Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 4689
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Sobieszów: Tłumy na otwarciu Centrum Turystyki Aktywnej

Niedziela, 15 września 2013, 7:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 września 2013, 7:40
Autor: AP
Jelenia Góra/Sobieszów: Tłumy na otwarciu Centrum Turystyki Aktywnej
Fot. TED
Dwukilometrowa wielofunkcyjna trasa biegowa dla rolkarzy, nartorolkarzy i treningowa dla biegaczy narciarskich, budynek ze świetnie wyposażonym zapleczem socjalnym dla turystów, ogólnodostępne toalety i obszerny parking na 32 samochody osobowe i 20 autokarów – wszystko to znajduje się w otwartym wczoraj (14.09) Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej przy ul. B. Czecha w Sobieszowie.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz, reprezentanci niemieckiego partnera projektu - Gminy Boxberg/O.L, organizacji pozarządowych, sportowcy, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 oraz mieszkańcy.

- To jedna z tych atrakcji, które mają podnosić atrakcyjność tej części Jeleniej Góry: Cieplic, Sobieszowa i Jagniątkowa. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększenia liczby turystów – mówił prezydent Marcin Zawiła – a jak przyjadą turyści, to zanocują, jak zanocują, to zrobią zakupy i jak zrobią zakupy, to może jeszcze wybiorą się na obiad –mówił prezydent.

Po poświęceniu i przecięciu wstęgi, na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Każdy mógł spróbować swoich sił w biegu na nartorolkach, strzelaniu z karabinka z celownikiem elektrycznym, startu i zjazdach na sankorolkach, gry w hokeja. Fachowych rad udzielali najlepsi zawodnicy i trenerzy MKS Karkonosze Sporty Zimowe. Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach z ciekawymi nagrodami. Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody i dyplomy najlepszym zawodnikom i trenerom MKS Karkonosze Sporty Zimowe.

Pętla dla rolek ma dwa kilometry długości i szerokość trzech metrów. W większości jest asfaltowa, tylko na terenie KPN-u nawierzchnia jest ekologiczna, ale także przydatna do jazdy na nartorolkach.Trasa ma jeden ostry zakręt, kilka łagodnych, podjazdy oraz zjazdy. Mogą na niej trenować początkujący, a także bardziej zaawansowani. A zimą zamieni się w trasy do narciarstwa biegowego.

W następnym etapie trasa zostanie włączona do sieci szlaków ponad 30-kilometrowej długości, zlokalizowanych na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Budowa została rozpoczęta w 2011 r. i realizowana w ramach programu wspólnego z miastem Boxberg (Niemcy). Sfinansowana została w znacznej części z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Polska-Saksonia. Całkowity koszt inwestycji to 4 mln złotych, z czego 3,37 mln – to dofinansowanie zewnętrzne.

Faktyczne roboty rozpoczęły się w 2012 r. po dłuższym okresie przygotowania. Objęły budowę tej trasy o szerokości 3 m, z nawierzchnią typu Terra-Way i asfaltobetonu. Ale projekt obejmował nie tylko ścieżkę, a także budynek Centrum, ze świetnie wyposażonym zapleczem socjalnym dla turystów (w tym szafki do przechowywania odzieży i akcesoriów). Ogólnodostępne toalety i obszerny parking na 32 samochody osobowe i 20 autokarów, ławki dla pieszych, stojaki na rowery, itp. uzupełniają wystrój placu.

Jeszcze przed zakończeniem budowy organizowano wiele działań promocyjnych, marsze z kijkami „nordic walking” – „Razem zdobywamy Chojnik”, ale także podobne imprezy w Boxbergu. W czerwcu br. w Jeleniej Górze zorganizowano też polsko-niemieckie zawody dziecięce dla narto- i łyżworolkarzy. Okazało się też w trakcie realizacji projektu, że partner – Gmina Boxberg może być dla Jeleniej Góry bardzo atrakcyjnym miejscem relaksu. Położona w odległości ok. 130 km nad największym w Saksonii jeziorem, umożliwiającym uprawianie żeglarstwa i surfingu, doposazona w efektowną 23-kilometrową trasę rowerową staje się coraz częściej odwiedzanym miejscem przez Jeleniogórzan. Zbudowana tam ścieżka rolkowa (zdecydowanie krótsza niż jeleniogórska) była miejscem niemiecko-polskich zawodów rolkarzy, połączonych z maratonem pływackim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group