Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2477
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Tkacze” z koncertem i debatą w Pałacu Staniszów

Niedziela, 20 października 2013, 7:12
Aktualizacja: 7:22
Autor: Org
Jelenia Góra: „Tkacze” z koncertem i debatą w Pałacu Staniszów
Fot. Organizator
Koło Gospodyń Wiejskich, Aleka Polis, Świetlica Środowiskowa, Targanescu i Fundacja Forum Staniszów zapraszają 26. października do o godz. 18.00 do Centrum Sztuki w Pałacu Staniszów na wernisaż interdyscyplinarnej wystawy „Tkacze.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert grupy Targanescu w składzie:
Katarzyna Klebba - skrzypce, altówka, tambura i Paweł Paluch - fagot, gitara, zurny.

Zaplanowano też dyskusję z udziałem historyków sztuki: prof. Anny Markowskiej, prof. Izy Kowalczyk oraz artystów, gospodyń wiejskich, wychowawców i dzieci.

Od początku września 2013 r. Fundacja Forum Staniszów realizuje projekt artystyczno-społeczny Aleki Polis pt. „Tkacze“. W cyklu spotkań i warsztatów twórczych, odbywających się także w Świetlicy Środowiskowej w Staniszowie, z udziałem jej podopiecznych, wychowawców oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich i Biblioteki w Staniszowie, powstaje haftowany kilim z symboliczną panoramą Karkonoszy. Wspólnej pracy nad tym dziełem towarzyszą zajęcia integracyjne, służące spontanicznej międzypokoleniowej wymianie doświadczeń i integracji, a także poznawaniu lokalnej historii i refleksji nad współczesną problematyką społeczno-ekonomiczną regionu.

Inspiracją dla działań twórczych stały się zainicjowane przez artystkę rozmowy dotyczące lokalnej identyfikacji i legendy o Duchu Gór –„odbierającego bogatym i dającego biednym”. W projekcie „Tkacze“ staje się on wcieleniem Prometeusza – Trickstera, przewrotnego ducha naprawiającego świat i niwelującego nierówności społeczne, który od 2010 r. jest bohaterem jej prac.

Realizacja wpisuje się w nurt sztuki krytycznej, zaangażowanej w aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną, stymulując debatę nad sytuacjami kryzysowymi i pomagając je zrozumieć poprzez odniesienia do mitów i historii. Materialnym efektem wspólnych przemyśleń i „czasu przemiany” jest odnoszący się do legendy o Duchu Gór kilim. Jego barwy – błękit i czerń – oznaczające dobro i zło, sacrum i profanum – niebo i ziemię, zostaną we wspólnym symbolicznym geście „zeszyte” czerwoną nicią w nową, „szczęśliwszą i sprawiedliwszą” całość podczas wernisażu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group