Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 7682
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Termy w nieckach? To tylko badania

Poniedziałek, 14 lutego 2011, 10:42
Aktualizacja: 12:23
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Termy w nieckach? To tylko badania
Fot. Janusz Lewicki
W rewitalizowanym Parku Zdrojowym, w kamiennych nieckach, pod ogromnym ciśnieniem płynie termalna woda o temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Para, która się tam unosi, wzbudza ciekawość ciepliczan. Urząd miasta wyjaśnia, że są to prace badawcze, które potrwają do maja.

Badania geotermalne, na które przetarg wygrała firma Hydropolwiert z Wrocławia prowadzone są w ramach inwestycji dotyczącej budowy „Term Cieplickich – Dolnośląskiego Centrum Rekreacji Wodnej”. Zadaniem firmy Hydropolwiert były, po pierwsze, roboty budowlano- wiertniczo-złożowe, a po drugie, badania hydrogeologiczne.

- Uzdrowisko Cieplickie korzysta z odwiertu C2. Do Term Cieplickich wody termalne będą doprowadzane z odwiertu C1. Wyłoniony wykonawca miał go najpierw udrożnić i przygotować do eksploatacji dla potrzeb realizacji projektu, a następnie przeprowadzić na nim badania wody czyli ciśnienia, zasobów, temperatury itp. – mówi Mirosława Dzika, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

W ramach badań woda pobierana jest na różnych głębokościach i pod ciśnieniem o wiele większym, niż będzie zasilała aquapark. Badania zakończą się w maju br.
Termy Cieplickie natomiast mają być gotowe z końcem bieżącego roku. Ich budowa kosztować będzie około 50 mln zł.

Niecki swego czasu były już pełne wody, jednak z różnych względów (zwłaszcza bezpieczeństwa) przez szereg lat minionych stały puste. Być może po remoncie Parku Zdrojowego ponownie popłynie w nich woda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group