Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 9731
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To warto zobaczyć!

Środa, 20 maja 2020, 9:16
Aktualizacja: Niedziela, 24 maja 2020, 9:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: To warto zobaczyć!
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze zachęca do odwiedzin. Wystawa na świeżym powietrzu, sukcesywnie odrestaurowywane pojazdy i sprzęt wojskowy – to dobre argumenty, aby w czasie luzowania rządowych zakazów, wybrać się na spacer i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii.

Od ponad tygodnia Muzeum Historii i Militariów, będące oddziałem Muzeum Karkonoskiego - jest otwarte dla zwiedzających. Wystawę plenerową przy ul. Sudeckiej można było oglądać również w minioną sobotę, gdy muzeum należące do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego było jedną z nielicznych placówek w Polsce, które zorganizowały tradycyjną formę Nocy Muzeuów, i jak się okazało - była to świetna decyzja. Zarządzający MK i jego oddziałami zachowują wszelkie wymogi sanitarne narzucone przez rząd.

Każdy, kto chce nas odwiedzić - musi mieć zasłonięte usta i nos. W środku dezynfekujemy ręce, można też założyć rękawiczki foliowe. Jednorazowo może przebywać 12 osób, ale staramy się to zwiększyć, bo wystawa plenerowa pozwala na bezpieczne odległości - powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów.

Wystawa, która jest jedną z największych tego typu na Dolnym Śląsku może się poszczycić wieloma "perełkami".

Naszą wizytówką jest czołg T-34. Dwa lata temu był remontowany (piaskowany, malowany), odsłonięte są numery seryjne. To szczególny egzemplarz wykonany pod koniec II wojny światowej. Wiemy, że brał udział w walkach w 1945 roku - pochodzi z fabryki w Omsku. Takie czołgi na ziemiach polskich są może jeszcze dwa - podkreślił S. Wilk.
Oprócz tego mamy transporter opancerzony BTR-152 z okresu powojennego, ale też bardzo ciekawy i świeżo po remoncie. Był używany w wojsku polskim w latach 50. i 60. poprzedniego stulecia. Mamy też sprzęt radiolokacyjny - tu część również jest po remoncie lub w trakcie konserwacji. Możemy tu zobaczyć cały przekrój urządzeń radiotechnicznych używanych w wojsku polskim od lat 50. Mamy też śmigłowiec Mi-2 w wersji ratownictwa lotniczego, używany przez żołnierzy w Balicach. W normalnych warunkach wpuszczamy do jego środka zwiedzających, ale obecnie nie możemy ze względu na wymogi sanitarne. Myślę jednak, że warto go zobaczyć - dodał kierownik oddziału.

Muzeum Historii i Militariów w okresie wiosenno-letnim można oglądać w godz. 9:00 - 17:00.

Twoja reakcja na artykuł?

25
66%
Cieszy
3
8%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
4
11%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group