Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3650
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To był wspaniały, międzynarodowy spektakl

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 listopada 2016, 8:13
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2016, 13:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Narodowego Teatru Macedonii w Skopje sprawili wczoraj (23.11), że wieczór spędzony w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze na długo pozostanie w pamięci publiczności. Sztuka obnażająca zarówno zalety, jak i wady Greków, Polaków i Macedończyków zakończyła się długą owacją na stojąco.

Genialna opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce po II wojnie światowej dała wiele do myślenia.

- Wszyscy wiemy, że po wojnie przyjechały tutaj dzieci greckie, ale mało kto wie, że to były nie tylko dzieci greckie. Połowę społeczności dziecięcej, która tu dotarła w 1948 roku stanowili Macedończycy, tylko mieli greckie nazwiska – byli zhellenizowani przez Greków – podkreślił reżyser spektaklu, który doskonale połączył międzynarodowe grono aktorów.

W pierwszej części trwającego niemal 3 godziny przedstawienia, poznaliśmy perypetie polskich nauczycieli i dyrektora szkoły. Dzieciom nie żałowano jedzenia, a gdy odkryto, że część z nich nie jest Grekami, uczono języka macedońskiego, postaw patriotycznych, mówiono o tym kraju, ale jednocześnie nie brakowało kontrowersyjnych postaw, jak chociażby spalenie krzyżyków, które miały ze sobą dzieci Słowian, wielbienie Stalina czy strach przed gniewem Greków domagających się hellenizacji przybyłych do Legnicy dzieci. Nasuwa się też pytanie, czy w tamtych czasach można było zachować się inaczej. W drugiej części odbył się sąd nad Polakami, który miał na celu ocenę postawy naszego narodu, a gra aktorska Macedończyków była równie wielką ucztą dla duszy, jak postawa artystów Teatru Modrzejewskiej.

- Tajemnicą poliszynela do dzisiaj jest fakt, że Grecy nie pozwalają im wjeżdżać na swoje ziemie. Grecja będąc krajem Unii Europejskiej nie stosuje standardów unijnych w stosunku do Macedończyków – to jest absolutna hańba współczesnej Europy, że jest taki kraj, którego mieszkańcy nawet nie mogą pojechać oglądnąć miejsc, gdzie urodzili się ich dziadkowie chyba, że przyjmą obywatelstwo greckie, czego nie chcą – mówił Jacek Głomb, który tym spektaklem chce przywoływać wspomnienia czasów, w których Polacy zachowywali się porządnie.

Jednak w trakcie przedstawienia można było sobie zadawać pytanie o podłoże takich zachowań. - To dlatego, że Moskwa im kazała – mówiła jedna z bohaterek odnosząc się do przyjęcia cudzoziemców przez Polaków. Jak zachowaliby się teraz, wiele lat po wojnie, wolni, bogatsi niż wtedy? Na te i inne pytania, każdy mógł sobie odpowiedzieć indywidualnie, bowiem opowieść nie zakończyła się wraz z ostatnią sceną, na długo zagości w umysłach widzów. Był to niezapomniany wieczór, który daje do myślenia, również w kontekście czasów współczesnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ksawercia 24-11-2016 8:46
Po wczorajszym spektaklu odpowiedziałam sobie jak zachowałaby się dzisiaj Polska należąca do tej bogatszej części świata. Otóż nie przyjęłaby uchodźców, bo zakompleksiony i nieczuły na czyjąś krzywdę nadpremier Kaczyński wystraszyłby się że wjadą do Polski wszy,świeżb,czy inne pasożyty. Moja ciocia wracając z Sybiru też miała wszy i była schorowana ,ale na szczęści po wojnie nikt się tym nie przejmował i każdy drugiemu pomagał. Byliśmy inni: bardziej solidarni, otwarci i chętni do pomocy. Dzisiaj katolicyzm jest tylko na pokaz i dla władz ,by mogły wraz z klerem celebrować uroczystości pod publiczkę.
~ 24-11-2016 9:01
No i jak sobie odpowiedziałeś na pytanie to teraz wiesz a jak chcesz to możesz przyjąć do własnego domu te wszy świerzby czy inne pasożyty za własne pieniądze możesz robić co ci się tylko podoba .Brawo Kaczyński to że nie chcesz przyjąć do Polski tego robactwa to szczęście dla naszej ojczyzny wcześniej głosowałem na tych śmiesznych zakłamanych ludków z PO jaki ja byłem głupi.
~do ksawerci 24-11-2016 9:10
I jeszcze jedno jak ci się tak to robactwo podoba to w tym roku robią świetną zabawę sylwestrową w Koloni w Niemczech serdecznie zapraszam życzę wiele nie zapomnianych wrażeń i szampańskiej zabawy z poważaniem Katolik
~do Autora 24-11-2016 10:01
Teatr im Heleny Modrzejewskiej. Jak się pisze o teatrze, to wypadałoby znać imię największej polskiej aktorki XIX w.
~kwa kwa 24-11-2016 10:33
Hej ty z 9.01. Dopiero teraz to jesteś głupi. I to twoja sprawa ale po co to od razu oglaszać publicznie. Głupota do kwadratu?
~ 24-11-2016 10:48
Może bardziej "obejrzeć" niż "oglądnąć" ?
~do 10:48 24-11-2016 11:15
jak ktoś mówi "oglądnąć" to na 100% z krakowskich stron;)
~kwa kwa kwa 24-11-2016 17:31
Zgadzam się w 100% z wypowiedzą katolika z 9.01 i 9.10. Nie można przyjmować do tego świętego kraju robactwa i pasożytów. Przecież mamy tu pod dostatkiem naszego swojskiego robactwa i mend. I jeszcze poPISującego się swoją głupotą.
~do kwa kwa kwa 24-11-2016 17:38
Zrobiliśmy z wami porządek w 68 r ale wasza hydra cały czas odrasta .
~kwa kwa kwa 24-11-2016 22:53
Czeka was jeszcze jedno zadanie - ogłoszenia Jezusa polakiem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group