Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6078
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tłusta diwa w sztucznej skórze

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 2 grudnia 2007, 6:33
Aktualizacja: 17:55
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Parodia śpiewaczki operowej w wykonaniu Katarzyny Kozyry przyciągnęła w sobotni wieczór do BWA sporo jeleniogórzan zaciekawionych performancem artystki.

Katarzyna Kozyra – rzeźbiarka, performerka, artystka wideo – przy współpracy maestro Grzegorza Pitułeja sparodiowała diwę wcielającą się w rolę młodej dziewczyny.

Kozyra, ubrana w sztuczne ciało śpiewaczki, wykonała arię Olimpii – bezdusznej lalki z „Opowieści Hoffmana” Offenbacha. Wchodząc w skórę tłustej diwy artystka kontynuuje serię metamorfoz w ramach cyklu „W sztuce marzenia stają się rzeczywistością”.

Czteroletni projekt, w ramach którego jeleniogórskie BWA wyprodukowało odcinek „Opowieść zimowa”, jest zapisem procesu stawania się. Demonstrując swoje przeistoczenia, Kozyra dąży do określenia wyznaczników prawdziwej kobiecości i jednocześnie bawi się sztuką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~M&M 2-12-2007 8:01
Za taką kobiecość to ja dziąkuję , bo na całe życie stracę zainteresowanie płcią odmienną. Czy jeszcze "piękną"? W BWA coraz więcej dziwactwa,hohsztaplerstwa, kiczu, a mniej piękna i prawdziwego artyzmu, dającego możność przeżywania pozytywnych doznań.
~fatal 2-12-2007 9:13
M&M, a może wyjaśnisz co to jest to: "piękno i prawdziwy artyzm"
~mru 2-12-2007 9:58
Im więcej w BWA prawdziwej sztuki, im mniej lukru i kiczowatej słodyczy, tym więcej niezrozumienia ze strony odbiorców. Chcesz "pozytywnych doznań" to włącz sobie różowe kreskówki albo obejrzyj taniec z gwiazdami.
~BC 2-12-2007 11:18
Pani Kozyra może i dąży do określania wyznaczników prawdziwej kobiecości ... dla mnie to było bardzo-bardzo niesmaczne!!! Pani Dyrektor BWA - wróćmy do sprawdzonych form ...
~JH 2-12-2007 13:38
Dobrze proszę Pani/Pana/BC/. Sprawdzone formy też będą. Jeszcze w tym roku malarstwo z wątkiem anielskim w przyszłym roku m.in. klasyk malarstwa Artur Nacht-Samborski. Dziękuje za sugestie. Zapraszam.
~aha 2-12-2007 14:01
Tym razem było bez rozbieranek, jak rozumiem.
~LLLLLLLLL 2-12-2007 14:29
BWA w bardzo interesujacy sposob pozwala zapoznac sie z różnymi - odmiennymi sposobami spojrzenia na dzisiejszą sztukę. Nie moge zgodzic sie z pierwszą wypowiedzią - o "dziwactwach" i braku artyzmu. Otoz, gdyby piszący te słowa bardziej wnikliwie zainteresowal sie dzialanością galerii z pewnością zauważylby, że aktulane wystawy "mowia" wlasnie o ARTYŹMIE!!!! Piękne, prawdziwe, nawiązujące do tradycji kolonii artystycznych - fotografie i świat wyobraźni w malarstwie i grafice na piętrze. Dlatego właśnie bardzo ważne jest spojrzenie szersze, drogi odbiorco sztuki szukający "uniesień". Performnce, sztuka krtyczna - nie wypowiadaja sie poprzez "piękno", mają raczej na celu, w sposob czesto drastyczny, brac udzial w komentowaniu rzeczywistości, uwypuklac problematyczne sytuacje, dotykac bolu po to, aby zacząc o tym myslec, rozmawiac i zając pewne stanowisko. Sprzeczności, kontrasy są dziś najwłaściwszym sposobem dla przedtsawienia wileści postaw w sztuce.
~Mika 2-12-2007 14:50
Bardzo mi się podobało, Kozyra robi piorunujące wrażenie, uważam, że w naszym mieście jest miejsce na więcej tego typu "działań". Byłam wcześniej na innych performensach w BWA i uważam, że ten był szczególny. Najbardziej poruszający. Podobnie jak dwa filmy, których projekcja odbyła się później, szczególnie "Kastrat"
rymcycymcy 2-12-2007 15:24
Hmmm ...kontrowersje, skrajne opinie ? To znakomicie. Jeśli jest powód do dyskusji, to już jest sukces. Osobiście gratuluję ! Jak najwięcej takich klimatów ;)
~Sorfeks 2-12-2007 20:39
najlepszym performancem w BWA był 'en w wu' Artura Grabowskiego i basta !! :) :)
~RrR 3-12-2007 3:15
Byłem tam ze znajomymi i wydaje mi się, ze brakuje do tych performensow jakiegos sladu w postaci np. druków z opisem tego co sie dzialo. Z ideologią artystów, którzy to przygotowują, z opisem działań, ze zdjęciami. Performens to sztuka trudna w odbiorze i wymagająca wyjaśnienia, sprecyzowania, czasami dopowiedzenia. Gdzie mamy się tego uczyć jeśli nie w BWA? Po wystawie zostaje katalog, co zostanie po tym performensie?
~odp. dla RrR 3-12-2007 9:35
Świetnie, że o to pytasz! Po każdym performance pojawiają się informacje w witrynie internetowej BWA w dziale "wystawy" oraz "imprezy". Znajdziesz tam artykuły dotyczące dotychczas o...tych perfomanes jak i w najbliższym czasie - Ktarzyny Kozyry. Ponad to, artykuły dotyczące działalności artystki znajdziesz w internecie (www.katarzynakozyra.com.pl)! Powodzenia, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group