Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3836
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tramwaj pod zajezdnią MZK niszczeje

Poniedziałek, 14 listopada 2011, 9:57
Aktualizacja: 9:57
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Tramwaj pod zajezdnią MZK niszczeje
Fot. K.C.
Rdza zżera ustawiony w stulecie uruchomienia w Jeleniej Górze elektrycznej komunikacji szynowej tramwaj pamiątkę.

Mowa o wagonie motorowym, który od 1997 roku stoi przez zajezdnią Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze przy ulicy Wolności. Trafił tu staraniem miłośników tramwajów, którzy – między innymi – w ten sposób uczcili setną rocznicę uruchomienia elektrycznej linii tramwajowej w naszym mieście.

Wąskotorowy wagon motorowy marki Konstal N pochodzi z Elbląga. Podobne pojazdy jeździły do kwietnia 1969 roku ulicami naszego miasta. Kiedy tramwaj ustawiono przed zajezdnią, nie brakowało zapewnień, że nie będzie jedynie „martwą” pamiątką. Mówiono nawet o urządzeniu w nim kawiarenki lub kiosku. Tak się jednak nie stało. Wagon jeszcze przez kilka lat był poddawany konserwacji, jednak z czasem zupełnie o nim zapomniano. Blachy zżera rdza, a całość wygląda przykro.

Pojazd przed zajezdnią to jeden z trzech tramwajów w Jeleniej Górze i okolicach, które – jako pamiątki – świadczą o istnieniu tego typu komunikacji. W pochodzącym z Poznania wagonie przed ratuszem działa kiosk z pamiątkami i pocztówkami. Tramwaj stoi też w Podgórzynie, nieopodal dawnej pętli „Pod skałką”. Ten pojazd pochodzi z Bydgoszczy. Oryginalny tramwaj, który niegdyś kursował ulicami naszego miasta, uchował się do dziś w Toruniu: jeździ tam jako sezonowo jako wagon retro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group