Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9804
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatr im. C. K. Norwida do remontu

Piątek, 13 grudnia 2013, 6:28
Aktualizacja: Sobota, 14 grudnia 2013, 7:45
Autor: Mea
Jelenia Góra: Teatr im. C. K. Norwida do remontu
Fot. Mea
Wymiana posadzki balkonu i zabezpieczenie fasady to jedynie prace zabezpieczające, które są obecnie prowadzone w Teatrze im. C. K. Norwida. Już planowany jest generalny remont tej najstarszej placówki kulturalnej w Jeleniej Górze.

- Przetarg na projekt ma zostać ogłoszony w styczniu. Jego szacowany koszt to ok. 300 tys. zł – mówi Jolanta Piasecka-Nowak, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM w Jeleniej Górze.

- Balkon nad głównym wejściem do teatru przeciekał i deszczówka niszczyła fasadę budynku. Trzeba było zabezpieczyć go przed zimą, by mróz nie narobił większych szkód. Urząd Miasta w Jeleniej Górze wsparł tę naprawę – mówił Piotr Jędrzejas, dyrektor naczelny Teatru. Całkowity koszt naprawy to ponad 27 tys. zł, z czego ok. 20 tys. zł sfinansowało Miasto. Resztę pokrył Teatr. To jednak doraźne zabezpieczanie obiektu, który wymaga generalnego remontu.

Rozpoczęły się pierwsze ustalenia, zmierzające do przeprowadzenia remontu Teatru im. C. K. Norwida. Jednak na tym etapie przygotowań nie można oszacować kosztów. Według wstępnych założeń, rozpoczęcie prac nastąpi w 2014 r. Zadanie nosi tytuł: Dokumentacja projektowo-kosztorysowa „Przebudowy zabytkowego budynku Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze” i uwzględni poprawę warunków użytkowania widowni i sceny, a w szczególności dostosuje obiekt do obowiązujących przepisów.

- Chcemy wykonać generalny remont teatru wraz z jego otoczeniem m.in. parkingiem i terenem zielonym. Trzeba dostosować budynek do współczesnych wymogów, by był przyjazny osobom niepełnosprawnym. Potrzebna jest przebudowa sceny, ale trzeba też wymienić instalacje elektryczne i stolarkę okienną – mówi Piotr Jędrzejas.

Projekt ma objąć: remont pomieszczeń teatru z przystosowaniem do pełnienia nowych funkcji, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, budowę windy dla osób niepełnosprawnych, przebudowę widowni wraz z wymianą foteli, uzupełnienie i podwyższenie istniejących balustrad na balkonach, remont sceny, w tym: przebudowę podscenia, budowę windy do transportu dekoracji, wymianę podłogi sceny i podnośników scenicznych. Zostanie też zagospodarowany teren wokół teatru.

Interpelację w sprawie remontu budynku Teatru Norwida składał jeleniogórski radny Wiesław Tomera. – Zbliża się jubileusz Teatru Norwida, który powstał w 1945 r. Za dwa lata będziemy obchodzić jego 70-lecie, stąd moje starania o generalny remont budynku, który po II wojnie światowej był odwiedzany przez znanych polskich aktorów i stanowił przykład dla powstających dopiero grup teatralnych w okolicznych miastach – podkreślał Wiesław Tomera.

Przypomnijmy, że budynek teatru zaprojektowany był w stylu secesyjnym. Prace budowlane ukończono na przełomie lat 1904/1905. W ciągu roku wzniesiono go w stanie surowym, a następnie wykańczano wnętrza i ozdabiano. Był okazały i odpowiadał wymogom ówczesnej techniki oraz mógł służyć różnym celom kulturalnym i społecznym. Obiekt otrzymał nazwę „Dom Sztuki i Stowarzyszeń”. Znajdowały się w nim: trzy sale restauracyjne, dwie sale wystawowe, piwiarnia, sala spotkań towarzyskich zwana strzelecką lub myśliwską, sala widowiskowa ze sceną, garderobą oraz pomieszczenia gospodarcze: trzy kuchnie, izby przykuchenne, stolarnia, rekwizytornia i magazyny.

Scena o wymiarach 10,5 x 17 m została oddzielona od wszystkich przyległych pomieszczeń murami betonowymi. Prowadziły na nią dwie odrębne klatki schodowe z wejściami od bocznych fasad. Otwór sceniczny o wymiarach 6 m wysokości i 10,5 m szerokości wyposażony został w kurtynę z tkaniny i kurtynę żelazną. Przed sceną znajdował się kanał orkiestrowy. Budynek otrzymał niezbędne urządzenia sceniczne umieszczone w podsceniu i nadsceniu m.in. dwie zapadnie i sznurownię.

Widownia, nazwana też salą parkietową, miała trzy kondygnacje. Parter o powierzchni 225 m2 zaplanowany był na 337 miejsc. Przepisy z 1889 roku pozwoliły na tej powierzchni zwiększyć liczbę miejsc do 450. Balkon pierwszego piętra liczył 162 miejsca, a drugi 69, co w sumie dawało 671 miejsc. Od 23 listopada 1933 r. zezwolono, by na piętrze zostały dostawione krzesła w liczbie 37 sztuk, co łącznie dawało 708 miejsc na widowni. Oświetlenie zaprojektowano i wykonano w dwóch wariantach. Większe pomieszczenia jak: widownia, scena, foyer, korytarz i garderoby miały oświetlenie elektryczne, natomiast pokoje wystawowe wraz z przyległymi korytarzami i wyjściami oraz pomieszczenia gospodarcze - oświetlenie gazowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
31
Pozostanę na miejscu
55%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
45%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group