Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5054
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To dopiero była wycieczka! Warto poznać tę trasę

Wiadomości: Region
Wtorek, 17 lipca 2012, 9:43
Aktualizacja: 14:56
Autor: red
Fot. Czytelnik
W niedzielę (15 lipca) Towarzystwo Izersko–Karkonoskie zorganizowało wycieczkę w czeskie Karkonosze do jednej z największych rzek Europy – Łaby. Od uczestników tej wyprawy otrzymaliśmy relację i zdjęcia. Dziękujemy.

- Wybraliśmy najłatwiejszy wariant trasy, wjeżdżając kolejką linową na Szrenicę i dalej czerwonym szlakiem w rejonie Łabskiego Szczytu doszliśmy do źródeł Łaby. Poza mozaiką z herbami "łabskich” miast przy źródełku znajdują się dwie tablice pamiątkowe zasłużonego turysty karkonoskiego - Jana Buchara. Wspomniany propagator turystyki i ochrony przyrody Jan Buchar założył pierwszy górski ogród botaniczny pod Martinovką – relacjonują uczestnicy.

- Atrakcją tego rejonu są dobrze zachowane bunkry zbudowane między I, a II wojną światową, które miały bronić granicę czeską przed Niemcami. Jednak największą atrakcją tej części Karkonoszy jest największy kocioł polodowcowy o nazwie Sedmidoli oraz Pańczawski wodospad o wysokości 30 m, który jest najwyżej położonym wodospadem w Karkonoszach - czytamy.

- Następnie udaliśmy się do Martinovej Boudy, gdzie obejrzeliśmy ogród botaniczny i wróciliśmy przez Czarną Przełęcz do Jagniątkowa. W najbliższym czasie planujemy ponownie odwiedzić Pańczawski wodospad, który jest niewątpliwie największą atrakcją Karkonoszy. Wycieczkę prowadził Włodzimierz Bajer przewodnik sudecki pierwszego stopnia – dodają uczestnicy wyprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~Ajotek 17-07-2012 10:08
Szczyt jest Łabski, zdaje się, że właśnie od Łaby ;);)
~Łukaszeeeeek 17-07-2012 10:09
Wyciągiem?? No proszę was :-)
~flm 17-07-2012 10:24
W Kotle Panczawy znajduje się Pančavský vodopád (Wodospad Panczawy) o wysokości 148 m – najwyższy wodospad Karkonoszy - http://www.youtube.com/watch?v=5Q9OHeHlvbU
~IWA 17-07-2012 10:40
No nie na Szrenicę wyciągiem ? A pieszo nie łaska?
~ 17-07-2012 11:04
Po co bezsensowne uwagi, maszo chote to idż a nie siedż w jednym miejscu i nie wymądrzaj się.
~ 17-07-2012 12:14
Byłam tam kiedyś piękne widoki tylko pozazdrościć
~zumbi 17-07-2012 13:02
Trochę się dziwię, że po waszych wyskokach z prawem i bezczelnym ataku na osoby zwracające uwagę, znalazł się jednak ktoś kto poszedł z Wami. Dobry "Bajer" nie jest zły. Nadal jednak nie jesteście organizatorami i łamiecie prawo.
~SARBLE 17-07-2012 14:08
do zumbi - ale Cię żółć zalewa, że Twoja krecia robota nie przyniosła efektu. Człowieku - wyjdź z domu, weź głęboki oddech i zorganizuj coś zgodnie z prawem:) Może wtedy lepiej się poczujesz:) Pozdrawiam serdecznie:)
~Jerzy 17-07-2012 14:38
Widzę, że Pik zmienił nicka na SARBLE... Ale do rzeczy: błąd za błędem w tym artykule. Sedmidoli (nazwą tą określa się siedem położonych blisko siebie dolin) nie jest kotłem polodowcowym, polodowcową genezę ma zaledwie jedna z dolin Sedmidoli - Labsky dul. I to też tylko w górnej części. Pancavsky vodopad nie ma 30 m, tylko 148 m i wcale nie jest najwyżej położonym wodospadem w Karkonoszach. Jest najwyższym wodospadem, a to nie to samo. "Łapski Szczyt" to od łap? Ciekawe, zawsze wydawało mi się, że od Łaby. Pancavski vodopad wcale nie jest największą atrakcją Karkonoszy, przy mniejszym stanie wody jest wręcz praktycznie niewidoczny. Natomiast ani Labsky dul, ani tym bardziej Sedmidoli nie są największymi kotłami polodowcowymi - największy jest Obri dul z Upską jamą.
~Jerzy 17-07-2012 14:43
Cd. Że panowie Pik i Leszek po raz kolejny zadziwili nas swoją "wiedzą", to się nie dziwię, ale dziwię się, że takimi "kwiatkami" uraczył wycieczkowiczów przewodnik sudecki (pierwszego stopnia!). Mam nadzieję, że to sporadyczny przypadek i ów przewodnik nie jest reprezentatywny dla całego środowiska. Panie Bajer, wypadałoby dać sobie na jakiś czas spokój z oprowadzaniem wycieczek i podszkolić się z podstawowej wiedzy o Karkonoszach na jakimś uzupełniającym kursie, bo ta najwyraźniej zdążyła przez lata wywietrzeć z głowy.
~ 17-07-2012 15:06
No to jak mamy przewodników z taką "wiedzą " to nie dziwi mnie, że mnóstwo wycieczek unika jak ognia płacenia tym darmozjadom. A wycieczka ani ciekawa ani odkrywcza. Źródło Łaby i okolice - największa ceprostrada w czeskich Karkonoszach. Samo źródełko to symbol kiczu - betonowa studzienka do której ciągną pielgrzymki Niemców. Nawet nie znajduje się w miejscu faktycznego źródła, co widać, bo potok przepływa przez tą studzienkę a nie wypływa. Więc tytuł artykułu zupełnie nie pasuje.Swoją drogą w poprzednim artykule na mapie (http://www.gpsies.com/map.do?fileId=hwsdyqhpfuzdvmfw) była podana inna trasa wycieczki, np. nie było Martinovki. Co to za organizatorzy co na miejscu zmieniają trasę wycieczki?
~iw 17-07-2012 15:17
nie zmoczyło was? byłam w okolicach i lało....
~biker 17-07-2012 15:49
Wow, widzę że koledzy z TIK wreszcie poszli po rozum do głowy i zaangażowali przewodnika ! I po co było to bicie piany w poprzednich dyskusjach ? Jeszcze tylko zacznijcie chodzić po dozwolonych szlakach w KPN i przestańcie jeździć na rowerach tam gdzie jest to zakazane i może wreszcie ktoś się z wami gdzieś wybierze ....
~SARBLE 17-07-2012 15:51
do ~Jerzy - Jesteś w błędzie. Nie jestem ani Pik (tu wyprzedzę Twoje myślenie) i tym bardziej nie Leszek. Ale do rzeczy: Zastanów się po co idzie się w góry i co tam jest najważniejsze. A jałowa dyskusja i na siłę udowadnianie jakim jest się mądrym przy klawiaturze i w sumie - chęć poniżenia i obrażania co poniektórych osób, to tylko świadczy o Twojej osobowości:(
~ 17-07-2012 16:38
He he, tylko ciekawe, że wszystkie posty broniące Leszka i Pika są pisane z jednego IP: *.dialog.net.pl (78.10.*.*). W poprzedniej dyskusji z tego samego IP pisał K. Pik co łatwo można sprawdzić: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,41048. Dlaczego okłamujecie czytelników panowie? Tak dużo macie odwagi cywilnej?
~DIABLOJG 17-07-2012 17:12
7 osób to już towarzystwo?:))) heheheh:))
rymcycymka 17-07-2012 18:21
.. / ~iw / ..masz racje ! ..fotki raczej pod chmura
~12sqandal 17-07-2012 19:40
fajne fotki ( takie ckliwe ) a Wy zazdrośnicy co siedzicie w domu nie dokuczajcie prawdziwym turystom. Bravo za takie wycieczki
~turysta 17-07-2012 20:00
A ja polecam wszystkim wycieczki z cyklu "Rajd na Raty" gdzie wycieczki prowadzi Pan Wiktor Gumprecht bardzo dobry przewodnik, który zawsze uczciwie, rzetelnie i ciekawie przekazuje wiadomości z geografii i historii regionu i nie ma "Bajerowania" ludzi zmyślonymi bujdami przewodnickimi zastepującymi rzetelną wiedzę o regionie. Wszystko perfekcyjnie zorganizowane, bez naruszania przepisów. Można? Jak widac można, trzeba tylko chcieć. Więcej informacji można znaleźc na stronie: http://www.rajdnaraty2012.webreporter.pl/. TAK dla turystyki, NIE dla łamania prawa w górach!
~no turysta 17-07-2012 21:25
no turysta czytałem te trasy wycieczek nawet ciekawe - Harrachov chyba ze sześć razy - ta do Pecu to chyba dość ciekawa - może ta jeszcze na Wielką Sowę - a to znasz - Na kościele jest zamątowana nowa dzwonkogra, która posiada 11 dzwonów o wadze 4-89 kg. Dzwonkogre można słyszeć w 10.00 a 17.00 godzin. Za każdym razem zagra cztery melodie, które po tzech miesięcach się zmieniają. W świąteczne dni usłyszimy dzwonkogrę jeszcze w 12 godzin. Przed kościelną ścianą znajduje się równieź rzeźba patrona sw. Józefa. Na byłej farze, dzisiaj urzędzie pocztowym warto obejżeć deskę pamiątkową, którą zabudowano do ściany między oknami. Deska ta oznacza ilość wody z dnia 3.7.1900 pzy wielkej powodzi. Miasteczko to ma historię swojego założenia już od roku 1601.
~eMKa 17-07-2012 21:48
Wycieczka ta była jedną z alternatyw spędzenia pożytecznie czasu. Prosimy o więcej tego typu propozycji. A może takze w soboty w przeciwieństwie do Rajdu na Raty gdy wielu z wędrujących nie może skorzystać z niedzielnej Mszy św.
~Pik K 17-07-2012 22:00
Oświadczam,że złośliwe komentarze nie zahamują mojej promocji Jeleniogórskich Karkonoszy. Staram się nadrobić to co Jelenia Góra straciła przez 60 lat. Miasto traci 500 mln rocznie. Nie ma pracy dla młodych ludzi. Twardogłowi zasłaniają się prawem, które przeczy wszelkim kanonom bytu i broni interesów małej grupy ludzi. Studenci nie mają pracy sezonowej, którą zapewnia turystyka i hotelarstwo. Lepiej zgodnie z kanonami prawa umrzeć z biedy i nie wykorzystywać tego co dała nam natura. Myślę ,że dzięki takim osobom jak ja wszystko się szybko zmieni. Nie pomoże Wam atakowanie mnie prawem anonimowo, bo tak zachowują się ludzie pozbawieni honoru i sumienia!!
~do K. Pik 17-07-2012 22:24
Ty to piszesz serio, czy tak tylko sobie żartujesz? Nie ośmieszaj się, chłopie, wystarczająco już zbłaźniłeś się w sieci.
~SARBLE 17-07-2012 22:28
do 21:25 - Dobrze czytałeś, tylko źle zrozumiałeś. Harrachov się powtarza, ale tylko dlatego, że z Harrachova jest połączenie do innych miejscowości. Pytanie wprawdzie nie było do mnie, ale podpowiem: Dolní Dvůr. A do | ~turysta | zgadzam się z tym, że wycieczki RnR są super i bez względu na to kto je prowadzi, bo prowadzą je różni przewodnicy, nie tylko Pan Wiktor, ale stawianie sprawy w takim świetle można odczytać, jako walkę z konkurencją. I już wiadomo, co - kogo boli:)
~ 17-07-2012 22:37
A co to za konkurencja? Tych kilku gości, nie potrafiących udać się w góry bez łamania prawa? Wolne żarty. Chcą sobie jeździć w góry, to niech jeżdżą - mało to grup jeździ prywatnie w góry? Ale niech nie wciągają do tego nielegalnego precederu innych. Skandalem jest, że Jelonka promuje takie imprezy, pomimo licznych głosów sprzeciwu ze strony czytelników. Sama stawia siebie w jednym szeregu z tymi, którzy prawo mają za nic.
~SARBLE 17-07-2012 23:21
Jak łamią prawo i masz podstawy i dowody, że faktycznie łamią prawo, to zgłoś to tam gdzie trzeba i po sprawie, bo takimi komentarzami, to co chcesz osiągnąć ? Czytelnik ich nie rozliczy, co najwyżej nie skorzysta z ich propozycji. I tylko chyba o to chodzi. Z początku były zarzuty, że chodzą bez przewodnika (nie wspomnę, o łamaniu prawa), teraz jak poszli z przewodnikiem, to znowu przewodnik "beee" i dalej łamią prawo. Więc o co chodzi ? Dla mnie, jako turysty, relacje i zdjęcia są zachęcające, aby zobaczyć te miejsca i na pewno jeżeli będzie okazja, to pójdę z nimi, naocznie zobaczyć na czym polega to łamanie prawa:)
~ 17-07-2012 23:39
No ja wiem, że ty nie widzisz niczego złego w łamaniu prawa. Dałeś tego dowód już niejednokrotnie. A wręcz bronisz tych, którzy łamią prawo. Tylko po co się tym chwalić? Jak koledzy pójdą do pierdla, to ty też za nimi pójdziesz "zobaczyć te miejsca"? A może w ramach solidarności "pójdziesz z nimi"? Niektórzy tutaj prezentują naprawdę dziwną mentalność: zamiast krytykować tych, którzy łamią prawo, najeżdżają na tych, którzy krytykują łamiących prawo. A później dziwimy się, jakie mamy społeczeństwo, gdy ktoś dźga nożem kogoś w biały dzień na ulicy i nikt nawet palcem nie tknie. Na szczęście jak na razie są to pojedyncze przypadki (a właściwie jeden przypadek, stale ładujący komenty z tego samego IP), a uczciwych, praworządnych ludzi jest dużo więcej.
~fico 18-07-2012 5:09
Pik i Leszek wy to chyba się nie zmienicie. Mieliście coś założyć, ale to nie miało być stowarzyszenie tylko SEKTA. Wiecie co to jest mesjanizm ? I Wy chcecie zbawić mieszkańców Karkonoszy ? W Bogatyni i Zgorzelcu jest więcej bogatych ludzi chętnych ruszyć tyłki. Może tam spróbujcie. Na zakwaterowanie polecam miejscowość Sieniawka. Tam wielu takich już mieszkało.
~ 18-07-2012 11:25
sekta przewodnikow sudeckich zauwazyla, ze ich od koryta odstawiaja to krzyku robi....!!
~do 11:25 18-07-2012 14:11
Nie rozumiesz słów, które używasz. Sekta to są tacy, którzy łamią prawo. a kto tu łamie prawo, wszyscy wiedzą. Kup sobie słownik języka polskiego, zanim bezmyślnie wklepiesz kolejny komentarz.
~Pik K 18-07-2012 15:51
Efekty pracy po 60 latach widać jak rozwinęła się turystyka. Jelenia Góra dziurą turystyczną mając wielki potencjał w tej dziedzinie .Dajcie coś robić innym i nie szkódzcie.
~do Pika 18-07-2012 16:18
Człowieku, ty nadal nie rozumiesz, że łamiesz prawo. Jesteś nawet za głupi, żeby dostrzec, że takie publikacje odwracają się przeciwko wam.
~fico 18-07-2012 17:09
Pik tak 3maj. Zawsze można się z Ciebie pośmiać. Pisałem wcześniej, żebyś został politykiem, ale to pewnie za trudne. Nowym zbawcą Karkonoszy też nie zostaniesz, bo tak naiwnych to tutaj nie ma. Zawsze możesz zostać kabareciarzem, bo pomysły masz takie, że tylko boki zrywać. Co gorsze Ty w to wierzysz!!!!
~fico 18-07-2012 17:16
Panie Bajer wstyd mi za Pana. Gdyby przeczytał Pan ich komentarze.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group