Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 5082
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Tani kredyt konsolidacyjny – jakie warunki trzeba spełniać?

Czwartek, 3 października 2019, 22:36
Aktualizacja: Piątek, 4 października 2019, 22:21
Autor: TS
Polska: Tani kredyt konsolidacyjny – jakie warunki trzeba spełniać?
Fot. TS
Banki komercyjne działające na rynku polskim oferują mnóstwo produktów, dzięki którym ich klienci mogą uzyskać finansowe wsparcie. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym jest to zobowiązanie i jak zaciągnąć tani kredyt konsolidacyjny, by podtrzymać płynność finansową swojego budżetu, piszemy poniżej.

Konsolidacja kredytu to nic innego jak połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Nie jest to produkt oddłużeniowy, chociaż tani kredyt konsolidacyjny może być tańszy i bardziej korzystny dla kredytobiorcy aniżeli kilka osobnych zobowiązań tego rodzaju. Najczęściej konsolidację przeprowadza się, by:
- uzyskać dłuższy okres trwania umowy,
- spłacać niższą ratę łączną,
- otrzymać dodatkowe środki finansowe,
- podjąć współpracę tylko z jednym bankiem, a nie kilkoma,
- wyznaczyć inny termin spłacania rat.

Kredyt konsolidacyjny jest po prostu wygodny, ponieważ kredytobiorca podejmuje współpracę tylko z jedną instytucją bankową i musi pilnować jednego terminu spłaty rat. Co więcej, nowe zobowiązanie jest najczęściej zaciągane na korzystniejszych warunkach aniżeli te sprzed kilku lat. Banki muszą walczyć o każdego klienta, dlatego też koszty kredytowe są zazwyczaj niższe.

Jak zaciągnąć tani kredyt konsolidacyjny?
Procedura zaciągania kredytu konsolidacyjnego jest nieco trudniejsza i dłuższa niżeli w przypadku tradycyjnego kredytu celowego czy na dowolny cel. W każdym przypadku sprawdzana jest zdolność kredytowa wraz z historią kredytową osoby, która o takie zobowiązanie się ubiega.
Podstawą jest złożenie wniosku, w którym należy uwzględnić kredyty, które chce się połączyć w jedno zobowiązanie. Tani kredyt konsolidacyjny może obejmować wszystkie kredyty, jakie posiada kredytobiorca, ale też tylko ich część. Wybór należy do kredytobiorcy. Ten może również wnioskować o kolejne, dodatkowe środki na dowolny cel, dzięki którym zrealizuje zamierzone plany inwestycyjne zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Czy każdy może zaciągnąć tani kredyt konsolidacyjny?
Niestety kredyt konsolidacyjny nie jest produktem, z którego może korzystać każdy. Przede wszystkim nie jest to wsparcie udzielane osobom zadłużonym. Banki sprawdzają zdolność kredytową i weryfikują historię kredytową w BIK. Jeśli raport wskaże niską wiarygodność względem kredytobiorcy, ten nie uzyska kredytu konsolidacyjnego.
Z kredytu konsolidacyjnego mogą korzystać osoby, które posiadają więcej niż jeden kredyt bankowy. Nie wliczają się w tym przypadku chwilówki i inne pożyczki zaciągnięte w instytucjach pozabankowych.

Co zrobić przed zaciągnięciem taniego kredytu konsolidacyjnego?
Zanim potencjalny klient banku zacznie ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, powinien w pierwszej kolejności sprawdzić swoją zdolność. Okazuje się, że każdy złożony wniosek o kredyt i związana z nim odmowa sprawia, że kredytobiorca ma mniejsze szanse na uzyskanie takiego zobowiązania.
Co więcej, większość z nas korzysta z usług instytucji, w której posiada już jakiś produkt. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ banki przeważnie oferują najkorzystniejsze warunki całkiem nowym klientom.
Warto też porównać różne oferty, zgodnie z którymi może zostać udzielony kredyt konsolidacyjny.

Kalkulator, jaki dostępny jest w sieci, jest do tego idealnym narzędziem. Dzięki niemu można sprawdzić przede wszystkim koszty całkowitego takiego zobowiązania. Liczy się nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także okres trwania umowy kredytowej oraz koszty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie, założenie konta bankowego czy prowizja za udzielenie kredytu. Może okazać się, że finalnie kredyt konsolidacyjny wcale nie jest opłacalny albo na rynku są o wiele lepsze oferty, z których można korzystać.
Należy pamiętać, że tani kredyt konsolidacyjny nie służy oddłużaniu, ale na pewno może poprawić płynność finansową kredytobiorcy i zwiększyć komfort, jaki wiąże się z koniecznością regularnej spłaty takiego zobowiązania. O taki kredyt wnioskować powinni jedynie ci, którzy mają pewność posiadania wystarczających środków, by go spłacać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1196
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group