Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3976
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatr im. Norwida (jednak) bez remontu?

Środa, 28 lutego 2018, 15:14
Aktualizacja: Wtorek, 6 marca 2018, 7:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Teatr im. Norwida (jednak) bez remontu?
Fot. Przemek Kaczałko
W miniony piątek Komisja Kultury Rady Miejskiej Jeleniej Góry spotkała się z przedstawicielami Teatru im. C.K. Norwida. Radni zaniepokojeni problemami z wyłonieniem wykonawcy chcieli bezpośrednio u źródła dowiedzieć się co dalej z inwestycją, która może utracić dofinansowanie ze środków unijnych. Dzisiaj (28.02) zarząd województwa podjął decyzję w tej sprawie!

W trakcie dyskusji z radnymi dyrektor teatru przedstawił jak wygląda sytuacja w teatrze i jakie są szanse na rozpoczęcie i ukończenie inwestycji, aby nie stracić dofinansowania. - Podsumowując można było stwierdzić, że jesteśmy skazani na łaskę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, do którego dyrektor złożył wniosek o zgodę na wydłużenie terminu realizacji zadania. Jak mówił naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, po podpisaniu umowy na dofinansowanie aktualizowana była dokumentacja projektowa i w tzw. międzyczasie rozstrzygano też przetarg na inżyniera kontraktu - tłumaczył opóźnienia Tomasz Kowalczyk.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego i miała się zamknąć w 5 milionach euro. W przeliczeniu na złotówki, wsparcie z Unii Europejskiej miało wynieść 15 milionów złotych, a pozostała kwota to wkład własny. Dzisiaj (28.02) już wiemy - miało być piękne, odnowione wnętrze zabytkowego teatru, z nowym wyposażeniem. Placówka miała być w końcu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tymczasem bańka pękła i zarówno władze miasta, jak i samego teatru mają teraz bardzo poważny problem. Jak udało nam się ustalić w Urzędzie Marszałkowskim, zarząd województwa negatywnie odniósł się do wniosku beneficjenta.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o niewyrażeniu zgody na wydłużenie terminu realizacji projektu do 30.06.2019 r. (o pół roku w stosunku do terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie tj. 31.12.2018 r.) Przyczyną wniosku o wydłużenie było opóźnienie w realizacji projektu - na skutek decyzji beneficjenta dotyczącej konieczności aktualizacji dokumentacji projektowej w zakresie planowanych robót budowlanych oraz wyposażenia obiektu w technologię teatralną, nastąpił później niż planowano wybór Inżyniera Kontraktu oraz przygotowanie i ogłoszenie postępowań na wybór wykonawców, które następnie zostały unieważnione wskutek tego, że złożone oferty znacznie przewyższały środki finansowe przeznaczone na ten cel przez Teatr - powiedział Michał Nowakowski, rzecznik UMWD.

- Na etapie oceny wniosku o dofinansowanie jednym z kryteriów oceny był „Okres realizacji projektu”, gdzie sprawdzane było, czy wskazany termin zakończenia realizacji projektu umożliwia beneficjentowi złożenie wniosku o płatność końcową w terminie wskazanym w regulaminie konkursu (w tym przypadku 30.12.2018 r.). Wydłużenie terminu realizacji tego projektu o pół roku spowodowałoby, że projekt nie zostałby wybrany do dofinansowania w czasie, kiedy był oceniany i doszłoby do naruszenia przepisów art. 52 a ustawy wdrożeniowej, który stanowi że „Umowa o dofinansowanie projektu oraz decyzja o dofinansowaniu mogą zostać zmienione, w przypadku gdy zmiany nie wpływają na spełnienie kryteriów wyboru projektu w sposób, który skutkowałby negatywną oceną tego projektu - dodał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Co dalej z remontem teatru w związku z podjętą przez UMWD decyzją? Poinformujemy w kolejnym artykule.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group