Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 3879
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tort z „Medioracją” na finał teatralnej przygody

Niedziela, 17 lipca 2011, 19:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 lipca 2011, 7:15
Autor: Organizator LWT
JELENIA GÓRA: Tort z „Medioracją” na finał teatralnej przygody
Fot. Organizatorzy
Dobiegła końca czwarta edycja warsztatów „Lato w teatrze”, które przez minione trzynaście dni trwały na deskach Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Dziś młodzi adepci sceny po raz drugi pokazali „Mediorację”, spektakl, nad którym pracowali przez 71 godzin.

Powstało coś z niczego – powiedział koordynator LWT Tadeusz Wnuk, zarazem aktor Teatru im. Norwida i reżyser „Medioracji”. Dodał, że najważniejszym celem warsztatów nie było jednak stworzenie spektaklu, ale edukacja teatralna. – Wszyscy uczestnicy poznali profesjonalny teatr w pigułce i teraz już wiedzą, jak wygląda praca nad przygotowaniem sztuki – dodał T. Wnuk wyrażając radość z postępów młodych adeptów sceny, a także dziękując im za zaangażowanie w produkcję sztuki opartej na twórczości Juliana Tuwima a osadzonej w realiach futurystyczno-dadaistycznego miasta zbudowanego z kartonów.

– Dziękuję także rodzicom, że pozwolili młodzieży na udział w warsztatach. Dla wielu uczestników było to wyrzeczenie, bo – aby dotrzeć do teatru - niektórzy musieli wstawać bardzo wcześnie rano – mówił koordynator LWT. Pochwalił też warsztatowiczów za stuprocentową frekwencję.

Po przyjętym gorącymi oklaskami przedstawieniu – podobnie jak wczoraj – T. Wnuk przedstawił realizatorów jeleniogórskiego projektu, w tym Annę Szopę, solistkę baletu Opery Wrocławskiej, Dorotę Frubę-Wiśniewską, autora scenografii i współautora koncepcji widowiska Janusza Kijańskiego, oraz twórcę multimediów Marka Oleksego. Słowa wdzięczności skierował do realizatorów dźwięku i światła: Jarosława Kyrcza i Mieczysława Oleksyka. Podziękował też pedagogom: Beacie Poleszczuk i Katarzynie Topolewskiej za opiekę nad młodzieżą.

W nieoficjalnej już finałowej części uczestnicy warsztatów osłodzili gorycz końca tej teatralnej przygody tortem z wypisanym kremem tytułem sztuki. Na pamiątkę wszyscy wczoraj otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz gratulacje i podziękowania od Bogdana Kocy, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Norwida. Dzisiejszy pokaz – z kolei – obejrzała przedstawicielka Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, współorganizatora „Lata w teatrze”. – Mam nadzieję, że spotkamy się na tej scenie za rok, a te warsztaty staną się jeleniogórską tradycją – powiedział Tadeusz Wnuk żegnając się z młodzieżą.

Uczestnicy: Aleksandra Bąblińska, Robert Czerwiński, Małgorzata Czyż, Marcin Dryja, Barbara Erling, Magdalena Chilewska, Adriana Gierszanin, Justyna Goryluk, Dominik Górski, Agata Kasprzak, Adrian Kurek, Damian Kuśnierz, Łukasz Kwiliński, Michał Piasecki, Paulina Przybył, Natalia Pucek, Marek Sieradzki, Karolina Szwaj, Małgorzata Szymczak, Filip Wieczorek, Aleksandra Woźniak, Roksana Wójcik, Katarzyna Wójtowicz, Alicja Zalesska, Sandra Zapała

O LWT
Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group