Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 2888
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tomek i inni potrzebują twojej pomocy. Zgłoś się już w sobotę

Wtorek, 1 lutego 2011, 8:25
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
Tomek jako dwumiesięczne niemowlę został porzucony w jednej z jeleniogórskich kamienic. Dwa lata temu mężczyzna – już w sile wieku – dowiedział się, że ma ostrą białaczkę, a jego jedyną szansą jest przeszczep szpiku. Wystąpił w ogólnopolskich programach telewizyjnych, które miały pomóc w znalezieniu jego rodziny. Bez skutku. Teraz jedyną szansą dla Tomka jest dawca niespokrewniony, ale zgodny genetycznie.

Tomek nie jest jednak jedyną potrzebującą osobą. W Polsce co godzinę rodzice małych dzieci, nastolatkowie lub dorośli dowiadują się, że mają nowotwór krwi potocznie zwany białaczką. Dla wielu z nich jedyną szansą jest przeszczep szpiku. By go jednak przeprowadzić, potrzebny jest dawca zgodny genetycznie. Taki zdarza się jeden nawet na kilka milionów zarejestrowanych osób.

W najbliższą sobotę (5 lutego) jeleniogórska pani doktor, Małgorzata Rybińska wraz z Urszulą Palus zorganizowały pierwszą w Jeleniej Górze akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Tomka i innych”. Obędzie się ona w w Przychodni Doktor przy ul. Grottgera 10 w godzinach od 10. do 16.

– Tomasz ma 40 lat. Interesuje sie motoryzacją sportem. Jest fanem piłki nożnej, szczególnie kibicuje klubowi FC Barcelona. Chciałby razem z synem obejrzeć mistrzostwa w piłce nożnej w 2012 roku. Niestety w 2009 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jako dwumiesięczne niemowlę został pozostawiony w jednej z jeleniogórskich kamienic, dlatego nie zna on swojej rodziny. Jedyną alternatywą ratowania życia Tomasza jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego – pisze w materiale prasowym Małgorzata Rybińska, lekarz z Przychodni Doktor w Jeleniej Górze oraz organizator akcji.

Kto może zostać dawcą szpiku? Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat ważący nie mniej niż 50 kg, ale też bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i oddaniu zaledwie 4 ml krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Do przeszczepu dochodzi, gdy okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem chorego.

Od czasu zarejestrowania się w grupie potencjalnych dawców na podarowanie szpiku można czekać kilka dni lub kilka lat. Prawdopodobieństwo znalezienia biorcy zgodnego genetycznie jest bardzo małe. To, ile osób uda się uratować będzie zależało od ilości potencjalnych zarejestrowanych dawców.
– Liczy się naprawdę każdy człowiek, pomoc i wsparcie każdej jednostki i organizacji – mówi Urszula Palus.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzi Fundacja DKMS Polska zarejestrowana 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Każdy, kto w najbliższą sobotę będzie chciał się zarejestrować, musi mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group