Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6529
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Torbami promują miasto i ekologię

Wiadomości: REGION
Piątek, 3 lipca 2009, 8:11
Aktualizacja: 8:13
Autor: Angela
Fot. .....
Trzy tysiące złotych – to kwota przekazana z gminnego funduszu ochrony środowiska we Lwówku Śląskim na zakup 3,5 tysiąca ekologicznych lnianych toreb z napisem Lwówek Śląski – Gmina Przyjazna Środowisku.
Niepozorne torby mają zmienić nawyki mieszkańców, i przypominać im jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego.

Na zasadzie umów między sklepami a gminą, torby poprzez sieci placówek handlowych trafią do mieszkańców.
– To są torby przekazywane nieodpłatnie, by mieszkańcy gminy rezygnowali ze zrywek, rozkładających się w ziemi około 600 lat, na rzecz ekologicznej torby wielokrotnego użycia, która po złożeniu jest nieco większa od portfela, a po rozłożeniu nadaje się robienie większych zakupów – mówi burmistrz Ludwik Kaziów. Każdy posiadacz takiej torby nie tylko rezygnuje z jednorazowych foliówek, ale może ma możliwość przeczytania hasła, które przypomina o ochronie środowiska.

To nie jedyne działanie Lwówka Śląskiego dotyczącego ochrony środowiska. Mimo że do końca 2010 roku gmina ma pozwolenie na zintegrowane wyrzucanie śmieci, już w tym roku Lwówek Śląski ma zakupić pojemniki i linie do pełnej segregacji odpadów.

W tej chwili trwają prace przy zamówieniach publicznych zarówno zakupu pojemników do segregacji, które ustawione zostaną przy każdym gospodarstwie domowym i rolnym oraz zakupu linii sortowniczej tzw. samojezdnej – mówi Ludwik Kaziów. Do końca tego roku chcielibyśmy dokonać tych zakupów i rozwieźć pojemniki, a w przyszłym roku mam nadzieję przystąpimy już do pełnej segregacji śmieci.

W tym roku mają też pojawić się we Lwówku Śląskim nowe stawki za wywóz śmieci, które za posegregowane nieczystości będą symboliczne, a za nie posegregowane bardzo wysokie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Cień 3-07-2009 9:03
Mieszkańcy pewnej wioski należącej do gminy Lubomierz, zostali zmuszeni do zapłacenia za takie pojemniki, segregują odpady, przyjeżdża śmieciarka i wszystko ląduje zmieszane w jednej śmieciarce.
~gosc niedzielny 3-07-2009 9:31
Jedna torba na 5 osób ;-) Właściciel takiej TORBY będzie w niej nosił zakupy sobie i sąsiadom, a może będzie ją pożyczał... dla mnie wyrzucone pieniądze w błoto. Tym bardziej że działania związane z preferencyjnymi opłatami za segregację śmieci będą wprowadzone w późniejszym czasie. Moim zdaniem akcja promocyjna winna być związana ściśle, przede wszystkim czasowo, z wprowadzeniem segregacji śmieci - wtedy ma to jakiś sens. To po pierwsze. Po drugie - co za sens ma torba z lnu na zakupy jeśli posegregowane śmieci segregowane będą przez mieszkańców do zwykłych "foliówek" ? ;-) Pani Burmistrzu, wie Pan że gdzieś dzwoni tylko nie wie Pan dokładnie gdzie... Większy pożytek byłby z przygotowania przez Lwówek Śl. ekologicznych worków na segregowane odpady, które byłyby sprzedawane i zawierałyby zryczałtowaną, preferencyjną opłatę za wywóz takiego pełnego posortowanych śmieci worka na wysypisko, czy do miejsca gdzie te odpady będzie się przetwarzać.
piipi 3-07-2009 11:25
~MAM *marzenie ...posiadac taka torbe z napisem JELONKA ! Zaznaczam,ze duzo podrozuje,a to juz *FAJNA REKLAMA !
daria30119 3-07-2009 12:26
Ja tam pakuję zakupy w karton i wkładam do bagażnika autka i po problemie. Na zrywki nie wydaję kasiorki....
~gosc niedzielny 3-07-2009 13:01
po co Piipi masz obnosić się z jakąś fajansiarską torbą z jelonkiem, lepiej przebrać się w pluszowy strój jelonka, efekt może być zdecydowanie mocniejszy, szczególnie jeśli dużo podróżujesz. Zajedź do mnie, ja zbiorę wymiary i wyrychtuję go dla Ciebie.
piipi 3-07-2009 15:02
~GOSCIU ..ale ja jestem dziewczynka,a Jelonek ma OGONEK ! Co zrobimy ..
~_Łowca byków 3-07-2009 16:27
Widzę stary numer. Do Angeli: (...) Dlaczego we Lwowie, ale w Lwówku Śląskim? Formy we Lwowie i ze Lwowa to leksykalne wyjątki. W zasadzie bowiem przed spółgłoskami lw używamy przyimków w, nie we, i z, nie ze, np. w lwiej paszczy lub z lwa. Brzmieniowe podobieństwo Lwówka do Lwowa sprawia, że spotyka się formy we Lwówku i ze Lwówka. Ale ponieważ są one wielokrotnie rzadsze od form w Lwówku i z Lwówka, na poparcie nie zasługują. Kwestia: „w czy we?” była już omawiana w naszej Poradni. Może uda się Pani coś znaleźć w naszym archiwum. — Mirosław Bańko, PWN (...) Więcej na stronie: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=3&szukaj=przyimk%F3w
~gosc niedzielny 3-07-2009 16:48
Piipi... ogonek to nie problem, po króciutkim instruktażu pozbędziemy się go, będziesz mogła to zrobić sama, albo mogę w tym pomóc. Tak czy siak myślę, że będziesz zadowolona... z nowego przebrania.
~TOJA 3-07-2009 19:17
MAM PYTANIE DLACZEGO TORBY LNIANE SĄ SZYTE Z SURÓWKI BAWEŁNIANEJ .... CZY TO JAKIŚ HOKUS POKUS TAK JAK ZEKOLOGIĄ I SEGREGOWANIEM SZKŁA ALBO ....
~ 3-07-2009 20:25
a ja tam uwazam,dobry pomysl,ja od wielu wielu lat na zakupki zabieram szmaciane torebki i mam pewnosc ze zakupki doniose do domku
piipi 3-07-2009 22:11
ago. 3-07-2009 23:00
Dobry pomysły ma pan Ludwik, to inteligentny facet [i przystojny:-)]. Szkoda, że znów nie dał się sfotografować.
jelenia plast 4-07-2009 3:34
A nasz proboszcz wywalał wszystko na jedną kupę w lesie przy kościelnym... "czarnym" wszystko wolno...
gość niedzielny 4-07-2009 10:27
Piipi, ogonek sam w Jelonce nie miałby żadnej mocy, choć zapewne byłby interesujący. Obcy będą tego bardzo ciekawi i zachcą zapewne to sprawdzić ...i to może być mocne...
piipi 4-07-2009 15:03
~GOSCIU ..*fajnie wygladasz w tym "nowym ubranku" ! *Powodzenia.piipi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group