Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9999
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatr Jeleniogórski zjawiskiem i skandalistą

Wtorek, 4 listopada 2008, 14:33
Aktualizacja: 18:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Teatr Jeleniogórski zjawiskiem i skandalistą
Fot. TEJO
Najciekawsze scenografie, spektakle, kreacje aktorskie, muzyka i w końcu – największy skandal. Oto plon, jaki zebrał Teatr Jeleniogórski im. Norwida w podsumowaniu minionego sezonu we wszystkich teatrach w Polsce dokonanym przez publicystów i dziennikarzy z całej Polski, a opublikowanych przez „Teatr”.

Za najlepsze przedstawienie jeden z oceniających uznał "Elektrę" w reż. Natalii Korczakowskiej. Z kolei najlepszą nową sztuką obcojęzyczną (ogłoszoną drukiem lub wystawioną) była w ocenie jednego z krytyków "Podróż poślubna" Władimira Sorokina w reż. Ivo Vedrala oraz - "Śmierć Człowieka-Wiewiórki".

Justyna Łagowska została doceniona za znakomite wyczucie przestrzeni budynku teatralnego w "Karierze Artura Ui" w reż. Wojtka Klemma oraz za projekt scenografii stałej na scenie studyjnej.
Playlistę ułożoną przez Natalię Korczakowską w "Elektrze" doceniono w kategorii „Najlepsza muzyka”. Tamże oklaski zebrał Dominik Strycharski za „tworzenie muzyki, która nie ilustruje, ale staje się aktorem” w "Karierze Artura Ui".

Kreację Lidii Sznejder (Klitajmestra) w "Elektrze" uznano za najlepszą rolę kobiecą, a postać kreowaną przez Magdalenę Stam (rola Maszy 1) w "Podróży poślubnej" – za najlepszy debiut.

Jedna z dziennikarek wyznała: – Nie miałabym odwagi wskazać najlepszego, myślę jednak, że do grona ważnych scen z autorskim programem dołączyły: Teatr Polski w Bydgoszczy, kierowany przez Pawła Łysaka i Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego, prowadzona od sezonu przez Wojtka Klemma.

Nasz teatr zebrał też mniej chlubne laury za to, co działo się w minionym sezonie poza jego sceną. W kategorii „Największy skandal sezonu” wymieniono konflikt w Teatrze Jeleniogórskim, który – jak czytamy – obrazuje klasyczny dylemat: po co robić coś, kiedy można nie robić nic.

Tyle oceny krytyków. Widzowie, którzy odwiedzali tear w minionym sezonie, słabą frekwencją udowodnili, że rzeczywistość nie jest kolorowa. Jaka będzie tegoroczna teatralna aura? Jej zapowiedzą będzie premiera, zapowiadana na piątek sztuka "Intryga i miłość" o godz. 19 na scenie studyjnej TJ przy ul. Wojska Polskiego 38.

Pominęliśmy inne teatry wymienione w materiale "Teatru" - a jest ich sporo: od Powszechnego Starego w Krakowie, po Polski we Wrocławiu. Chętnych do zapozanania się z całością odsyłamy do strony Teatru Jeleniogórskiego - http://www.teatr.jgora.pl/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
17
Nigdy
29%
Rzadko
24%
Czasami
24%
Często
24%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group