Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 5108
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tartaczne sentymenty

Czwartek, 25 lutego 2010, 9:17
Aktualizacja: 9:19
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Tartaczne sentymenty
Fot. rylit
„Tartak Sobieszów” to wystawa dokumentalnych fotografii ze zbiorów Bolesława Osipika i Bożeny Rygollo, byłych pracowników tego zakładu, zawisła w Osiedlowym Klubie „Orlik” rok po likwidacji tego zakładu pracy.

Główny pomysłodawca wystawy Bolesław Osipik, znany cyklista jeleniogórski i były pracownik rozwiązanego rok temu zakładu w Sobieszowie, postanowił, że w pierwszą rocznicę zamknięcia firmy zorganizuje wystawę fotografii związanej z tartakiem.

Dokumentalne i archiwalne już zdjęcia przedstawiają tartak oraz ludzi tam pracujących w okresie od 1960 do roku 2009. Większość prac jest czarno-biała. Ostatnie fotografie kolorowe zostały zrobione na tydzień przed rozwiązaniem tartaku, dwa dni i w ostatni dzień pracy. Na wernisaż wystawy, który odbył się wczoraj, dotarły osoby związane z Tartakiem Sobieszów, ich rodziny oraz mieszkańcy i miłośnicy Sobieszowa. Obecny był wiceszef rady powiatu Marek Mikrut.

Sobieszowski tartak zatrudniał w okresie swojej świetności około 200 osób. W dniu zamknięcia zakładu pracę straciło ponad siedemdziesiąt. Zakład był w dzielnicy Sobieszów jednym większych pracodawców. Zamknięcie go oznaczało dla wielu pracowników i ich rodzin utratę pracy i stabilizacji finansowej. Ludzie przybyli na wystawę, związani z tym miejscem zawodowo i emocjonalnie nie kryli żalu do władz lokalnych, że zrobiły tak niewiele, aby ratować ich miejsce pracy, a pozostałości firmy ulegają dewastacji.

Fotografie powstałe w okresie kilkudziesięciu lat niosą duży ładunek emocjonalny zwłaszcza dla osób pracujących w tartaku. Wystawę można oglądać do 17 marca po wcześniejszym umówieniu się z MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group