Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 9002
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Taniej za wodę i ścieki

Piątek, 18 września 2020, 6:25
Autor: WAC
Podgórzyn: Taniej za wodę i ścieki
Fot. WAC
Jak poinformowali na specjalnie zwołanej w tym celu wczoraj (17.09) konferencji prasowej prezes zarządu Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji Dariusz Daraż oraz wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata, mieszkańcy gminy Podgórzyn już wkrótce mogą się spodziewać obniżki cen za wodę oraz odbiór ścieków.

Obniżka stanie się możliwa po dokonanej przez KSWiK weryfikacji taryfy opłat. Obecnie mieszkańcy Podgórzyna i okolic płacą 11,80 zł za m sześć. wody i 15,23 zł za m sześć. odprowadzanych ścieków. Nowe ceny za wodę oraz ścieki, niższe łącznie o około 3 złotych za m sześć. najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku po zatwierdzeniu nowego wniosku taryfowego przez spółkę Wody Polskie. Ulgą dla mieszkańców jest również zmiana systemu rozliczania zużycia wody oraz ścieków z dwumiesięcznego na miesięczny.

Mniejsze koszty szczególnie na ściekach wynikają z tego, że ścieki z Miłkowa i Ścięgien miały już uwzględnioną wyższą taryfę w związku z oddaniem do użytku oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, dlatego że według planów miała ona już funkcjonować – mówi prezes KSWiK D. Daraż. - Kiedy okazało się, że ta oczyszczalnia ostatecznie zostanie oddana później, to trzeba na ten czas cenę obniżyć. Podgórzyn będzie też uzyskiwał korzyści z tego, że cena hurtowa wody dla Karpacza rośnie z 2,70 zł/m sześć. na 4,20 zł.
W taryfie, która obecnie obowiązuje służby KSWiK stwierdziły też kilka elementów, które znalazły się w niej, a nie powinny – dodaje dyrektor ds. technicznych KSWiK Krzysztof Ślęzok. Między innymi koszty amortyzacji podatku od modernizacji oczyszczalni ścieków w Marczycach, którą już w ubiegłym roku gmina zadeklarowała, że wybuduje z własnych środków. Czyli nie można tego traktować jako kosztu KSWiK. Błędnie w taryfie uwzględniono też raty kapitałowe ponad wartość amortyzacji sieci.

Jak oświadczył wójt Mirosław Kalata wielce prawdopodobne jest, że już wkrótce powrócą dopłaty do cen wody oraz ścieków dla mieszkańców gminy.

Pracujemy nad przywróceniem dopłat – mówi M. Kalata. - Chcielibyśmy je wprowadzić z terminem od 1 września. W tej chwili trudno mi jeszcze określić w jakiej będą wysokości, gdyż są szacowane koszty związane przede wszystkim z oświatą. Będziemy chcieli jeszcze w tym miesiącu na sesji Rady Gminy podjąć uchwałę ponownie wprowadzającą dopłaty. Wiadomo, też jestem mieszkańcem gminy, też płacę za wodę i wiem jak to się odbija na domowych budżetach.

Twoja reakcja na artykuł?

9
21%
Cieszy
22
51%
Hahaha
0
0%
Nudzi
5
12%
Smuci
2
5%
Złości
5
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group