Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6079
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Takie prawo jest przeciw niepełnosprawnym!

Wiadomości: Kraj
Sobota, 18 kwietnia 2015, 8:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 9:38
Autor: Angela
Fot. Archiwum Jelonki.com
– Dożyliśmy czasów, że ludzie którzy mają pomagać osobom schorowanym, upokarzają je i utrudniają odebranie nawet takiego dokumentu jak karta parkingowa – grzmi Tadeusz Turkiewicz z Jeleniej Góry, który dowiedział się, że jego żona po udarze musi osobiście złożyć wniosek o wydanie karty uprawniającej do parkowania na tzw. kopertach dla inwalidów.

Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wyjaśnia, że to nie zła wola urzędników, a złe przepisy, które od lipca 2014 roku wprowadziły taką procedurę.

Maria Turkiewicz dostała udaru w styczniu br. Na skutek choroby ma sparaliżowaną twarz, rękę i nogę. Obecnie przebywa na rehabilitacji w innym mieście i pozostanie tam przez najbliższy tydzień. Dlatego jej mąż chciał złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej, która umożliwiłaby parkowanie auta jak najbliżej przychodni czy szpitala.

– Żona ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i wpisaną w dokumenty konieczną stałą opiekę – mówi pan Tadeusz. – Wczoraj (17.04) poszedłem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności by złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej, ale nawet nie chciano ze mną rozmawiać. Usłyszałem, że żona musi osobiście złożyć wniosek. To jakiś absurd. Zmusza się schorowaną osobę, która ma problem z poruszaniem się do wdrapania się na trzecie piętro tylko po to by złożyła jakiś świstek. Powiedziałem tym pracownikom, że jeśli chcą sprawdzić czy żona nie blefuje – ale zaznaczam, że ten sam zespół orzekał o jej niepełnosprawności – to mogą przyjechać do nas do domu po powrocie żony z rehabilitacji. Usłyszałem, że nikt nigdzie nie będzie jeździł, bo takie jest prawo i już. Prawo – prawem, ale urzędnicy powinni myśleć, powinni być dla ludzi, a nie przeciwko nim. Jak można tak upokarzać osoby niepełnosprawne ? – pyta oburzony Tadeusz Turkiewicz.

O powód, dla którego osoby niepełnosprawne muszą osobiście składać wnioski o wydanie karty parkingowej zapytaliśmy Dorotę Ćwiek, przewodniczącą Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Jeleniej Górze.

- Niestety taką procedurę narzuca znowelizowane prawo, a konkretnie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru i trybu wydawania i zwrotów kart parkingowych – wyjaśnia Dorota Ćwiek. – Paragraf drugi ustęp trzeci tego rozporządzenia mówi, że wniosek o wydanie karty parkingowej osoba niepełnosprawna musi złożyć osobiście, a wyjątkiem są osoby, które nie ukończyły 18 lat oraz częściowo i całkowicie ubezwłasnowolnione, za które taki dokument może złożyć opiekun. Wiemy, że ten przepis bardzo utrudnia osobom niepełnosprawnym dostęp do tych kart, ale my jesteśmy organem, który ma obowiązek respektowania obowiązujących przepisów. Nie jest to więc zła wola urzędników, złe jest prawo – dodaje szefowa Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
W tej sprawie wielu niepełnosprawnych już złożyło skargi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Żądanie zmiany absurdalnych przepisów wystosował również Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
- Wiemy, że szykuje się nowelizacja tych przepisów, ale nie wiadomo w jakim zakresie – dodaje Dorota Ćwiek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~ab+ 18-04-2015 8:56
POwoli załatwi tę KARTE ,następnie zacznie się problem z parkowaniem nawet na pół godziny bo koperty zajęte przez zdrowych wypasionych/ne osobniki. Kontroluje się szybkość , źle postawione wozidla , a nie sprawdza się KOPERT.
~rumcajs54 18-04-2015 8:57
Smutne. To jak z tym niepełnosprawnym bez nogi, który otrzymywał czasową decyzję w przekonaniu orzecznika, że mu ona odrośnie...
~Ryś z Klanu 18-04-2015 9:00
Najprościej zasłonić się złym prawem.A wystarczy odrobina empatii.gdzie w tym wszystkim jest człowiek?
~STRAŻNIK WIEJSKI 18-04-2015 9:10
TERA BEDZIEM KONTROLOWAĆ BO 800 ZŁ. MOŻNA SKASOWAĆ !!!
~ab+ 18-04-2015 9:11
CZŁOWIEK? Brzmi dumnie,,,jak leży w trumnie. Przecież żyjemy w katolickim państwie gdzie wazniejsza jest dyskusja nad in vitro.
~b.polak 18-04-2015 9:30
Bo w polsce najwaźniejszy jest czlowiek.
~MJM 18-04-2015 9:30
I zauważcie , że ciągle słychać tą samą śpiewkę - to nie my to złe jest prawo. Nie ma ma nic innego wytłumaczenia. Najpierw uchwalają bubel , później ludzie się z tym męczą i jak zwykle pojawia się hasło -absurdalne przepisy. Ten kraj się wali i kona powolnie. A winnych nie ma. Bo takie mamy przepisy i prawo.
~takjest 18-04-2015 9:35
Gdy słyszę urzędnika zasłaniającego się "procedurą" która mu nie pozwala czegoś zrobić coś mnie trafia. Szanowni urzędnicy procedury wy tworzycie często dla własnej wygody. Procedury mają służyć petentowi i skoro są nieodpowiednie , o czym wiecie, należy je szybko zmienić np niech ten urzędnik pofatyguje się osobiście do takiej osoby niepełnosprawnej i odbierze wniosek. Tak dla przypomnienia urzędnikom to kpa przewiduje działanie strony przez pełnomocnika, jeśli urzęd ze swoimi procedurami są niezgodne z tą ustawą to łamią prawo i myślę, że powinni za to odpowiedzieć.
~tom 18-04-2015 9:59
Ludziom którzy powinni mieć takie uprawnienia rzuca się pod nogi kłody zasłaniając się przepisami które sami uchwalili a może by zweryfikowali tych którym się takie uprawnienia nie należą a korzystają z uprawnień dziadka babci taty lub mamy bo takich jest na pęczki
~ab+ 18-04-2015 10:06
tom ;;zapytaj pna Szuberta z KSON to Ci odpowie że musisz sam walczyć "wyzyskiwaczami" .Zobacz kto stoi pod Castoramą ,Aldi Tesco auta firmy na kartach dziadków lub sami wydrukowali.
~Jak w Rosji 18-04-2015 10:43
Mało cwaniaków pozałatwiało sobie karty bo ich stać ?
~ 18-04-2015 10:55
zona w domu a taki mezulek jezdzi po miescie i parkuje na kopertach wiecej powinni kontrolowac to zamiast radarow zbija wiecej kasy
~ 18-04-2015 10:58
chetnie oddam karte parkingowa za zdrowa noge bo jednej niemam a jeszcze nie przeszczepiaja nowych
~ 18-04-2015 11:01
Banda ... , ciekawe czy dla ich znajomych lub członków rodzinny też tak kurczowo trzymają się przepisów
~poGROMCA 18-04-2015 11:05
mało tego niewidomi i ludzie bez rąk mają złożyc własnoręczny podpis by żyło się lepiej pomiotom popaprańcom pozorantom rudego i skopanej !!!
~poobijany 18-04-2015 11:15
Typowo urzędniczy bełkot. Jak coś nie chcą załatwić, lub nie chce się pisać, drukować, chodzić po piętrach, to odpowiadają,że przepisy nie pozwalają. Mój zięć dwa lata prosił o wyrobienie dowodu osobistego w urzędzie w ościennej gminie. Problem polegał na tym, co wpisać jako miejsce zamieszkania, skoro nie jest zameldowany w Polsce, a ma prawo stałego pobytu w Niemczech. Pani jako wybitny znawca spraw międzynarodowych, sterująca ludzkimi losami twierdziła, że nie może się skontaktować z Warszawą, ale zrobi to: po naradzie, po szkoleniu, po urlopie, po rozmowie z wójtem, po delegacji w Urzędzie Marszałkowskim i tak minęło dwa lata. W końcu zięć w ostrej formie zmusił ją do wykonania telefonu do Warszawy. Odpowiedź brzmiała: "W rubryce miejsce zamieszkania wpisać po prostu"Niemcy".
~ 18-04-2015 11:33
Specjalnie robią przeszkody te urzędnicze darmozjady żeby jak najwięcej zostało w kasie urzędu miasta , szkodniki polskiego narodu , np. przeszkody robi Mariola S.
~jakitaki 18-04-2015 11:37
nie rozumiem tego oburzenia na prawo i urzędników... no bo jeśli ktoś nie może się osobiście udać po kartę inwalidzką, to jak chce jeździć samochodem?!?!?! jeśli to ktoś z rodziny będzie woził osobę niepełnosprawną, to co stoi na przeszkodzie, by parkował dokładnie tak jak inni?? podwozi pod klatkę, czy tam sklep, wysadza niepełnosprawnego i sam odstawia samochód tam gdzie jest miejsce... ! proste ! burdel z kartami parkingowymi wziął się właśnie stąd, że karty wydawane były na kogokolwiek chorego w rodzinie, na dziadka, na babcię, na żonę i często prowadziło do nadużyć. A ci niepełnosprawni, którzy sami poruszają się samochodami, nie mają jak podjechać do domu i zaparkować swojego pojazdu... choć właśnie to dla nich zostały one przygotowane...
~Jerzy 18-04-2015 11:57
Nie rozumiem pana Tadeusza. Na 3 piętro wjeżdza winda,z któej korzystałem załatwają osobiście kartę parkingową. Jeżeli żona jest na rechabilitacji to temu panu nie wolni parkować na kopoercie na karte żony
~ 18-04-2015 12:01
jakitaki,rusz swój spasiony zadek i zaparkuj nie na kopercie.Przez wlasnie takich jest cały ambaras. Parkujesz nawet na chodniku, rozjeżdżasz i psujesz je i niepełnosprawny ma problem,żeby podejść do auta zaparkowanego tak jak inne, przez durnawych jakich takich furmanów.
~Ja 18-04-2015 12:05
Taaa, mój Ojciec ma II grupę na kręgosłup, ledwo się porusza i musiał się tłuc na komisję do Wrocławia, która owszem, stwierdziła, że nawet powinien ktoś Mu towarzyszyć podczas chodzenia, jednakże....karta mu nie przysługuje!!! A w uzasadnieniu jak byk: kartę parkingową może dostać m in osoba, która sama nie może dobrze się poruszać!!! Zero logiki! Napisałam więc "grzeczny" list do sądu właściwego owym sprawom i nagle się okazało, że można!
~jakitaki 18-04-2015 12:47
@12:01 ot tak chciałeś przypi3rdolić tylko nie wiedziałeś jak? no to zaistniałeś, a teraz zajmij się zadaniami domowymi na poniedziałek, w gimnazjum też trzeba się uczyć! :)
~bez sensu... 18-04-2015 13:01
Dlaczego niepełnosprawnych dzieli sie na lepszych i gorszych ? Jednym przysługuje karta parkingowa innym nie? Lepsi i gorsi ? Przeciez jedni i drudzy sa pokrzywdzeni przez los a maja rożne przywileje. Kto mi to wyjasni ?????
~ 18-04-2015 13:29
Kiedy wy zrozumiecie że ta władza nie jest dla was tylko przeciwko wam ile wy chcecie jeszcze dowodów
~R-1 18-04-2015 13:46
A może by tak Pani Ćwiek ruszyła mózgownicą i zamiast cytować niedorzeczne przepisy...wyznaczyła urzędnika, który te najbardziej potrzebujące osoby, obsłużył w domu. Samochodzik służbowy i naprzód. Skoro można w UM, to dlaczego nie gdzie indziej.
~Boss 18-04-2015 13:50
Dalej głosujcie na partie polityczne a będziecie mieli urzędy instytucje,szpitale,szkoły pełne partyjnych fachowców których nadrzędnym celem jest zagospodarowanie jak największej sumy pieniędzy na premie,stołki dla kolesi i rodzin
~Jolcia 18-04-2015 15:00
Kierowca inwalida to jedno a mieć w rodzinie inwalidę i na niego załatwić sobie uprawnienia to już inna sprawa.Mam w bloku sąsiada który ma uprawnienia i kopertę na dziecko inwalidę które wożone jest specjalnymi pojazdami gminy ale nie przez ojca .
~do jakitaki 18-04-2015 15:01
urzędniku rusz głową, osoba niepełnosprawna nie musi sama jeździć samochodem, często trzeba ją podwieźć "pod drzwi" i pomóc dostać się w odpowiednie miejsce. Karta umożliwia nawet wjazd "pod zakaz". Jeśli nie masz takiej karty możesz dostać mandat za łamanie przepisów, chociaż wjedziesz tylko na 20 sekund aby wysadzić osobę niepełnosprawną z samochodu.
~Ciekawe 18-04-2015 15:12
Skoro żona tego pana jest tak bardzo niepełnosprawna to po co jej karta parkingowa skoro nie będzie mogła jeździć. Coś mi się zdaje,że mąż podnosi larum bo sam chce na tym skorzystać?
~normalny1 18-04-2015 15:41
18-04-2015 13:01 | ~bez sensu... | karty parkingowe przysługują osobom które mają problem z poruszaniem się.Są po to aby podjechać jak najbliżej drzwi aby chory jak najmnniej się męczył.Chyba bardziej karta jest potrzebna człowiekowi który nie może chodzić niż temu który ma np paraliż ręki.Czy to jest dla ciebie logiczne ?
~buuu 18-04-2015 16:22
Sorry takie mamy władze, a miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych wciąż ubywa.
~ 18-04-2015 18:32
Kopert sie nie kontroluje, powod? Za duzo znanych w miescie ludzi zmoczylo by tylki wpadajac z kartami"po znajomosci" lub ze zdjeciem osoby nieobecnej podczas parkowania
~Dr Watson 18-04-2015 18:54
To, że tępota ministerialnych urzędasów przekroczyła w tym kraju apogeum głupoty i cwaniactwa to jedno. Drugie, to tępota i chamstwo regionalnych urzędasów, którzy nawet w tak wydawałoby się prostych ludzkich sprawach tych właśnie ludzi mają w głębokim poważaniu. Do czasu, aż w ich rodzinie pojawi się taki problem, wtedy ta tępota może nieco ustąpi zdrowemu rozsądkowi. Tyle że wybierani przez ciemnogród polski "wybrańcy narodu" mają ten naród w du..e.
~hahav 18-04-2015 19:00
urzędnicy pracujecie za nasze podatkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .D A R M O Z J A D Y . Kryjecie się za dziwnym prawem urzędnik państwowy i nie można wam zwrócić uwagi. T C H Ó R Z E
~ 18-04-2015 21:55
nie o taka polske mój dziadek walczyl...nie o taka
~ 18-04-2015 22:13
Aby żyło sie lepiej. Aby żyło się lepiej wszystkim.
~znafffca 18-04-2015 22:55
Idea jest taka: Karta parkingowa przysługuje osobom, co maja problem z poruszaniem się. Jeśli osoba wcale się nie porusza, to też nie musi mieć karty parkingowej, no bo po co, skoro z domu nie wychodzi. Logiczne? Dlatego choć z mozołem, musi sama przyjść, żeby udowodnić, że się należy jej. Czyli to żaden absurd. I nie pitol Turkiewicz o drapaniu się na 3 piętro, bo tam jest piękna, nowoczesna winda. Jesteś więc kłamcą. Podejrzewam, że karta jest potrzebna bardziej temu chłopu jak tej sparaliżowanej. Ale nie martw się. Policja będzie sprawdzać. A to teraz spory wydatek takie bezczelne korzystanie z nie swoich uprawnień.
~olo 19-04-2015 1:33
Wystarcz, zeby urzednik ruszył dupę i pojechał osobiscie do niepełnosprawnego odebrać ten wniosek - to proste. a...logicznie jest z dowodami osobistymi. Tylko , ze z mysleniem i wrażliwością u tej urzędniczej stonki trochę krucho. A może Prezydent Miasta pogoni i wyda takie polecenie ?
~Czytelnik 19-04-2015 5:31
Smutne 😢ale może my to zmienimy💌
~wydojony przez obecną władzę 19-04-2015 6:03
Będą wybory.oddam głos na Kukiza.Popaprane prawo bublowate aż do bulu Komorowskiego.Emerytom i niepełnosprawnym komornicy bezprawnie zabierają emerytury tak działa prawo?najlepiej OKRADAĆ CHORYCH I SŁABTCH.zawiła nic nie pomoże bo to pic co nie robi nic
~ 19-04-2015 6:56
Za to pijaków,narkomanów państwo leczy za darmo bo to są ludzie chorzy a z inwalidy nic nie mają chcieliby żeby pracowali aż z...h.ą
~ 19-04-2015 20:22
jakitaki,znafco i in. walczcie,zabierajcie sparaliżowanym,chromym,ślepym prawo do karty. Walczcie,walczcie ,bo pewnie trafnie czujecie,że nie doczekacie tego przywileju...Wątpliwego. Jakitaki,zaistniałeś ? OK, zrób siusiu ,umyj się i lulu. Podstawowka czeka...Dla idiotów,ktorzy nie rozumieją istnienia karty,uwaga: nie ważne jest kto prowadzi samochód,ważne jest ile chory do lekarza,banku czy gdziekolwiek ma przejść. Dla mnie to różnica 50 ,czy 5 m. Dla zdrowego to drobiazg ,więc o co wam biega ? Życzę więc :miej prawo do takiej koperty .
~Trew... 20-04-2015 7:41
osoba niepełnosprawna musi złożyć osobiście - BZDURA, nie ma takiej ustawy ani przepisu. Wewnętrzne regulaminy urzędu PRAWA W POLSCE NIE STANOWIĄ.
~P+ 20-04-2015 18:08
Po za krytyką tego przepisu to mam pytanie czy ta sparaliżowana Pani będzie jeździć na zakupy i poruszać się po mieście ? . Bo karta jest tylko na osobę , której dotknęła niepełnosprawność ruchowa a nie na członków jej rodziny aby sobie za darmo parkowali . Widzę niestety sporo cwaniaków , którzy ten przywilej wykorzystują.
~ 20-04-2015 19:49
Szanowni obawiający się nadużyć kopert , czy zauważyliście ,że na parkingach przed bankami,przychodniami ,urzędami jest ich bardzo niewiele . Nie korzystam z nich ( brak samochodu , choć schorzenia by się nadały) ale jako osoba o kulawym zdrowiu ,rozumiem problem chorych.Szczęśliwie, jakoś samodzielnie kuśtykam tam,gdzie potrzeba. I wkurza mnie to,że wy kierowcy stajecie na chodnikach tak,że pieszy ,u siebie ,na chodniku czuje się intruzem a niepełnosprawny ruchowo , ma naprawdę wielki problem,żeby was obejść. I dlatego nie żałujcie innym tej koperty, bo zajmujesz jeden z drugim swobodny dostęp innych do miejsc gdzie załatwiać muszą różne sprawy. Niepełnosprawny ma prawo istnieć w społeczeństwie. Nie neguj jeden z drugim tych kopert, bo może sobie na przyszłośc je zabierzesz.
~grupa 21-04-2015 7:41
mam legitymację z 1987r z wpisem ważna bezterminowo z międzynarodowym znakiem inwalidzkim dla czego miałbym ją zmieniać?
~ 22-04-2015 20:01
cały ten budynek i pracujących w tym budynku urzędników powinno się wyrzucić osoby pracujące są okropne opryskliwe i nigdy nie powinny pracować z osobami niepełnosprawnymi a wymogi tworzone przez panie "kierowniczki" na własne potrzeby aby tylko utrudnić potrzebującym są kosmiczne
~hhj 23-04-2015 9:08
Czytam posty i wysnuwam smutny wniosek- niepelnosprawny= nieznajacy prawa chorego kraju,w ktorym zyje..sam jestem niepelnosprawny i przepisy w tej kwestii znam na pamiec..i istnieje niestety taki wymog prawny,zeby wniosek na kartę zlozyc osobiscie,to nie widzi mi sie pani urzedniczki,tylko przepisy ogolnopolskie..tez mnie szlak trafial,jak lezalem w szpitalu po wypadku i zona wrocila z wnioskiem,bo musze byc ja..ale zanim sie pofatyguje gdziekolwiek zrobic raban (czyt.ujawnic swoja niewiedze),to najpierw ochlone i pogrzebie w przepisach,, najlatwiej oczernic ppracownikow instytucji,ktorzy maja czelnosc odmowic niepelnosprawnym, bo nam przeciez wszystko z marszu sie nalezy!
~Iza 24-04-2015 19:26
To, że zainteresowany musi złożyć wniosek osobiście, jest jak dla mnie OK, bo wyklucza wyrabianie dokumentów na osoby zmarłe. ALE NIGDZIE nie jest powiedziane, że ma się to odbyć w budynku urzędu. Skoro wszystkie zawody prawnicze, bankowcy i cała reszta potrafi oderwać tyłek od stołka i ruszyć do niepełnosprawnego klienta (czego osobiście doświadczyłam parę razy), to w czym urzędnik miejski jest od nich lepszy czy ważniejszy, że nie może tego zrobić? Ta pani zwyczajnie jest leniwa i nieudolna jako kierownik zespołu, skoro nie potrafi tego zorganizować. Na tym stanowisku myślenie, empatia i umiejętności organizacyjne nie są wymagane?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group