Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8202
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Taki monument to wstyd!

Wtorek, 22 listopada 2011, 13:56
Aktualizacja: 13:57
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Taki monument to wstyd!
Fot. RED
Na skwerku u zbiegu ulic Mickiewicza i Wolności od lat niszczeje pomnik profesora Stanisława Kulczyńskiego, botanika i współzałożyciela oraz działacza Stronnictwa Demokratycznego.

Monument powstał w roku 1983 dla uczczenia pamięci o profesorze Stanisławie Kulczyńskim, zmarłym w 1975 roku naukowcu botaniku związanym z uczelniami Lwowa, Krakowa i Wrocławia. Prof. Kulczyński należał do Stronnictwa Demokratycznego od 1939 roku, a w latach 1956 - 1969 stał na czele SD, którego pozostał honorowym przewodniczącym. W tym samym okresie był wicemarszałkiem Sejmu PRL i zastępcą przewodniczącego Rady Państwa.

Transformacja ustrojowa w roku 1989 spowodowała postępującą marginalizację Stronnictwa Demokratycznego. Pomnik jednak przetrwał w jako takim stanie do początku XXI wieku, kiedy został zniszczony przez złomiarzy. Ci skradli miedziane tablice z popiersiem profesora oraz napisami. Dziś monument to obraz nędzy: rozsypujący się betonowy cokół, skorodowana konstrukcja, śmieci i ogólne zaniedbanie. Na odnowienie pomnika – brak środków, a może chęci?

Warto dodać, że profesor Kulczyński patronuje jednemu z bulwarów we Wrocławiu, tamtejszej podstawówce, a nawet statkowi zbudowanemu w stoczni w Szczecinie MS Stanisław Kulczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group