Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6179
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Teatralne spotkanie z bajką w Wojcieszowie

Sobota, 25 marca 2017, 8:09
Aktualizacja: 8:15
Autor: Manu
Region: Teatralne spotkanie z bajką w Wojcieszowie
Fot. Użyczone/Organizator
Dziewięć zespołów teatralnych z placówek specjalnych wzięło udział w XI Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek “Tworzyć każdy może”. W czwartek (23. 03) na scenie w sali widowiskowej Miasta Wojcieszów, młodzi artyści zaprezentowali klasyczne wersje bajek i baśni, ale także i ich współczesne interpretacje. Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Katarzyny Rogowiec w Wojcieszowie.

- Cele naszego konkursu to konfrontacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych, promowanie nowych form realizowania się i zainteresowań, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej, inspirowanie instruktorów do teatralnych prób, wyzwalających twórczą postawę dzieci, wzbogacanie dotychczasowej wiedzy i umiejętności, a także kształtowanie umiejętności współzawodnictwa, wymiana doświadczeń pomiędzy grupami oraz integracja zespołów – opisuje organizatorka Marzena Zaremba.

W tym roku do przedsięwzięcia przystąpili młodzi uczestnicy z takich placówek specjalnych jak Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świerzawie, Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotoryi, Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wojcieszynie, trzy grupy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jeleniej Góry, oraz organizator, czyli Teatrzyk Tip-Top ze SOSW w Wojcieszowie.

- Do udziału w konkursie zapraszamy grupy teatralne działające w placówkach specjalnych w wieku szkolnym. Tegoroczne przedstawienia były bardzo ciekawe i pouczające. Podobały się przebrania. Młodzi wykonawcy z wielką pasją prezentowali swoje umiejętności artystyczne, wcielali się w różne role, co niejednokrotnie wzbudzało u widzów radość i zachwyt – relacjonuje organizatorka Beata Musialik.

W ramach prezentacji konkursowych na scenie wystąpiły grupy teatralne, które przed komisją w Wojcieszowie pokazały różnorodne inscenizacje od klasycznych jak “Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima aż po spektakle współczesne, m.in. “Cyrk negatyw” (teatr cieni) czy “Uczeń czarnoksiężnika”.

- Bajki zawsze niosą ze sobą wiele radości, uśmiechu, dają wiele powodów do zastanowienia się oraz dają możliwość młodym aktorom do wystąpienia na scenie. Każde spotkanie dostarczy młodym uczestnikom niezapomnianych wrażeń, przenosząc je w tajemniczy świat baśniowych zdarzeń i postaci – mówi organizatorka Anna Struś.

Jednomyślnie Jury postanowiło przyznać nagrodę “Piotruś 2017” w kategorii najlepszy aktor dla Piotra Kuchalskiego za rolę Lekarza w widowisku “Kultura na widoku” w wykonaniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze. W kategorii najlepsza aktorka ex aequo przyznano trójce podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu: Alicji Jastrzębskiej za interpretację wiersza “Okulary” Tuwima, Wioletcie Grzybowskiej za “Kaczkę Dziwaczkę” Jana Brzechwy oraz Henryce Grębosz za “Lokomotywę” Tuwima. W kategorii najciekawsze widowisko teatralne nagrodę “Piotruś 2017” odebrała szkolna grupa teatralna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze (przy ul. Kruszwickiej) za “Cyrk negatyw”. W kategorii najlepszy kostium nagrodę zdobył strój Drzewa grupy teatralnej Tip-Top SOSW w Wojcieszowie, a postać owego Drzewa zagrał Wiesław Ociepa. Ponadto wszystkie zespoły teatralne, które uczestniczyły w finale konkursu otrzymały upominki i dyplomy za udział.

- Tegoroczna edycja wskazuje na wielość poszukiwań formalnych i tematycznych oraz podejmowanie teatralnej dyskusji w sprawach wrażliwych
i ważnych dla młodego pokolenia. W szczególności podziękowania kieruję do pań-organizatorek, które z pasją oddają swoje teatralne doświadczenie młodym zespołom motywując je do artystycznej aktywności – podsumował przewodniczący Jury Piotr Konieczyński, na co dzień znakomity aktor jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida.

Nagrody “Piotruś 2017” wręczali m.in.: starosta powiatu jeleniogórskiego Anna Konieczyńska i dyrektorka SOSW w Wojcieszowie Iwona Jancik. Przyznano też jedną nagrodę pozaregulaminową - Specjalną Nagrodę Honorową Organizatora, dla Piotra Konieczyńskiego, od jedenastu lat sprawującego funkcję koordynatora ds. artystycznych Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek.

Pomysłodawczynie i wieloletnie organizatorki Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek (Marzena Zaremba, Anna Struś i Beata Musialik) dziękują sponsorom konkursu: Bankowi Zachodniemu WBK oddział I w Złotoryi, Starostwu Powiatowemu w Złotoryi, Cukierni “Kraina Ciast” Pana Tomasza Ratajskiego z Piechowic oraz Sudeckiemu Towarzystwu Przyrodniczemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group