Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 3779
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: To ul. Konopnickiej róg Solnej

Środa, 9 września 2009, 8:02
Aktualizacja: 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: To ul. Konopnickiej róg Solnej
Fot. TEJO/archiwum
Tak brzmi prawidłowe rozwiązanie wczorajszej Fotozagadki z AD REM. Nagrodę od wydawnictwa wylosował Robert Kutkowski.

Zadanie nie okazało się takie proste, jak zakładaliśmy. Sporo odpowiedzi wskazywało, że jest tzw. dom dziecka przy Długiej. Nie brakowało też wskazania, że stare zdjęcie pokazuje róg 1 Maja i Okrzei.

Otóż nie. To róg ulic Konopnickiej i Solnej, który dziś wygląda niemal zupełnie inaczej niż przed 30 laty. W narożnej pomalowanej obecnie na purpurowo kamieniczce mieścił się zakład fryzjerski działający jeszcze do początku lat 90. Wówczas kamienica o mało się nie zawaliła. Budowniczy stawiający plombę obok, przy ulicy Solnej, nieostrożnie podkopali fundamenty domu. Przy tym samym trakcie doszło zresztą do katastrofy budowlanej w maju 1990 roku z tego samego powodu. Wtedy „bohaterkę” fotografii uratowano podpierając potężnym drewnianym stemplem.

Po remoncie jest to bodaj jedyna autentyczna kamieniczka, która zachowała się przy ulicy Solnej. Mieścił się tam najpierw zakład fotograficzny, później – bodajże – perfumeria, a ostatnio – punkt sprzedaży prasy. Przed 1945 rokiem budynek zdobił jeden z wielu zegarów na śródmiejskim trakcie. Jak łatwo się domyśleć – był tam zakład zegarmistrzowski.

Panu Robertowi gratulujemy szczęścia w losowaniu. Nagroda od wydawnictwa AD REM czeka na laureata w naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na jego edycję w kolejny wtorek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group