidarność", która przejęła schedę po nieboszczce PZPR. DOLNOŚLĄZAK.
~zawiedziony 23-01-2011 13:04
od współpracy z PKP uchowaj nas Boże , jak zwykle najlepszy pomysł spaprać w zarodku
~nemo 23-01-2011 13:23
Wykorzystanie torowiska PKP i istniejących obiektów dworcowych do uruchomienia połaczeń szynowych jest spotykane juz w wielu miastach i NIC w tym dziwnego ! Nie ma mowy o budowie torowisk w mieście i nie są to TRAMWAJE ! To szynobusy nowej generacji z ekologicznymi silnikami EURO3 i EURO4 ! Poza tym to nie spólka z PKP a Koleje Dolnośląskie - należące do samorządu :) Istnieje mozliwośc uruchomienia połaczeń nie tylko ze Szklarska ale i Kowarami a nawet Karpaczem ! Popieram !!!
~jelgór 23-01-2011 13:24
warto rozmawiać, nawet z pkp, może coś się wreszcie uda z nimi załatwić dla naszego miasta
~Jariath R. 23-01-2011 13:48
Wy polacy nie macie pieniedzy na bardziej podstawowe rzeczy . Ten tramwaj ma byc tylko spelnieniem osobistych Zawiloskich marzen . Was na to nie stac , wy chodnikow nie macie w jeleniej gorze a na tramwaje sie rzucacie . Myslenie nie boli ( generalnie) polecam wam polacy pomyslec przez chwile czy was na to stac ? Wy polacy mieliscie plany , basen w Sobieszowie , park wodny w Cieplicach a wy nawet zwyklych toalet w miescie nie macie . Dno .
tracęgruntpodstopami 23-01-2011 13:49
Pożyjemy zobaczymy, ale sukces będzie jeśli odzyskamy połączenia kolejowe z Karpaczem, Kowarami i Świeradowem, bo tak to tylko spełnienie obietnicy, nic więcej.
~Dobre! 23-01-2011 13:50
Bardzo dobry pomysł! Na pewno ożywi społecznie i gospodarczo region Kotliny. Nie wierzyłem za bardzo w te przedwyborcze hasła. Ale zdaje się, że wreszcie coś ruszy w komunikacji. Na pewno będziemy mieli czystsze powietrze. Szkoda tylko, że Karpaczowi przewróciło się w głowie. Po za tym Karpacz lekceważy Mysłakowice i Kowary.
~turbodymomen 23-01-2011 13:55
a może metrooooo?
~Wrocek 23-01-2011 14:00
Piszących na tym forum wrocławian pozdrawiam, ale jednocześnie pytam: Czy dalej będziecie mendzić i jątrzyć w Jeleniej Górze?
~DINO 23-01-2011 14:03
Jak tak czytam te komentarze to chyba trzeba powiedziec Panu Prezydentowi że najważniejszą inwestycją w regionie jest dom wariatów bo co by nie zrobił to itak źle a tak to pozamykac czubków i bynajmiej da się coś zrobic
~turbodymomen 23-01-2011 14:03
do ~Jariath R. a tobie tak tutaj sie nie podoba! To po co tu siedzisz? he he
~Scott 23-01-2011 14:06
ja poproszę tramwaj w relacji Sobieszów-Wrocław Główny (cena biletu 9,77) :)) to co się dzieje w JG to badziew, rozpieprzyli co się dało a teraz fabryki im się zachciało, niech mi ktoś poda jaka jest cena: postawienie jednego przystanku dla takiego tramwaju? jaka jest cena nowego tramwaju spełniającego PN, EN? jaka by była cena przejazdu takim tramwajem? za te pieniądze posprzątali by ten syf mieście, odmalowaliby część budynków, oraz zrobienie porządku z celwizkozą. A co do linii 311, przywrócić rj z 2008/2009
~czemu nie 23-01-2011 14:27
Pomysł ciekawy przy zachowaniu kilku warunków. Przystanki tylko w kluczowych miejscach aby ograniczyć do minimum czas przejazdu jako alternatywa dla MZK. Może na początek podciągnąć pod Piechowice (alternatywa dla linii nr 9) a i byłby dojazd dla kolejnych ludzi i zakładu przemysłowego. Godziny kursowania też żeby wpadały w luki autobusów MZK (może jakiś kurs nocny?) i powinno być ciekawie. Dojazd do Tesco, Kolegium Karkonoskiego, nowego osiedla na terenie byłej jednostki, centrum w okolicy Kościoła Garnizonowego, zakładów w okolicach Zrembu, terenów byłej Celwiskozy, częściowo Polcoloritu. Mało?
~TY 23-01-2011 14:33
Już dawno nasze miasto nie było rozkopane !!! OKROPNY POMYSŁ
~czemu nie 23-01-2011 14:34
Pomysł ciekawy przy zachowaniu kilku warunków. Przystanki tylko w kluczowych miejscach aby ograniczyć do minimum czas przejazdu jako alternatywa dla MZK. Może na początek podciągnąć pod Piechowice (alternatywa dla linii nr 9) a i byłby dojazd dla kolejnych ludzi i zakładu przemysłowego. Godziny kursowania też żeby wpadały w luki autobusów MZK (może jakiś kurs nocny?) i powinno być ciekawie. Dojazd do Tesco, Kolegium Karkonoskiego, nowego osiedla na terenie byłej jednostki, centrum w okolicy Kościoła Garnizonowego, zakładów w okolicach Zrembu, terenów byłej Celwiskozy, częściowo Polcoloritu. Mało?
~Tytuł 23-01-2011 14:54
"Tramwajami w Jeleniej Górze? Od deklaracji do rzeczywistości" a treść artykułu mnożna streścić w jednym zdaniu: przejdźmy od słów, do czynów i porozmawiajmy. ;)
~g.niedzielny 23-01-2011 15:07
Szkoda czytać o dyrdymałach Zawiły. Tramwaj czy skm winne funkcjonować w miejscach gdzie przepływają główne potoki ludności, czyli na kierunkach najbardziej obecnie obciążonych w autobusach MZK. Wiadomo od zawsze, że są to linie 6, 7 i 9 cóż więcej tu wymyślać, każda inne poprowadzenie linii szybkiego tramwaju miejskiego nie ma sensu, dlatego że wozić będzie tylko powietrze. Tramwaj ma przewozić szybko, dużo osób, na duże odległości, Jeśli tego warunku nie spełnia, to nie ma sensu zajmować się tym tematem, a zająć się zakupem autobusów na CNG i wyznaczaniem bus passów w mieście... a gdy będą tak ekologiczne i ekonomiczne autobusy, można by pokusić się nawet o wpuszczenie jednej linii przebiegającej przez ścisłe centrum miasta ul. 1 - maja i Konopnickiej, pl Ratuszowy... gość niedzielny
~katja 23-01-2011 15:15
bardzo dobry pomysł. i pociągnąć jeszcze torowisko przez zabobrze środkiem dwupasmówki aż do maciejowej
~prawda na100 23-01-2011 15:21
potrzeba pracy ? mhm będą tramwaje to i motorniczych będzie trzeba - a że od dłuższego siedzenia po latach strzyka i łupie to i absolwenci fizjoterapii naszego karkonoskiego uniwersytetu skorzystają - ponadto lekarze i całe sanatoria bo ile można robić do butelki na petli tramwajowej w 4 minutowej przerwie - lub w czasie jazdy - w końcu i urologia zyska petentów
~kononowicz 23-01-2011 15:22
Po wybudowaniu 3 estakad (Karola Miarki.Lubańska Cieplicka ) a to parę groszy plan jest całkiem realny
~patison 23-01-2011 15:41
jakie tramwaje ,mamy nienajlepszy tabor autobusowy to oczym mowa tutaj
~realista11 23-01-2011 15:55
Ten pomysł to jedna wielka porażka już pod względem samej nazwy. Szybki tramwaj? po pierwsze pociąg to nigdy nie będzie tramwaj, po drugie zamiast wymyślać bóg wie co to wybudowali by dodatkowe trzy przystanki kolejowe: koło kościoła garnizonowego, pod estakadą koło tesco, koło kolegium karkonoskiego. Dodatkowo trzeba by wyremontować pozostałe przystanki na linii, na których wypadało by postawić jakies wiaty, a nie to co teraz straszy na Osiedli Orlim. Bardzo ładne wiaty są postawione na przystanku Szklarska Poręba Jakuszyce i Szklarska Poręba Huta. Po trzecie wystarczył by jeszcze jeden szynobus czy też spalinowy zespół trakcyjny który pozwolił by na zwiększenie częstotliwośći kursów na trasie Jelenia Góra - Harrachov. W tej chwili na trasie tej jeździ w zasadzie jeden szynobus. W mojej ocenie po wyremontowaniu odcinka PIechowce - Szklarska Poręba, a taki się planuje wystarczyły by dwa szynobusy które jeździły by mniej więcej co półtorej godziny. Trzecia rzecz to jest już taka która n
~xyz 23-01-2011 16:13
Poroniony pomysł1) jaka będzie częstotliwość przejazdu co ile min.,2) gdzie będą mijanki? 3)tory krzyżują się z ulicami ,są przejazdy kolejowe zamykane ,będą się tworzyć korki.Na Lubańskiej w lecie,niejednokrotnie kiedy przejazd jest zamknięty ,koniec k"korka" sięga zakładu enegetycznego a nieraz bywało że się stało przy trasie czeskiej.Realizacja nieopłacalna JG. się wyludnia,Termy nie na trasie.Lepiej by było wyburzyć rudery i iść w kierunku miasta uzdrowiska.ZMARNOWANE fundusze i bezcenny czas.Ciekawi mnie kto to wymyślił?
~ 23-01-2011 17:00
ale jaja teraz trzeba bendzie miec wiencej pieniendzy bo tranwaje bendom drogie na pewno ha ha ha ha JAJA JAK BERETY
~HOJAN 23-01-2011 17:02
Pomysl nie powiem ciekawy ,ale chyba jak na kase J.to troche za duzy wydatek,popieram"jariath,R on ma racje.Wystarczy popatrzec tylko na nasze chodniki-nie idzie miejcami przejsc chociez jestes w scislym centrum gdzie jest ten park wodny,dlaczego buduje sie takie mini termy-tutaj jest kasa jak mowia polacy. i miejca pracy a nie w polaczeniach komunikacyjnych,a i owszem jak beda pieniadze to dlaczego nie. Ludzie j.g.nigdy nie miala szczescia do wladzy-pozbierajcie sie a ludzie beda Wam wdzieczni.zagraniczny jeleniog.
~Opium 23-01-2011 17:07
Opium dla mas... Jak Cię nie stać na opium, to pozostaje Ci trawa - mowa trawa. Propaganda, zielona propaganda.
~cerber 23-01-2011 17:24
Pomysł całkowicie poroniony.Odsyłam do nowin jeleniogórskich z przed kilku miesięcy,gdzie wiceprezydent miasta przedstawił program likwidacji wielu linji autobusowych. Wygłada na to że będziemy do pracy chodzic na piechotę. A teraz forsuje się jakieś absurdalne pomysły o szybkiej kolei. To znaczy że na autobusy ,które już funkcjonują nie ma pieniędzy a na mżonki o tramwajach będą.
~do cerber 23-01-2011 17:53
Na mrzonki pieniądze zawsze będą! Kasy na tramwaje może nie być w ogóle, ale na mrzonki o tramwajach i publikacje na ten temat w Jelonkce i innych lokalnych mediach nigdy nie może jej zabraknąć. :) Im prasa bardziej sqrwiona, tym władza bardziej utrwalona.
~paweł45 23-01-2011 17:56
w jeleniej może istnieć tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej,skąd to wiem ? wyobraźmy sobie ile bardziej deficytowe bedzie mzk jeśli część klientów zmieni przewoźnika.Druga strona medalu jest taka że tramwaj nie będzie mieć za dużo klientów bo sporo osób będzie jeździć nadal mzk.Czy miasteczko 85 tys. ma odpowiedni potencjał na autobusy i tramwaje?.Wprawdzie zlikwidowanie mzk i zastąpienie go prywatnym transportem miejskim może być pewnym rozwiązaniem ale jest pytanie podstawowe- dlaczego dotychczas nie zlikwidowano mzk skoro jest deficytowe?Problemu może i by nie było gdyby taki transport tramwajowy przynosiłby odpowiedni zysk ale to trzeba sprawdzić,policzyć,przewidzieć.Według mnie mała ilość przystanków spowoduje że dla wielu pasażerów będzie "za dużo chodzenia".Oto przykład-mieszkaniec zabobrza jedzie do sobieszowa:autobusem musi dojść do przystanku 2 min w sobieszowie dojść do centrum ok 0,5 min jedzie autobusem ok. 35 min razem ok. 38-40 min.Tramwajem: dojście do przytanku
~ 23-01-2011 18:22
Świetny pomysł, myślę że wielu mieszkańców wpadło na niego dużo wcześniej,ale może Zawile się uda. Życzę powodzenia, a malkontentów proszę o niepisanie wiecznych narzekań,bo przez takich ludzi w tym mieście niewiele się dzieje.
~jgl 23-01-2011 19:15
jak miasto nie ma kasy na podstawowe tematy to ciekawe skąd weźmie na tramwaj ? kolejny kredyt? podwyżka podatków lokalnych czy oba pomysły na raz? Tak to jest jak się pierdoły ludziom obiecuje a potem chora ambicja każe te obietnice realizować....
~nos 23-01-2011 19:16
jak tramwaje to tylko konne, to by dopiero byla promocja
~Konie 23-01-2011 19:21
Świetny pomysł a konie do tych tramwajów najlepiej z Western City stolicy POwiatu. ;)
~Gaduły 23-01-2011 19:40
Jak zwykle dużo pleciug. I ciągle plota ci sami. Nie ważne że głupio lub idiotycznie. Ważne by coś chlapnąć. Z drugiej strony widać, że Polacy to naród frustratów z objawami chorobliwego gadulstwa.
~ta 23-01-2011 19:44
Polacy to d...le, zawsze narzekają. Jak ktoś coś fajnego chce zrobić to też źle. Wstydzę się, że jestem Polakiem.
~swercru 23-01-2011 19:47
Ale po co te tramwaje ? gdzie będziemy podróżować na deptak taki sam jak mamy pod domem ... choć to już dodatkowe miejsca pracy jeden + tej całej inwestycji
~szara_myszka 23-01-2011 20:15
Tramwaj to naprawdę zły pomysł :/ Połączenie okaże się nierentowne i \"pójdzie do likwidacji\", a pieniądze w błoto. Trzeba skupić się na rewitalizacji miasta, polepszeniu infrastruktury turystycznej i rekreacji (park wodny - w którym każdy niezależnie od wieku znalazłby coś dla siebie). Nie marnujcie potencjału jaki tkwi w tym mieście, choćby ze względu na jego położenie!!!!
~ej ty 23-01-2011 20:47
ty "szara myszka" zamknij jape i pod miotle sie chowaj, SKM GÓRĄ !
~..... 23-01-2011 20:49
kurde ile można pisać że to nie o tramwajach mowa a raczej o autobusach szynowych..... ogarnijcie się:)
~XXX 23-01-2011 20:58
Na pewno się z tym zgodzę!!! Bardzo często jeżdżę do Szklarskiej Poręby i bywa że są trudności z dojazdem. Linia kolejowa na 100% się przyda- dla turystów, tych chcących trenować i jechać się do Szklarskiej P. A jak Ci którzy nie chcą to niech siedzą dalej między blokami i piją denarki z żabki!! Wcale nie musicie korzystać!!
~do XXX 23-01-2011 21:13
Święta racja ! Pewnie zaraz się odezwą idioci, co będą mówić, że pracy nie ma. Owszem bezrobocie jest, ale praca też jest. Jak ktoś niepełnosprawny to ma problem i współczuje, ale jest banda pełnosprawnych, którzy mają halo, że za mało płacą i pracować nie będą - jak gówno umiecie i jesteście po jakiś śmiesznych szkółkach, w których zresztą się gówno uczyliście to łaski nie robicie żeby pracować !
~Zdzich 23-01-2011 21:17
Taki tramwaj jak pół d**y zza krzaka. To byłaby zwykła SKM-ka i to wszystko. Z drugiej strony czy opłacalna byłaby SKM z Zabobrza do Sobieszowa? Nie sądzę. Z Centrum do Sobieszowa nikt jeździł nie będzie, bo i nie ma po co, także poza ludźmi zmierzającymi do pracy, którzy w bliskim sąsiedztwie będą mieć przystanek klienteli wielkiej nie będzie. Jelenia Góra to nie Warszawa czy Trójmiasto, tutaj takie rzeczy raczej nie są niezbędne. Zdecydowanie bardziej przydatna byłaby kompleksowa naprawa dróg i odciążenie centrum z TIRów i przejezdnych aut. Być może gdyby taka kolej jeździła z Karpacza do Szklarskiej to byłaby większa zasadność jej utworzenia. Dziś autobus z Jeleniej do Karpacza jest bardzo drogi i jedzie długo, gdyby kolejka miała chociaż ceny niższe to już byłaby dobrą alternatywą dla autobusu. Niestety o Karpaczu nikt nie pomyśli, szczególnie, że tamtejszy dworzec już praktycznie nie istnieje.
~majkel jorda 23-01-2011 21:32
A co by komu szkodziło żeby na 1 maja zrobić tak jak dawno temu ? Po bokach chodnik i normalna ulica, tak a z samochodzmia i trawajami ; ]
~mhm 23-01-2011 22:17
.. nie jestem przyzwyczajony do prezydenta ktory robi cos dla miasta ;p ciekawy pomysl, ale czekamy na efekty a nie na wasze smieszne rozmowy wstepne.. xD
~don vito 23-01-2011 22:17
bardzo swietny pomysl a ci co krytykuja niech oni dadza lepsze pomysly z sesem
~xxx 23-01-2011 23:30
Pan Prezydent Zawila obiecal tez ze zrobi wszystko zeby komisje byly w Jeleniogorskim Zusie i dalej nic chorzy musza jezdzic do Walbrzycha jak to jeszcze dlugo bedzie trwalo .A LEKARZE KTORZY TU ORZEKAJA ZWLASZCZA NA KOMISJACH W DOMU PRODKUJA TYLKO PIERWSZE GRUPY PONIEWAZ JAK MA PRZYJECHAC KOMISJA JEST CZLOWIEKKIEM LEZACYM ALE JUZ TAK NA WSZELKI WYPADEK PO TYGODNIU JEST ZDROWY
~RADEK 23-01-2011 23:37
WSZYSTKIE PROPOZYCJE MOŻNA BY POŁĄCZYĆ I WYSZŁABY Z TEGO NIEZŁA INICJATYWA PO PIERWSZE LUDZIE MIELI BY PRACE PRZY MODERNIZACJI DWORCÓW I PRZYSTANKÓW ,PRZEWOŹNIKIEM NIE MUSIAŁOBY BYĆ ANI MZK ANI PKP ANI PR ANI KRYCHA ANI KD MÓGŁBY BYĆ POWAŻNY KONKURENT DLA MZK SKRÓCENIE TRASY PRZEJAZDU DO PIECHOWIC JUZ MZK NIE MA LINII 9 KTÓRA JEDZIE PRAWIE GODZINE OD ESTAKADY MOŻNA ZROBIC TOROWISKO DO MACIEJOWEJ I W DRUGĄ STRONĘ DO WOJCIESZYC NASTĘPNY ETAP BUDOWY BYM PROPONOWAŁ WYKORZYSTAĆ TOROWISKO DO KARPACZA ALBO WYBUDOWAĆ TOROWISKO UL SUDECKĄ OD ESTAKADY PRZEZ SOBIESKIEGO BANKOWĄ DO SUDECKIEJ I OBWODNICA DO KARPACZA NA TRASIE DO CIEPLIC WYBUDOWAĆ STACJE PRZYSTANKI PRZY KOŚCIELE GARNIZONOWYM BYŁOBY DOJŚCIE DLA ULIC DRZYMAŁY OSIEDLE ROBOTNICZYM I 1 MAJA ,PRZYSTANEK ESTAKADA DLA ZABOBRZA A W OKOLICACH CARREFOURU WYBUDOWAĆ PRZYSTANEK DLA ZABOBRZA NASTĘPNY PRZYSTANEK PRZY ŚLIMAKU ZABOBRZAŃSKIM I GRABARÓW A NASTĘPNIE MACIEJOWA WRACA NA STRONE SZKLARSKIEJ PORĘBY PRZYSTANEK KOLEGIUM KARKONOSKIE I KONK
~do Wrocek 24-01-2011 1:11
A ilu Wrocławian twoim zdaniem jątrzy w Jeleniej? Wrocławianin
~xyz 24-01-2011 2:05
Do 3X i kolesia> stańcie se prze torach i se policzcie pasażerów jedzie do Szklarskiej i nazad..Co do pracy to i owszem za 5 do 7,50 i na cały zegar. POczekajcie jeszcze POł roku to wam bokiem wyjdzie liberalne PO. Dym już czuć zaraz się pojawią iskierki .
~Maciej2001 24-01-2011 6:09
powiem tak: mieszkam w JG od niedawna, ale cokolwiek ktokolwiek chce zrobic w tym miescie to na tym forum mozna liczyc na tych ktorzy beda jazgotac... tylko co wam to daje. Ja osobiscie ciesze sie, ze beda tramwaje, dobrze by bylo, gdyby kolej uruchomila polaczenie sezonowe bezposrednio Warszawa-Karpacz przez JG. Trzeba rozwijac infrastrukture turystyczna, bo takim jest to miasto. To NIE JEST miasto przemyslowe. Szkoda, ze akwen na Pilichowicach uchwala sejmiku bedzie zamkniety dla uzytkonikow lodzi motorowych pow. 5 PS., to jest obszar natura 2000 gdzie smieci wplywaja hurtowo. Uwazam ze szynobus powinien miec mozliwosc dojazdu rowniez na to wlasnie jezioro, tam powinna powstac infrastruktura na lato... Brawo Panie Prezydencie, wszystko po kolei. Potem jak zacznie ktos inny likwidowac te tramwaje jako nie rentowne tez bedzie jazgot, wiec do dziela i uruchamiajmy pomysl ozywienia regionu...
~Zolka 24-01-2011 8:33
To tak jakby spodnie robić dla człowieka bez nóg. Najpierw praca, a potem dojazdy, a nie w polu ludzi będziecie wysadzać, albo ludzie będą jeździć od jednego hipermarketu do drugiego wielkie mi ożywienie miasta. A praca gdzie na księżycu???
~Do don Vito 24-01-2011 8:47
Drogi don Vito, jak wiesz pomysłów ci u nas dostatek, i nie rzuca się ich ot tak na forum, bo potem ktoś korzysta z nich bierze pieniążki, a o pomysłodawcy się zapomina, nie mówiąc już o pieniążkach. wiec lepiej jest mieć pomysł dla siebie samego niż dla komuny wspólnotowej, zamysł, którym posili się ktoś na stanowisku. Sam sobie odpowiedz czy dobrze jest to komuś robić dobrze za darmo i jak ,to się nazywa...
~cesiu 24-01-2011 23:01
Ja osobiście se bede jeździł nowoczesnymi tramfajami nawet do Gdyni nad morze za darmochę. Jezdem bez zajęcia więc mam se dużo czasu, i se bede jeździł do chwili az mie capnie pan kanarek. I tak nie zapłace bo jezdem bez roboty i mam same kłopoty. Tera se podglondam gdzie bedom syny. Bendem pacył cy nie kładom odwrotnie do kierunków jazdy do Gdyni, co bym nie wylondował nad mozem Carnym , bo tam jus byłem, a drugi ras jus nie kcem tam bywać. Bo tam rombnołem kasyno i mam zakas bycia. Tera bedzie nase morze nad Bałtykiem.
~cesiu Gigant 24-01-2011 23:07
Proszę mnie uwzględnić w rozkładzie z: JELONKA- SOSNÓWKA - NA ZAD do Jeżowa, następnie do Pilchowic / tam mam kochankę/ i strzała na Breslau- bo czasu zbyt nie posiadam, bo muszę do roboty szybko!!!!!!!
~Adekwatnie 24-01-2011 23:09
Genialny komentarz cesiu. Tak genialny jak cały artykuł. :)
~Don Diego 24-01-2011 23:14
A DA SIĘ PUŚCIĆ TO BADZIEWIE DOŁEM, I połączyć z Cmentarzem pod spodem, bo kurna są na zaduszki problemy z dotarciem do Mej Kwatery o godz 2,30 / do tej pory mam przepustkę , a muszę na czas !!!!!!!! kurde!!!!!!/
~ 25-01-2011 9:27
W pierwszych dniach 2011 roku Ministerstwo Infrastruktury zmniejszyło kwotę przeznaczoną na remont linii nr 274 o 15mln złotych. Jak wiadomo jedną z odnóg linii nr 274 jest szlak kolejowy z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. W jaki sposób decyzja MI wpłynie na wdrożenie szybkiego tramwaju w Jeleniej Górze ?
~rondel 25-01-2011 15:31
to nie tramwaj,ale kolejka miejska.Kobiety z siatkami zakupow wybiora autobus,ktory podwiezie je blizej domu,uczniowie blizej szkol,emeryci najblizej wszystkiego.Moze dla komunikacji w calej kotlinie,jezeli bedzie jezdzil nie wolniej,niz 120/h.
~M.W.Uljanow 25-01-2011 18:02
Pomysł świetny nie wiem co wam się w nim nie podoba
~:) 2-02-2011 11:27
podobno cos sie rusza jakiegos menela widziałem przy torach w lomnicy mowil ze robi ocene techniczną
~po 10-02-2011 7:57
tramwaje nastepna kampania wyborcza na nastepna kadecje
~lewap 11-02-2011 10:30
to juz było nie tak dawno postawiono nowy dworzec na orlim i co z tego wynikło ludzie mieli w założeniu dojeżdzać do pracy i na narty szkoda pieniędzy lepiej zainwestować w inne lepsze pomysły
ebee 14-02-2011 21:49
Szynobus to nie tramwaj. Linie tramwajowe zwykle biegną poprzez centra miast, wydzielonymi torowiskami dlatego są szybszym i skuteczniejszym środkiem komunikacji od stojących w korkach aut i autobusó. No i najważniejsze- przystanki są co kilkaset metrów. W jeleniej Górze torowiska bięgną z dala od firm, sklepów i centrów handlowych. Pomysł Zawiły to paranoja, wyrzucone w błoto pieniądze. Oczywiście moim zdaniem. Pozdrawiam, EBEE
~mpx 15-02-2011 23:48
kazde duze miasto ma tramwaje a wiochy nie maja wiec sie zdecydujcie czy JG to ma byc miasto czy wielka wies tak jak jest teraz
~T63 19-02-2011 14:38
jaki tramwaj takie władze miasta. Gratuluję genialnego pomysłu!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group