Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3989
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Towarzystwo na ratunek fundacji ekologów

Piątek, 28 maja 2010, 8:42
Aktualizacja: 10:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Towarzystwo na ratunek fundacji ekologów
Fot. Angela
W środę odbyło się pierwsze zebranie założycielskie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne. Dzięki niemu Fundacja Kultury Ekologicznej będzie miała szansę dalszego działania i realizowania swoich celów. Wszystko z inicjatywy Niemców, którzy znaleźli się wśród członków nowego gremium obok znanych postaci z życia naszego miasta oraz Czechów

Pierwsze spotkanie zgromadziło wielu miłośników i działaczy Fundacji Kultury Ekologicznej — Dworu Czarne, która w tym roku w lipcu będzie obchodziła swoje 20-lecie. Założenie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne ma umożliwić fundacji płynność finansową. Członkowie towarzystwa będą bowiem wpłacać około 50 euro rocznie czyli 20 zł, a pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie fundacji. Wśród jeleniogórskich działaczy pojawili się m.in. Alina Obidniak, Zofia Czernow, Ryszard Wach i wielu innych. Przybył na krótko Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

– Nasza fundacja ma ogromny potencjał intelektualny, wspaniałe pomysły, wyjątkowe miejsce i siedzibę, ale do tej pory nie byliśmy w stanie pokonać największego problemu, jakim jest brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, takie jak: prąd, telefon czy koszty administracji. Spotkanie założycielskie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne zostało zorganizowane z inicjatywy naszych niemieckich przyjaciół, u których przy podobnych problemach fundacji, tworzone są właśnie takie stowarzyszenia, które z czasem mają po kilka tysięcy członków – mówi Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej Dworu Czarne.

– Członkowie co roku wpłacają niewielkie kwoty, przy czym decydują o wielu sprawach fundacji i są w nią zaangażowani. Propozycja jest taka, by członkowie naszego towarzystwa wpłacali rocznie około 50 euro. Takie towarzystwo będzie eksperymentem na skalę krajową. Jest już przygotowany statut w dwóch językach. Chęć włączenia się do towarzystwa zdeklarowało około sześćdziesięciu osób.

Głównymi celami fundacji jest natomiast troska i skuteczna aktywność na rzecz środowiska zarówno naturalnego, kulturowego, jak i społecznego. Fundacja uczestniczy również w międzynarodowej sieci organizacji zapobiegających degradacji i niszczeniu dziedzictwa kulturowego w Europie Centralnej.
Każdy, kto chciałby dołączyć do członków nowo powstającego stowarzyszenia, może się zgłosić do Dworu Czarne i wpisać się na listę członków.

Przez najbliższy czas ustalane będą szczegóły dotyczące funkcjonowania towarzystwa, a proces jego legalizacji członkowie i pomysłodawcy mają nadzieję zamknąć za około dwa miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group