Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12137
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tchnienie cichego zabójcy

Sobota, 2 stycznia 2010, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Tchnienie cichego zabójcy
Fot. ....
Ostatni dzień minionego roku dla jednej z rodzin z ulicy Spółdzielczej z Jeleniej Góry niemal nie zakończył się tragicznie. Dwójka dzieci i mężczyzna z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafili do szpitala. To kolejne tego typu zdarzenie w minionych dniach. Strażacy apelują o systematyczne sprawdzanie junkersów oraz wentylacji.

Do zdarzenia doszło przedwczoraj kilka minut przed godziną 19.00. Strażacy i pogotowie zostali poinformowani, że przy ulicy Spółdzielczej 33 dwójka dzieci oraz mężczyzna źle się czują i najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla.

Lekarz karetki pogotowia, który przyjechał na miejsce, potwierdził to podejrzenie i podjął decyzję o zabraniu całej trójki do szpitala na obserwację. Ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Po zmierzeniu przez strażaków ilości tlenku węgla znajdującego się w mieszkaniu okazało się, że jego stężenie nie było zbyt duże, ale nie przekroczyło stanu alarmowego. Powód? Źle zainstalowany junkers oraz niesprawna wentylacja pomieszczenia.

Dwa dni wcześniej 50-letnia kobieta zatruła się tlenkiem węgla w kamienicy przy ulicy I Maja. Uratował ją jej mąż, który w porę zauważył, że kobieta straciła przytomność i zawiadomił policję, która wezwała pogotowie. Kobietę udało się uratować.

Jak mówi rzecznik jeleniogórskiej straży pożarnej, zapobieganie takim sytuacjom nie jest to zbyt trudne i wymaga jedynie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze są kontrole przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych. Inne to nie zatykanie kratek wentylacyjnych, które często są jedynym źródłem dopływu świeżego powietrza.

- Ten problem jest szczególnie widoczny w małych mieszkaniach, gdzie montowane są urządzenia spalające tlen – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Kotły ogrzewające dom pobierają powietrze, a jeśli kratka wentylacyjna jest zatkana i zaczyna brakować powietrza, dochodzi do niepełnego spalania podczas którego wytwarza się tlenek węgla i robi się ciąg wsteczny. Wówczas tragedia jest gotowa.

O sprawdzeniu wentylacji należy też pamiętać przy każdej wymianie okien i drzwi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienie bezpieczeństwa przed czadem jest również częste wietrzenie mieszkania, a w szczególności pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze czyli kuchnie i łazienki.

Wspomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa mogą być też czujniki czadu, które kosztują niewiele, a często uratowały już ludziom życie. - Nie można jednak ograniczyć się do samych czujek, bo one dla naszego bezpieczeństwa z pewnością nie wystarczą – podkreśla Andrzej Ciosk.
Żelazną zasadą w każdym domu, gdzie stosowane są urządzenia do podgrzewania wody lub urządzenia dwufunkcyjne, powinno być ich systematyczne serwisowanie i kontrolowanie. Nie wolno użytkować sprzętu niesprawnego technicznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group