Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 6878
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Teatr to także muzyka

Niedziela, 9 maja 2010, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: Karolina
REGION: Teatr to także muzyka
Fot. Organizator
W niedzielę, 9 maja rusza VI Festiwal Muzyki Teatralnej, który co roku odbywa się na terenie Jeleniej Góry, Piechowic i Michałowic. Koncert inauguracyjny odbędzie się dziś, w piechowickim Kościele św. Antoniego o godz. 19.00. „Pieśni o rzeczach ostatecznych” zaśpiewa Adam Strug, a zagra towarzyszący mu Maciej Kaziński. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizator festiwalu to Teatr Cinema z Michałowic, przy wsparciu finansowym Jeleniej Góry, Piechowic, Urzędu Marszałkowskiego oraz Starostwa Jeleniogórskiego i Związku Gmin Karkonoskich. Festiwal jest jedyną tego rodzaju imprezą w całej Europie. Warunkiem koniecznym do istnienia teatru jest aktor. – Jeśli jednak, szanując samotność aktora i nie chcąc osłabić jego uwagi, chcemy wyposażyć go w towarzysza koncentracji, intuicji, to pierwsze, o czym myślimy, to muzyka – mówi Zbigniew Szumski z Teatru Cinema.

Muzyka teatralna, prezentowana poza spektaklem potwierdza swoją odrębność i wyjątkowość wśród pozostałych gatunków muzycznych. – Komponowana w Europie przez wybitnych twórców, żywot swój ogranicza do czasu wystawiania sztuki – twierdzi Szumski. Głównym zadaniem tego festiwalu jest próba ocalenia muzyki i „oddania” jej z powrotem słuchaczowi. Pieśni o rzeczach ostatecznych wydają się być do tego idealne. Charakteryzują się one porażającą prawdziwością przekazu, a przede wszystkim bezpośredniością. W ludowej tradycji pieśni te zachowały się jako egzystencjalne małe traktaty, modlitwy oraz medytacje.

Wykonywano je podczas pogrzebów i obrzędów kościelnych. Wypowiadane wówczas słowa przypominały o końcu życia na ziemi w kontekście początku niebiańskiej wieczności, co dodawało ludziom otuchy i pokrzepiało ich zranione serca. Podczas niedzielnego koncertu przed piechowicką publicznością zaprezentuje się Adam Strug - śpiewak, kompozytor i poeta. Wykonuje on muzykę kurpiowską, ludową muzykę sakralną oraz twórczość autorską. Jest także laureatem licznych festiwali, m.in. Polskiej Piosenki w Opolu, Poezji Śpiewanej w Olsztynie czy Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W 2008 r. zdobył nagrodę pierwszego stopnia im. Czesława Niemena oraz Nagrodę Telewizji Polonia na XI Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2008”. Strugowi będzie towarzyszył muzyk grający na instrumentach dawnych i ludowych, Maciej Kaziński. Na co dzień zajmuje się także badaniem tradycyjnych kultur oraz tworzeniem muzyki do słuchowisk radiowych i dzieł scenicznych. Organizatorzy VI Festiwalu Muzyki Teatralnej zapraszają wszystkich chętnych na niedzielny koncert w Piechowicach, jak również w pozostałych miejscach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group