Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3943
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatr Zdrojowy – stary, choć… nowy

Sobota, 29 stycznia 2011, 9:25
Aktualizacja: 9:25
Autor: Coolazooch
JELENIA GÓRA: Teatr Zdrojowy – stary, choć… nowy
Fot. Coolazooch
Prawie koniec, choć do finału i pierwszej premiery – sporo jeszcze zostało: tak określić można stan zaawansowania remontu i modernizacji Teatru Zdrojowego w Cieplicach. O inwestycji rozmawiano wczoraj podczas okolicznościowego seminarium w Sali Błękitnej Pałacu Schaffgotschów (ZOD Politechniki Wrocławskiej).

Cała inwestycja kosztowała 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG (Mechanizm Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego) 1.918.357 euro. Zakres prac był imponujący: pozwolił z zaniedbanego przez lata obiektu uczynić placówkę w swojej klasie jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Rozpoczęta jesienią ubiegłego roku modernizacja wnętrz Teatru Zdrojowego i przywrócenie im XIX-wiecznego, w miarę oryginalnego, wyglądu, dobiega powoli końca.

Zdarto płócienne malowidła z lat 60. XX wieku (pędzla Stanisława Brodziaka – zostaną zachowane i będą eksponowane w innym miejscu), aby odsłonić dawną malaturę i freski przedstawiające gryfy. Zadbano o odsłonięcie pierwotnych warstw konstrukcji drewnianej, przywrócono pierwotną dekorację (velarium) na plafonie, a także inne – ukryte dotąd pod warstwą farb – malunki. To dla oka.

Wykonano przy tym szereg prac niewidocznych dla widza: wymiana wszystkich instalacji, klimatyzacja i wzmocnienie konstrukcji balkonu oraz więźby dachowej. Na montaż czekają jeszcze „przyjazne” fotele, które zaprojektowano z myślą o najmłodszych widzach, do których Zdrojowy Teatr Animacji kieruje wiele przedstawień. Wszystko utrzymane w tonie ciemnego turkusu z beżowymi akcentami. Mokre prace w planowanym tempie i bez przestojów wykonała firma Izery.

Ale to jeszcze nie koniec modernizacji. Została jeszcze technologia sceny (sztankiety i zapadnia), system inspicjenta, a także montaż jednego z najnowocześniejszych w Polsce systemów akustycznych i oświetleniowych. Potem jeszcze kotary przy lożach i scenie. I kurtyna w górę! Kiedy? Najpewniej na początek sezonu 2011/2012. Wprawdzie teatr będzie gotowy do przyjęcia widzów już wiosną, jednak trzeba czasu, aby z nowościami oswoił się personel techniczny. Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze przed inauguracją sezonu „coś” w Teatrze Zdrojowym będzie się działo.

O postępie prac konserwatorskich mówiła Maria Lelek-Pietrzak, szefowa Ars Fortis, firmy konserwatorskiej, która zajmuje się także przywróceniem blasku Zespołowi Klasztornemu w Krzeszowie. Jowita Jeleńska przedstawiła raport z poszczególnych etapów modernizacji XIX-wiecznego teatru dworskiego. W seminarium wziął także udział Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Zaznaczono, że zmodernizowany teatr z całą pewnością zapewni nową jakość imprez w uzdrowiskowej dzielnicy miasta i stanie się magnesem dla widzów z różnych części regionu, którzy przy okazji napędzą koniunkturę gestorom turystyki. Był obecny Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice, Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków, a także pracownicy Zdrojowego Teatru Animacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group