Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10090
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tchnienie cichego zabójcy

Sobota, 2 stycznia 2010, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Tchnienie cichego zabójcy
Fot. ....
Ostatni dzień minionego roku dla jednej z rodzin z ulicy Spółdzielczej z Jeleniej Góry niemal nie zakończył się tragicznie. Dwójka dzieci i mężczyzna z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafili do szpitala. To kolejne tego typu zdarzenie w minionych dniach. Strażacy apelują o systematyczne sprawdzanie junkersów oraz wentylacji.

Do zdarzenia doszło przedwczoraj kilka minut przed godziną 19.00. Strażacy i pogotowie zostali poinformowani, że przy ulicy Spółdzielczej 33 dwójka dzieci oraz mężczyzna źle się czują i najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla.

Lekarz karetki pogotowia, który przyjechał na miejsce, potwierdził to podejrzenie i podjął decyzję o zabraniu całej trójki do szpitala na obserwację. Ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Po zmierzeniu przez strażaków ilości tlenku węgla znajdującego się w mieszkaniu okazało się, że jego stężenie nie było zbyt duże, ale nie przekroczyło stanu alarmowego. Powód? Źle zainstalowany junkers oraz niesprawna wentylacja pomieszczenia.

Dwa dni wcześniej 50-letnia kobieta zatruła się tlenkiem węgla w kamienicy przy ulicy I Maja. Uratował ją jej mąż, który w porę zauważył, że kobieta straciła przytomność i zawiadomił policję, która wezwała pogotowie. Kobietę udało się uratować.

Jak mówi rzecznik jeleniogórskiej straży pożarnej, zapobieganie takim sytuacjom nie jest to zbyt trudne i wymaga jedynie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze są kontrole przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych. Inne to nie zatykanie kratek wentylacyjnych, które często są jedynym źródłem dopływu świeżego powietrza.

- Ten problem jest szczególnie widoczny w małych mieszkaniach, gdzie montowane są urządzenia spalające tlen – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Kotły ogrzewające dom pobierają powietrze, a jeśli kratka wentylacyjna jest zatkana i zaczyna brakować powietrza, dochodzi do niepełnego spalania podczas którego wytwarza się tlenek węgla i robi się ciąg wsteczny. Wówczas tragedia jest gotowa.

O sprawdzeniu wentylacji należy też pamiętać przy każdej wymianie okien i drzwi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienie bezpieczeństwa przed czadem jest również częste wietrzenie mieszkania, a w szczególności pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze czyli kuchnie i łazienki.

Wspomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa mogą być też czujniki czadu, które kosztują niewiele, a często uratowały już ludziom życie. - Nie można jednak ograniczyć się do samych czujek, bo one dla naszego bezpieczeństwa z pewnością nie wystarczą – podkreśla Andrzej Ciosk.
Żelazną zasadą w każdym domu, gdzie stosowane są urządzenia do podgrzewania wody lub urządzenia dwufunkcyjne, powinno być ich systematyczne serwisowanie i kontrolowanie. Nie wolno użytkować sprzętu niesprawnego technicznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

komentarz usunięty
SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
393
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group