Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8289
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Termy Cieplickie – rozmowy na ostrzu noża

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 sierpnia 2011, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 26 sierpnia 2011, 7:40
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Firma Tiwwal, która buduje Termy Cieplickie nie wywiązuje się z harmonogramu prac. Samorządowcy spotkali się z przedstawicielami wykonawcy, również w terenie i zażądali poważnych zmian przy realizacji tego zadania.

O tym czego dotyczą opóźnienia i na ile zagrażają terminowemu zakończeniu inwestycji dowiemy się w najbliższy poniedziałek. Teraz władze miasta nie chcą zdradzać szczegółów rozmów oraz żądań, jakie tydzień temu postawiły wykonawcy Term Cieplickich.

– Były to całodniowe ostre rozmowy z twardymi żądaniami oraz wizytą w terenie, ale obecnie nie chcemy mówić o żadnych ustaleniach. Do piątku daliśmy czas wykonawcy na dostosowanie się do naszych żądań – mówi Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Zgodnie z harmonogramem prac, inwestycja miała być zakończona 30 listopada br., najprawdopodobniej termin zostanie jednak wydłużony do wiosny. Prace wykonuje konsorcjum firm Tiwwal z Warszawy oraz Holma z Babic, które złożyło ofertę z kwotą niespełna 42,8 mln zł.

Termy Cieplickie Dolnośląskie Centrum Rekreacji to całoroczny kompleks basenowo-rekreacyjny z wykorzystaniem wód termalnych o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Na parterze dwukondygnacyjnego obiektu, o powierzchni użytkowej ponad 5690 m kw., długości ponad 70 m oraz wysokości ponad 11 m, ma się pojawić hol, portiernia, szatnie, toalety, stanowiska kasowe wyposażone w system obsługi klienta, natryski, przebieralnie wyposażone w 450 szafek i sieć basenów, brodzików i wodnych atrakcji.

Basen rekreacyjny ma być wykonany ze stali nierdzewnej o powierzchni lustra wody ponad 438 metrów kw. i głębokości od 1,10 do 1,60 m. Zgodnie z planem mają być cztery tory do pływania o długości 25 metrów i liczne atrakcje tj. leżanki wodne, dziką rzekę, gejzery, tryskacze, grzybek i grotę wodną.

Inne elementy Term Cieplickich to dwa brodziki z atrakcjami, baseny termalne, zjeżdżalnie, jacuzzi, zespół odnowy biologicznej i zespół rekreacyjny z basenem zewnętrznym o powierzchni ponad 334 m kw. Na pierwszym piętrze ma się pojawić zespół gastronomiczny z zapleczem na około 40 osób i antresola widokowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~sqandal 25-08-2011 7:37
bo to jest tak jak wybiera się najtańszą oferte i jak wybierają ( jak tu delikatnie napisać)? no ludzie ktorzy nie mają pojęcia o takiej budowie
~joy 25-08-2011 7:43
niestety ale wszystkie firmy, które stają do przetargu chcą zarobić najwięcej, a jakość usług jest marna. wystarczy zobaczyć na obiekty w naszym mieście i w sąsiadujących gminach.większości za dwa lata będzie trzeba ponownie remontować
czart 25-08-2011 7:49
Ten kto przyklepał tą lokalizację musiał mieć albo klapki na oczach albo otwartą kieszeń... Przy ulicy Lubańskiej jest miejsce na o wiele większy obiekt z o wiele większą możliwością rozwoju infrastruktury. Mogły by powstać przy nim restauracje, parkingi, bilardy, place zabaw etc. I zdaje się, że należy do miasta i nie trzeba by go kupować. A tak to jest problem z budową, mało miejsca i zero szans na jakąkolwiek rozbudowę. Nie mówiąc już o dojeździe. Słabią mnie takie wiadomości. Kolejna mądrość to zakaz poruszania się rowerami po parku cieplickim. W końcu mamy tyle tras rowerowych, że spokojnie można park zamknąć dla cyklistów. A kto za to płaci? Pan, pani, państwo. Społeczeństwo płaci.
~misiek12 25-08-2011 7:51
hahaha ZAWILE to losy kolejnej inwestycji...
~Rex 25-08-2011 7:55
czy będzie można tam przyprowadzić dziecko by mogło tam się czuć bezpiecznie.?????... Ściany mają być spięte klamrami bo ze starości budynek się wali i pękają tam ściany. Do tragedii coraz bliżej jak to otworzą dla ludzi strach pomyśleć ile to wytrzyma i kiedy runie ta cała inwestycjia robiona najtańszymi kosztami...
~zuzu 25-08-2011 7:56
Inwestycja z kiepskim dojazdem i minimalnym parkingiem. Kto tak dziś buduje obiekt dla użyteczności publicznej?
~Miś 25-08-2011 8:02
Przemysłowy budynek ma już ok. ponad 120 lat to ma prawo się walić zwłaszcza że dawno nie robiono gruntowego remontu, gdy chodził tam zakład.
~ktosik 25-08-2011 8:10
Jak to kto tak buduje? Wiadomo. Obrębalski, Łużniak, Pokój , Czernow
~ 25-08-2011 8:12
Spryciarze na tej Jelonce, spryciarze! Jakieś artykuły pierdum, pierdum, a tymczasem artykuł o nowym doradcy prezydenta Zawiły został skrzętnie usunięty ze strony głównej. Panowie "redachtorzy" Wy tak od siebie, inicjatywa oddolna czy wykonano telefon z ratusza?
~podatnik 25-08-2011 8:33
Ale wybrali przemysłowe śmietnisko na jakąś bajurę wodną .To miejsce ze wszechmiar nie nadawało sie na wydanie tych pieniędzy na cel typu aqwa park - Pominieto rozwojowe znakomite miejsce przy Sobieszowskej . A to miejsce po starej Fampie gdzie zaczną sie dopiero problemy, bez parkingów ,dojazdów ,ograniczenie rzeki z jednej strony ,parku z drugiej - to dopiero ędzie sie góra konfliktów, nie mówiąc o cuchnącym miejscu. Decyzje te nielogiczne zapadły chyba po przemówieniu banknotów dla decydetów od tych właścicieli gruntu którzy chcieli sie tego dobrze pozbyć- bo innego wytłumaczenia nie ma, aby takie skandaliczne decyzje iwestycyjne podjąć i marnować publiczne pieniadze.
~siema ziom 25-08-2011 8:34
Gdzie jest SKM ?!
~diabelek 25-08-2011 8:50
... mimo fatalnej lokalizacji, bezsensownej przebudowy starych poprzemysłowych obiektów, problemów powierzchniowo komunikacyjnych i braku mozliwości późniejszej ekspansji cieszyłem sie, że w Cieplicach powstanie "cokolwiek" co zciągnie ludzi do tej uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Dziury. CIESZYŁEM SIĘ ... ale jak widać, inwestycje w tym mieście, choc ich skala w sumie mizerna, i tak musza się przeciagnąć o pół roku, rok itp itd ... tak jak z d...lną revitalizacją parku zdrojowego, tak i termy, jak i budowa obwodnicy ... mikre inwestycje, a z racji niekompetencji i braku stanowczości władz ciagna sie i ciągną. w takim tempie to dalej biegalibyśmy z maczuga za mamutami. miasto biedne, bo mieszkańcy niemajętni, ale postep do przodu jest konieczny, a w takich terminach to po prostu ... śmiech
~socjalista 25-08-2011 8:53
Na Słowacji 6 km .od Liptowskiego Mikulasza w szczerym polu powstały termy z całym zapleczem rozrywkowym ,gastronomicznym.A tu wymyślili w ciasnocie ,może chcą budować do góry? Przecież dawno już pisaliśmy że to pachnie przekrętem!A może ten od ranczo boi się że mu ubędzie naiwnych zwiedzających .NO no żeby nam się ktoś nie obwiesił teraz to takie modne.
~Gość 25-08-2011 8:59
Następna lipa POzostawiona przez Obrębalskiego i jego ludzi ,PO sobie tak radzi z rządzeniem miastem śmiech i żal że nasze ciężko zarobione podatki są marnowane przez tych nieudaczników z magistratu ,Zawiła lepszy nie jest doradców zatrudnia a nie fachowców .
~paw 25-08-2011 9:57
nic nowego ktoś przytulił kaskę i jest jak jest :D i powstanie sadzawka gdzie nóżki będziemy moczyć .
Tomy M. 25-08-2011 10:00
Ta inwestycja TO TOTALNE NIEPOROZUMIENIE ... myślę że czas aby za to zabrał się NIK i prokuratura. Na początku myślałem że ten obiekt zostanie ZBUDOWANY ... gdy spostrzegłem wybijane okna w STARYM PONIEMIECKIM MAGAZYNIE pomyślałem: - kurcze co oni się tak bawią z tą rozbiórką, przywieźć dźwig z kulą czy materiały wybuchowe, raz ciach i zburzone. Gdy kolejny raz spojrzałem na ten magazyn i zobaczyłem że jakiś IDIOTA SKOŃCZONY wstawia tam nadproża stalowe ... OGARNĘŁO MNIE PRZERAŻENIE!!! Ludzie!!! Przecież to NIE MA SENSU!!! Te budynki nadają się tylko do rozbiórki, tam nie ma izolacji poziomej i nie da się jej wykonać BEZ ZBURZENIA ŚCIAN! Ta izolacja obejmuje część między FUNDAMENTEM, a ŚCIANAMI. Na całym świecie nie ma technologii która pozwoliłaby wstawić tam taką izolację!!!
~no i mamy 25-08-2011 10:15
więc będzie jak z targiem na ul.Kilińskiego tylko że w Cieplicach, fokus pokus pełne pokus :))
~obserwe 25-08-2011 11:03
Rozmowy na ostrzu noża były też w sprawie budowy galerii Focus i co to daje??? NIC. Po placu "niby budowy" hula wiatr i rosną chwasty.
~ 25-08-2011 11:14
Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Parametry powalają, obiekt może dla jakiegoś Pcimia Dolnego. To się sołtys ucieszy.
~wyborca1 25-08-2011 11:35
i śmieszno i straszno....
~wyborca34 25-08-2011 12:19
A gdzie głos naszych radnych w tej sprawie?? Radny Gajewski przed wyborami wprost szalał na forach w tym temacie, a dziś milczy, Nie ma czasu na konkrety, bo w Jagniątkowie zbiera listy poparcia dla Pani Czernow i nie ma już dziś odwagi krytykować władzy, którą poniekąd sam tworzy i silnie wspiera. Tak to już jest, że przed wyborami zauważa wszystko, a po wygranych zapomina o takich tematach. Odsuńmy wreszcie niekompetencję od władzy!!
~ 25-08-2011 12:44
A ja polecam AQUAPARK we WROCŁAWIU!!! Jest suuuuupeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Jano 25-08-2011 13:29
Ten basen i ta rewitalizacja parku zdrojowego i oczywiście Młynówki i jeszcze tej wieży zwanej grzybkiem to wymysł poprzednika czyli p.Obrębalskiego czytaj chyba profesora jak się nie mylę na koniec kadencji zafundował nam takie gnioty ,myśląc że durni mieszkańcy wybiorą go na następną kadencje i ten nieudacznik pcha się do senatu a Dutkiewicz go POpiera ,przyszedł p.Zawiła który też przebomblował w sejmie 3 lata nie błyszcząc tam niczym i widać jak sobie radzi z zarządzaniem miastem ,dobiera tylko doradców już ma ich 4 sztuk,może by tak nik wpuścić do magistratu niech sprawdzą kompetencje urzędujących prezydentów zastępców i reszty tej zbieraniny doradców ,a nie tylko marnotrawią nasze POdatki głupimi decyzjami z których brak efektów w mieście zaśmieconym i nieudolnie zarządzanym.
~ 25-08-2011 13:32
Te całe termy to kpina jest. Miejsce do kitu, wielkość do kitu, dojazd do kitu. Zamiast uczyć się nawet od Bułgarów, gdzie można powoli i konsekwentnie budować, rozpoczynając od okrytych basenów, potem rozbudowywać o kolejne atrakcje, to stawia się byle co. Niby należy się cieszyć, że się ruszyło, a jednak jest wielki niesmak. Szkoda.
~majkelll 25-08-2011 13:41
Mówcie sobie co chcecie o Zawile ale ja uważam, że koleś robi w mieście sporo. Obwodnica Remonty kamienic Termy Poprawa kolei Galeria (no dobra niech będzie) Ka...lizacja Strefa ekonomiczna (stworzenie dobrych warunków)
~xxx 25-08-2011 13:44
do niezorienowanych... których jak widać jest większość. Pomysł, projekt, konkurs architektoniczny, komisja ds Aquaparku (tak.. tak.. była i taka w naszej radzie miasta) wyłoniły gigantyczny projekt Aquaparku przy ulicy Sobieszowskiej. (nie wspomnę ile to całe zamieszanie kosztowało i jak bezsensowne okazały się z perspektywy lat te koszty vide komisja i konkurs architektoniczny) Na tym ideologicznym projekcie, (okazał się zbyt drogi i nikt w końcu się go nie podjął) oparto całkowicie oderwaną od rzeczywistości strategię rozwoju, która również poniosła całkowite fiasko, o czym świadczą rozpoczęte rozmowy nad nową strategią, nawet bez próby rozliczenia i ewaluacji poprzedniej... cdn.
~miejscowy 25-08-2011 13:50
A ja o nowej taryfie mzk. Miejscowi rajcy miejscy skasowali ulgę komunikacyjną dla zwykłych rencistów pozostawiając jedynie emerytów. Brawo renciści zaliczono was do miejscowych krezusów.
~beka z foki 25-08-2011 13:50
Gdzie jest SKM ?!
~xxx 25-08-2011 13:53
obiecywano jego realizację, opowiadając jakiż to turystyczny raj wtedy nastąpi... jednocześnie zaniechano wszelkich innych inicjatyw pro rozwojowych. Gdzie indziej powstawały strefy ekonomiczne, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, parki przemysłowe, połączenia komunikacyjne... a u nas trwały "montaże finansowe" tego utopijnego projektu. W końcu miasto za kadencji poprzedniego prezydenta doszło do wniosku, że nic z tego nie będzie, bo żaden prywatny inwestor nie będzie realizował mrzonek urzędników i na własną rękę podjął się budowy malutkich term. Lokalizacja jest nie najlepsza, ale nie jest wymysłem prezydenta Obrębalskiego, sam słyszałem o niej jeszcze zanim nastały jego czasy, z ust pewnego prominentnego przedstawiciela cieplickiej elity. cdn
~xxx 25-08-2011 14:00
to miał być wstęp do następnego ideologicznego projektu... czyli pozbycia się PMP z uzdrowiska i przeniesienia go w rejon Spółdzielczej. O tym, że obecny pan prezydent zamierza realizować ten pomysł świadczy jego wypowiedź podczas wizytacji term z panem posłem Schetyną, kiedy to stwierdził, że PMP nie pasuje mu teraz do tej okolicy. Nawiasem mówiąc, jak na kogoś, kto zabiega o dobre kontakty z miejscowym biznesem wypowiedź wyjątkowo niefortunna. No ale jaki z tego morał... jak długo w tym mieście w działaniach władz ideologia będzie brała górę nad pragmatyką efekty będą jakie widać... a następne ideologiczne pomysły typu SKM wciąż się pojawiają.
~ 25-08-2011 14:58
chyba wybudują te termy tak samo jak na Kilińskiego wybudowali galerię - wydaje się jakby ktoś specjalne blokował rozwój niektórych inwestycji w jeleniej i jest to kierowane od góry - czyżby za politykami ktoś stał i podpowiadał co maja robić a jak coś nie tak to bach ze stołka
~galla 25-08-2011 15:11
ostrze noza czy aby czasem nie tępego, jak tępi sa co niektorzy
~TP 25-08-2011 15:41
Czym się teraz pochwali Prezydent Zawilec??? Kolejnym bankietem noworocznym, na który wyłoży ponownie kasę??? Focus, Młynówka pasaż,Termy, co zostało kościoły i imprezki ze znajomkami. Powinni ludzie zebrać podpisy i się pozbyć tego "Prezydenta", szkodzi bardzo miastu!!!
~rozliczacz 25-08-2011 16:15
Czy poprzedni prezydent bedzie odpowiadał za tak bardzo nietrafioną decyzje???
~ 25-08-2011 16:58
Karpacz was zaprasza. Na inwestycje w jeleniej musicie jeszcze poczekać, do momentu kiedy wasze władze ktoś konkretnie ośmieszy.
~ 25-08-2011 17:03
Nie jestem za polityką ale trzeba było głosować wam za byłym Prezydentem. Po co wam nowy ryjek do załatwiania poważnych inwestycji. Stary ryjek już stanowiska miał obsadzone.
~boko spoko 25-08-2011 17:08
strasznie zawile w tej jeleniej gorze,, wiec i Zawiła sie pogubil, juz nie wie co i kiedy zaczal a kto i co skonczyl, czas Zawily bedzie bardzo zawily
~koe 25-08-2011 17:19
Marcin widzę z tych wpisów że sobie nie radzisz.Zrezygnuj i startuj do Parlamentu.
~Czytelnik 25-08-2011 18:17
Do osoby z godz.8:12- art. o nowym doradcy prezydenta nie został usunięty.Trzeba umieć czytać Jelonkę.Najlepiej kliknać "zobacz więcej artykułów"... i już jest. Cóż takiego Autor komentarza miał na myśli pisząc o jakichś artykułach "pierdum,pierdum"...czyżby Autor cierpiał na ból brzucha?
~Grzesiek 25-08-2011 18:24
Polecam ten artykuł: http://olesnica.naszemiasto.pl/artykul/764334,olesnica-problemy-z-zakonczeniem-budowy-centrum-rekreacji,id,t.html Wypisz wymaluj to co się dzieje w Jeleniej Górze.
~s. 25-08-2011 20:23
Niestety, miłościwie nam panujący politycy od lat dwudziestu utrzymują miasto poza nurtem rozwoju. Nieważne czy cenią życie na uboczu i święty spokój, czy najnormalniej brakuje im umiejętności. Co ma jelonka by być miastem atrakcyjnym ? Nic. Historia jest okrutna dla słabych. Za lat dwieście, ktoś, np. w Bolesławcu powie - mieszkam w dzielnicy Jelenia Góra.
~/--/ 25-08-2011 20:33
Do Majke: no ka...lizy nie robi Urząd ale Wodnik. Niestety ale także niesamowite partactwo, ul. Objazdową ka...lizują tylko od nr 1 do 4, a dalej już nie.Od kwietnia zaczęli kopać, a do dzisiaj ul. Objazdowa jest nie przejezdna, ciągle odkopują, zakopują rury. 100 m ulicy nie mogą skończyć przez ponad 4 m-ce. Wodnik także powinien także przeprowadzić rozmowy na ostrzu noża z wykonawcami.
~kala 25-08-2011 20:40
to miło, że tak pozytywnie odbierany jest Bolesławiec:P
~robal 25-08-2011 21:40
i dobrze miałem tam pracowac jako podwykonawca pewnie by nie płacili tragedia
~Tak 25-08-2011 21:55
Ten były magazyn Fampy (stacja prob), musiał się rozwalić. Proszę zobaczyć (widać od strony ul.Wolności), jak przebudowa została zaprojektowana. Jakie obciężenia powstały po zbudowaniu nowego dachu, stropów, kilkudziesieciu pomieszczeń na pietrze. Materiały tradycyjne - cieżkie (płyty betonowe, cegły, - obok dawna Gencjana niszczeje z salą widowiskową i zapleczem gastronowmicznym). Ciekawe jakie były eksoertyzy i kto z ekspertów, rzeczoznawców PO_dpisał się PO projektem, sprawa nadaje się do organów ścigania z urzędu). W 100% projektant dał ciała. Jeżeli biuro było ubezpieczone od swoich błedów to ubezpieczyciel ma problem finansowy. Ten budynek nie nadawał się na przebudowe o czym każdy inż. z dawnej Fampy doskonale wie. Od kilku tygodni na budowie nic się nie dzieje.
~ra 25-08-2011 22:38
ludzie z JG pytajcie Dyzme on wam wyjaśni on wie!
rymcycymcy 25-08-2011 22:58
Ale kicha ...Już nie mogę się doczekać zjazdu jakąś ostrą rurą ! :)
~ron 25-08-2011 23:51
A czego spodziewaliście się po firmie Tiwwal? Częstochowa, Strzelin, Oleśnica, teraz Wałbrzych i Jelenia Góra... W każdym mieście albo opóźnienia albo nie popłaceni podwykonawcy... A zazwyczaj jedno i drugie. Dziw tylko bierze, że taka firma może startować i wygrywać dalej przetargi... Takie mamy chore prawo...
goscniedzielny 26-08-2011 6:49
Żal serce ściska, gdy czytałem tą wiadomość jak bezmyślnie topi się publiczne pieniądze. Pisałem to już wtedy, gdy miasto stało dopiero przed wyborem lokalizacji Term Cieplickich. Ci którzy piszą o lokalizacji na Lubańskiej jak najbardziej mają rację, teren olbrzymi i z możliwością dowolnej swobodnej zabudowy. Ponoć podstawowym argumentem lokalizacji Term w dawnej Fampie było to, iż źródła geotermalne są w pobliżu... zgodnie z taką logiką można by było powiedzieć, że wszystkie budynki z ogrzewaniem tzw miejskim, winny być zlokalizowane wokół ciepłowni... a nie rozproszone po kilka kilkanaście kilometrów od źródła ciepłej wody. Nie wiem na jakim etapie jest budowa Term, ale jeśli nie jest ona mocno zaawansowana, warto ją przerwać i zlokalizować na Lubańskiej tam miejsca dostatek...
goscniedzielny 26-08-2011 7:06
cd ...czasem warto się przyznać do błędu i wycofać z aspołecznej i pozbawionej sensu ekonomicznego decyzji. Obawiam się, że odkup pomieszczeń od Fampy... ekhem od PMP to był jakiś przyjacielski wałek... bo jak wiadomo PMP żadnej produkcji już nie prowadził na swoim terenie... większość prac przecież zlecana była i jest, na zewnątrz PMP. Chciałbym aby Prezydent Zawiła był prawdziwym facetem z jajami i twardo powiedział, w dupie mamy tak durną lokalizację na terenie PMP i tu budujemy tylko odkryty basenik i dla miasta by nie zmarnować już utopionej kasy, a temat Term Cieplickich rozwijamy przy Lubańskiej... Panie Prezydencie Zawiła! MY Mieszkańcy Tego Miasta Chcemy Żyć Lepiej..! ...a klasyk, J. Miller kiedyś powiedział ... faceta poznaje się nie po tym jak zaczyna, a po tym jak kończy!
~diabelek 26-08-2011 9:10
... a może redaktorzy Miedlonki by sie wzieli za pisanie porzadniejszych artykułów, zamiast siedzieć i usuwać posty niewygodne dla nich politycznie ?? do roboty "redakcjo" jest wiele miejsckich problemów, takze zostawcie cenzure i zabierzcie sie za pisanie ...
~Gościek 26-08-2011 17:00
do goscniedzielny... Drogi Kolego a czy jesteś pewnien, że nic w PMP się nie produkuje ? A może trzeba zmienic organ wywiadowczy... z Tego co się orientuję to produkcja ma sie całkiem, całkiem a i ten rok należy do najbardziej udanych w historii PMP :) Osobiście lokalizacja Term mi się podoba - będę miał blisko iść z rodzinką potaplać się w wodzie. Teraz zostawiam kasę w Karpaczu ale to chyba nie o to chodzi... Pozdrawiam
~anoim 5-09-2011 20:44
tiwwal po prostu nie płaci pod wykonawcą za prace zalegają z kasą i firmy z budowy znikają i nie ma kot po prostu robić
~RIKI 7-11-2011 15:17
TO CO WYPRAWIA WŁADZA TO PARANOJA NAWTYKALI MARKETÓW GDZIE SIĘ DA A ZAPOMNIELI ZE ZAMIAST TEGO POWINNI POBUDOWAĆ W KOTLINIE BASENY TERMALNE KTÓRE PRZYCIĄGNĄ MASĘ TURYSTÓW A CO ZA TYM IDZIE PIENIĄDZE MIEJSCA PRACY ATRAKCYJNOŚĆ KOTLINY JELENIEJ GÓRY NA PEWNO BY WZROSŁA!! PRZYKŁAD MOŻNA BRAĆ Z EGERU I OKOLIC NA WĘGRZECH!! MAMY "ROPĘ"WYSTARCZ TYLKO CHCIEĆ A TEN TEREN BĘDZIE ROZPOZNAWALNY NA ŚWIECIE!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group