• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 19:05
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 7516
  • Zalogowanych: 19
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Tramwaj miejski: przygotowania w toku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 marca 2011, 8:57
Aktualizacja: Sobota, 12 marca 2011, 14:45
Autor: TEJO
Tramwaj oczami dzieci na wystawie prac z Przedszkola nr 4 w Galerii Mrocznej.
Fot. TEJO
Pracownia urbanistyczna Urzędu Marszałkowskiego przystąpiła do pracy nad projektem „miejskiego tramwaju – szybkiej kolei miejskiej” w Jeleniej Górze.

Działaniami pracowni kieruje notabene jeleniogórzanin, więc i z tego powodu możemy być pewni, że projektanci znają realia Jeleniej Góry i będą starali się wykonać tę pracę szybko i rzetelnie – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta.

– Z naszej strony wkładem w ten pierwszy okres przygotowań będą wyniki analizy potoków pasażerskich, których badanie trwa już od początku marca. Po przygotowaniu koncepcji projektu zaprosimy autorów planu przebiegu SKM do Jeleniej Góry, by przedstawili w obecności przedstawicieli prasy, radia i lokalnej TV wizję przebiegu i uwarunkowania budowy i funkcjonowania linii „tramwaju miejskiego – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~Gość 11-03-2011 9:29
żenada>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
~nareszcie 11-03-2011 10:28
SUPRE POMYSŁ - Prosze przystanek koło Tesko!!!!!
~iras 11-03-2011 10:32
Tramwaj.Przeciez juz jezdzi-to nic innego jak szynobus ale sie Zawila wysilil?To nawet nie jego zasluga tylko kolei.SMUTNE.Jak zalatwi przystanek k.Tesco to wtedy szacuneczek?
~x 11-03-2011 10:33
SUPER POMYSŁ.POPROSZĘ O SZYBKĄ REALIZACJĘ.
~sqandal 11-03-2011 10:46
......... przyjmuje zakłady ze w ciągu najbliższych 5 lat , tramwaje będa na < papierze> zakład?
~znajomy 11-03-2011 10:49
byl juz syrenki, fiaty, poldki i daewo potem to samo koreanskie G.. zwane chewrolatem ale naprawde to dalel tandetne daewo tylko reanimowane nazwa porzadnej marki. auta te z chewroleta to mialy tylko logo by nie kleknela tandetna konstrukcja z korei. teraz tramwaj. czyzby gdzies w niemczech sprzedawano cos takiego z demobilu? po zdrutowaniu i wyspawaniu posluzy do pierwszego remontu torowiska, potem brak srodkow na remonty i utrzymanie infrastruktury nasunie pomysl likwidacji. to juz bylo przerabiane. atak z motyka na ksiezyc, powracaja wspomnienia tego co bylo po niemcach ale organizacja czerwonych kmerow to zniszczyla uznajac za zbedne.
~nemo 11-03-2011 11:05
Szanowni Redaktorzy Jelonki !!! To co planuje Prezydent to NIE JEST TRAMWAJ !!!!! Nie róbcie ludziom wody z mózgu i nie kreujcie wirtualnej rzeczywistości !!!! To szynobusy na torach kolejowych I NIC WIĘCEJ !!!!!!
___x 11-03-2011 11:07
ciekawe czy zdążą przed końcem kadencji bo pewnie następny prezydent stwierdzi że pomysł do bani i wycofa wszystko i wszystkie środki do tej pory użyte pójdą w niwecz co w naszym kraju bardzo często się zdarza
~ 11-03-2011 11:22
Będzie Prezydent tworzył firmę od podstaw, siedziba,warsztaty,obsługa, prezesi, rada nadzorcza itp.Kasę włożoną w ten pomysł w całości przekazać do MZK. Dokonać zakupów inwestycyjnych,modernizacji bazy itd. Jest to zaklad zorganizoawany.Lepiej czy gorzej zarządzany, ale działajacy w realiach jakie stworza miasta dla tego typu zakładu. Korzystam z usług MZK każdego dnia i dostrzegam zwykłe problemy. Za nie zrealizowane wizje i wydane na to pieniądze, nikt w administracji państwowej nie odpowiada.
Laguna 11-03-2011 11:33
GENERALNIE POMYSŁ OK - POD WARUNKIEM ŻE NIE BĘDZIE TO ELEMENT KAMPANII PRZED I PO-WYBORCZEJ :-). A TAK NA MARGINESIE TO POŁĄCZYĆ TE WSZYSTKIE TRAKTY KOLEJOWE TYPU: MYSŁAKOWICE, KOWARY, PIECHOWICE, SZKLARSKA itp ZARZĄDZIĆ PORZĄDNY ROZKŁAD, PRZYSTANKI POROBIĆ (WIATY) W DOGODNYCH MIEJSCACH, WPROWADZIĆ ZINTEGROWANE BILETY Z MZK !! I MOŻE TEN REJON SIĘ TROCHĘ ROZRUSZA.....ups ale się rozmarzyłem !!
~00000 11-03-2011 11:38
Tak jak z wodami termalnymi w Cieplicach do dziś kiszka
~iras 11-03-2011 11:48
/do11,33/To co napisales jest jak najbardziej do realizacji,tylko nie za kadencji P.Zawily.Przez najblizsze lata skupimy sie na ksiazkach do historii,bibliotekach i muzeach?
~:0 11-03-2011 12:03
Smiech na sali,juz jeden obiecywal lotnisko z twardym pasem i zabraklo czasu,a teraz to:)lepiej niech drogi zrobia,a nie glupoty wymyslaja.Bilety pewnie po 3zl beda nie zaleznie od ilosci przystankow.Lepiej ze 2 tesca i real postawic i kilka galerii.
~nos 11-03-2011 12:08
no i mamy realizacje mrzonek sentymentow nowego prezydenta, ciekawe ze tyle jest innych potrzeb, ulice w dziurach smieci zalegaja, budynki obskurne rynny kominy elewacje do kapitalnego remontu, kanalizacja i wodociagi w budynkach zagrazaja zdrowiu h, nie ma basenu z prawdziwego zdarzenia, porzadnego kina ale marzenie pana zawily bedzie spelnione, Panie Prezydencie pan pracuje czy sie zabawia
~:) 11-03-2011 12:10
nawet jeżeli to po torach kolejowych ale z przystankami koło kościoła garnizonowego, na zabobrzu i dalej to super.
~dzien 11-03-2011 12:17
ciekawe komu szykuja stolek prezesa tego nowego przedsiebiorstwa komunikacyjnego, i kto tam bedzie zarabial kase i czy przystanki beda wygodnie usytuowane by nie trzeba by bylo dojechac najpierw autobusem by wsisc do tramwaju, i na takie glupoty ida nasze podatki,
~nos 11-03-2011 12:26
ludziom dachowki na glowy leca, woda zalewa piwnice dziury na jezdniach zle dzialajace swiatla na skrzyzowaniu ,, brud w miescie , czyzby tego bylo za malo do zrealizowania przez 4 lata, tramwaju sie zachciewa, czy przekolebania sie przez cztery lata nad planami ktore beda zajmowaly kadza sesje rady miasta, zagluszaly wazniejsze sprawy, czlowieku opamietaj sie i zacznij zyc realnie, bo do konca kadencji nie dociagniesz jak wkurzysz jeleniogorzan, , to nie jest najwazniejsze dla miasta, my mamy czym jezdzic ale nie mamy po czym, wiec popraw okulary i przyjrzyj sie , i postukaj sie w glowe moze trybiki zaczna dzialac
~pronto 11-03-2011 12:33
pozorowanie aktywnego działania ,układ istniejących torów kolejowych nie bardzo pokrywa się z potrzebami społecznymi ,kto będzie latał na dworzec w Cieplicach ,żeby jechać do J.Góry itp.Ale jeżeli tym projektem zajmuje się słynna "szwagierka"naszego byłego p.Obrębalskiego ,to zwracam honor ,na pewno jakiegoś loda z tego ukręci .Już cofnęła nasze woj.dolnośląskie w dotacjach unijnych o dziesiątki milionów euro.A w żłobkach jest tylko 100 miejsc w J.Górze ,bo większość obiektów przedszkoli i żłobków ,panna Solidarność przepieprzyła ,tzn.sprzedała swoim zasłużonym w walce z komuną.
~xxx 11-03-2011 13:27
C zy Zawila sie zastanawia co robi bo narazie to wbija Jelenia w koszty bez sensu a najlepsze jest to moze z innej beczki jak Prezydent Obrebalski odmowil przydzialu mieszkania na Lwoweckiej a niestety pan Prezydent Obrebalski kaze znowu zbierac podpisy na to mieszkanie panie prezydencie osoba ktora niby mieszka w tym mieszkaniu od wielu lat nie przebywa w Jeleniej Gorze A TAM MIESZKA CIOCIA KTORA SIE PODSZYWA za wlascicielke mieszkania a tyle ponoc rodzin czeka na mieszkania ale z tego co wiadomo zeby cos od was dostac trzeba miec chody chociaz by z tym, mieszkaniem na Lwoweckiej tak samo jest w Maciejowej zeby cos zalatwic n9ie ma problemu trzeba tylko zglosic sie do pana G...... Czy na tym polega teraz wladza w JELONCE zreszta ona juz i tak wymiera
~:) 11-03-2011 13:56
Zawiła Kolej Miejska
~dobosz 11-03-2011 14:41
przypominam,że w 1995 roku byla prywatna spółka która opracowała projekt AKWAPARKU byl gotowy biznes plan i co ? i nic miasto na czele z była p.prezydent uwaliło cały projekt w rezultacie do dnia dzisiejszego tego typu obiektu nie ma.Jelenia Góra to nie miasto na nowaqtorskie projekty!
~podróżny 11-03-2011 14:52
Jak zobaczę,że na trasie od dworca gł.do Piechowic układają nowy tor z szyn bezstykowych,to uwierzę w szybki tramwaj!!
~walus 3 11-03-2011 15:10
Cos porombalo sie naszej wladzy w cymbalach wescie sie za porzadki robic elewacje porzadkowac misato a pindolic o tranwajach;
~Tomwoj 11-03-2011 15:41
Jeśli w Jeleniej nic się nie dzieje to ŹLE jeśli się coś zacznie to też ŹLE. Może tak panowie do pracy czas się wziąść i dla tej Jeleniej Góry coś pożytecznego zrobić stukaniem w klawiaturę nic nie da. Gra warta świeczki od czegoś czas zacząć robić by w Jeleniej żyło się lepiej i wygodniej. I nie dotyczy to tylko miejsc pracy.
~taki jeden 11-03-2011 16:09
DO DOBOSZA - chyba się nazywała ta spółka SOFAL, w byłej "GAZECIE ROBOTNICZEJ" na pierwszej stronie był pokazany rysunek tego projektu w parku zdrojowym, obudowano nawet koryto blokami granitowymi, część tego koryta miała być pod zadaszeniem, a część pod chmurką; dziś jest tylko koryto
~iras 11-03-2011 16:34
W kanale mlynowka SKM bedzie zapirzac pod stalym okiem wlk.brata uchaha!
~To historia 11-03-2011 17:05
Stosownie do treści komentarza xxx z 13:27 dot.mieszkania przy Lwóweckiej.Czy to tak trudno zbadać sprawę "cioci podszywającej się pod właścicielkę mieszkania",która w tym mieszkaniu nie zamieszkuje od wielu lat?.Komentarz takiej treści ukazywał się już kilka razy na forum Jelonki. Widocznie coś jest na rzeczy.Przynajmniej dla porządku prawnego,odpowiednie służby zarządzające gospodarką mieszkaniami komunalnymi,powinny zbadać tę sprawę. Słowa mieszkańca na forum, wypowiedziane wprawdzie anonimowo,nie mogą pozostać jako"głos wołającego na puszczy".Myślę,że pan prezydent M.Zawiła spowoduje wyjaśnienie tej komunalnej zagadki z ul. Lubańskiej.
~tramwaj 11-03-2011 17:09
W temacie tramwajów polecam kilka dobrych pomysłów: Olsztyn http://www.tramwaje.olsztyn.eu/ http://olsztynskietramwaje.pl/ Budowa nowej sieci. Częstochowa http://tramwajbleszno.prv.pl/ Jedyny system komunikacji tramwajowej na terenie Polski powstały po 1945 roku
~nestor 11-03-2011 17:14
Popieram poprzedni wpis .Jednak rzecz w tym,aby urzędnicy Pana Prezydenta czytali i analizowali wpisy i komentarze Jelonki.Warto było by to był jeden z obowiązków doradcy -jak to się szumnie nazywa- medialnego Prezydenta.
~tramwaj 11-03-2011 17:32
W świecie istnieją systemy tramwajowe w miastach dużo mniejszych niż Jelenia Góra. Tutaj kilka przykładów: Smallest tram cities in the world? http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=779550
~socjalista 11-03-2011 17:35
Pracy .Dziś mądrzy ekonomiści ustalili w W-wie że nie będzi pieniędzy na emerytury bo mało dzieci się rodzi!A dlaczego pan Prezydent nie powiedział że w ostatnich latach wyjechało 2,5 ml młodych zdolnych wyuczonych ludzi.Może tramwaj jest potrzebny aby ludzie czepiali się go a nie wadzy?
~tramwaj 11-03-2011 17:46
W świecie istnieją systemy tramwajowe w miastach dużo mniejszych niż Jelenia Góra. Tutaj kilka przykładów: Smallest tram cities in the world? http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=779550
~pawel10333 11-03-2011 18:42
jeszcze jeden przystanek koło jelenia plast byłoby swietnie
~Obserwator 11-03-2011 19:13
Do : 11-03-2011 10:49 | ~znajomy | masz koleżko coś do Daewoo ? Ja swoim Lanosem od nowości przejechałem bez awarii ponad 300 tys. km , teraz mam nowego Chevroleta, co żal pupke ściska ? Jaka koleżko tandetna konstrukcja ?Może 20 letni Golf z przekręconym licznikiem i z dospawanym dachem to szczyt marzeń? Taki obraz statystycznego Polaka-siedzi w dziurawym i rozciągniętym dresie przed monitorem drapiąc się po kroczu narzeka na wszystko : a to że do roboty trzeba o 6 wstać, a to że trzeba przy maszynie stać (biurwy siedzą i piją tylko kawkę), a to że znów sąsiad głośno leje w WC, a to pani w sklepie się krzywo popatrzyła...
~marian aaaaaa 11-03-2011 19:24
Ok, ale jak to będzie tylko w zasięgu JG i paru dzielnic to niestety nie będzie super. Oczywiście trzeba najpierw zacząć od Jeleniej, no i ewentualnie Piechowic/Szklarskiej, ale później trzeba pomyśleć o systemie komunikacji szynowej w całej Kotlinie Jeleniogórskiej - Karpacz, Kowary, Podgórzyn, etc., pomyśleć też o Świeradowie. Przydałyby się też składy na dalsze relacje (wystarczy kilka dziennie) w kierunku Bolesławca i Wałbrzycha.
~do ~Tomwoj 11-03-2011 21:17
Nie chodzi o to zeby robic cokolwiek, tylko cos z sensem. My mamy sie wziac do pracy? A kto niby zaplaci za ten pociag do kasy? Bezrobotni czy z naszych podatkow? Wystarczy juz tej bylejakosci moze czas zrobic cos porzadnie.
~/ 11-03-2011 21:54
do nestor - a skąd wiesz, że nie czyta. Ale... gdyby miał na serio traktować spowiedzi frustratów i podobnych facetów, którzy w życiu nie zrobili nic, poza wypisywaniem głupot w internecie, to byłyby zmarnowane pieniądze. Popatrz sobie na dowcipasa z 13,56, na wymądrzalstwa obok tematu irasa, na proroctwa sqandala... nikt normalny nie będzie tego analizował, bo naprawdę życia szkoda
~To historia 11-03-2011 23:06
Do komentatora z godz.21;54. Nestor trochę przesadził. Masz rację. Jednak ta historia z "ciocią" przy ul.Lwóweckiej wymaga wyjaśnienia. Sprostowanie:Myślę,że pan prezydent M.Zawiła spowoduje wyjaśnienie tej komunalnej zagadki z ulicy Lwóweckiej/nie Lubańskiej/.
~ZABOBRZANIN 11-03-2011 23:27
A wolne miejsca dla naszych pryncypałów w szpitalu dla obłąkanych i przewlekle chorych nierokujących na wyleczenie są zarezerwowane czy już pozajmowane ?
~jelinek 12-03-2011 0:53
Dobra inicjatywa, więcej racjonalnych pomysłów, mniej kompromisu.
~grr 12-03-2011 2:22
a szybkim tramwajem beda jezdzili bezrobotni do posredniaka, zameldowac sie raz na dwa miesiace
Janusz 12-03-2011 7:57
Jak to fajnie, co? Ponarzekać, skrytykować, kogoś obsobaczyć, ubliżyć... Na pewno łatwiej, niż wymyślić coś konkretnego, albo wręcz zrobić. A jak już ktoś wymyśli i zacznie realizować, noooo, to dopiero jest materiał do krytyki. Jakbyście ten czas stracony na bzdurne pseudokomentarze przeznaczyli na uczciwą pracę, to pewnie lepiej żyłoby się i wam i innym. Jest szansa na konkretną i przydatną w mieście inwestycję i brawa za szybkie podjęcie działań w tym kierunku. Duża grupa moich (myślę, że nie tylko moich) znajomych jest do tego projektu nastawiona pozytywnie i czekamy na kolejne etapy.
~Shakalaka. 12-03-2011 17:42
.. żenująca banda malkontentów !!! 3mam kciuki za powodzenie realizacji SKM
~Shakalaka. 12-03-2011 17:47
dla malkontentów..: http://wiadomoscicsk.blog.onet.pl/Tramwaj-dwusystemowy-dla-Jelen,2,ID173409760,n
~Shakalaka. 12-03-2011 18:01
.. żenująca banda malkontentów !!! 3mam kciuki za powodzenie realizacji SKM
~doJanusz itp 12-03-2011 20:39
A może na te bicie piany to za własne byś tak klepał nie za nasze wspólne z podatków pieniądze. Ja nie mam zamiaru płacić za bezsensowne wynalazki które niewiadomo komu i po co maja służyć. Ta miejscowość się wyludnia, brak pracy za godziwe wypłaty. Lepiej jak by połatali resztki tych popapranych dróg bo nawet i na to nie ma pieniędzy. A ty tutaj ruszczką wory kasiorki nastrugasz. Monitoringu nie są wstanie rozbudować, porządku publicznego, czystości, oświetlenia, parków, wypoczynku mieszkańców. Kina, teatry jak za PRL-u śmierdzące. Place zabaw dzieci to skanseny i małpie gaje. "Tofik" masz piłeczkę pobaw sie i kijkiem. ZGL-owskie ruiny, elewacje syfiaste, obkasztanione chodniki i trawniki. Dworzec kolejowy palnikiem do pocięcia i zaorania taka totalna ruina - obraz nędzy i rozpatczy szrot i złom. Weście się wszyscy za jakąś kąkretną wymiern pracę nie bujanie w obłokach bo groszem nieśmierdzicie, a dyrdymały sadzić i ludziom wodę z mózgu robić jesteście przodownikami ! Wstyd !
~tramwaj 13-03-2011 10:14
a może zacząć od razu od metra? ;-) "Najmniejszą miejscowością, gdzie zbudowano metro jest Serfaus w Austrii, które ma 1200 mieszkańców" za http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro. Poza tym tramwaj w mieście, w którym liczba mieszkańców nie przekracza stu tysięcy nie powinien "zwiedzać" obrzeży, tylko stanowić kręgosłup komunikacji miejskiej. Każde miasto może sobie pozwolić na komunikację tramwajową. Wszystkim rządzi ekonomia.
~am-am 13-03-2011 11:13
Do malkontentów: zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci, co jeszcze nic nie dokonali, zwłaszcza dla innych. Z informacji podanej w artykule wynika jedynie, że ktoś coś zamierza zrobić. I to będzie zaprezentowane do konsultacji. Jeśli ktoś jest przeciwnikiem jakichś rozwiązań inicjowanych przez władze, niech po prostu pisze petycje - a to już wymaga więcej wysiłkui zaangażowania niż anonimowe klepanie w klawisze z totalną krytyką wszytskiego, co ktoś inicjuje.
~nn 19-03-2011 8:42
Myślenie ma kolosalną przyszłość :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group