Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16053
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice - Hotel Las: Tajner mówił o Pucharze Świata w Szklarskiej Porębie

Piątek, 5 marca 2010, 23:13
Aktualizacja: Niedziela, 7 marca 2010, 14:13
Autor: arec
Piechowice - Hotel Las: Tajner mówił o Pucharze Świata w Szklarskiej Porębie
Fot. Robert Ignaciak
Biegiem na dystansie 50 kilometrów stylem klasycznym rozpocznie się jutro XXXIV Bieg Piastów. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Hotelu Las zorganizowanej przed jutrzejszym biegiem Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w przyszłym roku Szklarska Poręba zorganizuje zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym.

Dzisiejsza konferencja prasowa zaczęła się zaskakującą wypowiedzią Juliana Gozdowskiego – Do tegorocznego Biegu Piastów mamy najgorsze przygotowanie.

Prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów wytłumaczył, że jeszcze w piątek rano wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale od godziny 10 do wieczora spadło 70 cm śniegu. – W tej chwili zaczynamy organizację Biegu Piastów od nowa.

Jednak na dzisiejszej konferencji wszyscy czekali na wypowiedź Apoloniusza Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Od ponad roku Szklarska Poręba stara się o organizację zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Dziś Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w 2011 roku na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się jeden z etapów Tour de Ski, najbardziej prestiżowego turnieju w biegach narciarskich, porównywanego do Turnieju Czterech Skoczni w skokach.

– Turniej miałby się odbyć w dniach od 4 do 6 stycznia. Pierwszy etap byłby rozgrywany w Oberhofie, drugi w Szklarskiej porębie i Harrachovie, trzeci w Pradze i czwarty w Val Di Fiemme – powiedział Jacek Jaśkowiak, doradca burmistrza Szklarskiej Poręby do spraw organizacji Pucharu Świata. Jacek Jaśkowiak podziękował jednocześnie Apoloniuszowi Tajnerowi za wsparcie ze strony Polskiego Związku Narciarskiego.

- Nasze wystąpienie o organizację Pucharu Świata jest możliwe dzięki pracy Juliana Gozdowskiego. Przygotowanie tras to proces wieloletni, a trasy w Jakuszycach to jeden z naszych największych skarbów. Przed wojną Szklarska Poręba zaliczana była do najwyższej kategorii światowych kurortów. Obecnie Bieg Piastów jest w grupie największych biegów na świecie. Dzięki organizacji Pucharu Świata Szklarska Poręba będzie należeć do grona takich miast jak Davos czy Val di Fiemme – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Apoloniusz Tajner przypomniał, że kiedy przed rokiem Szklarska Poręba rozpoczęła starania o organizację Pucharu Świata Jurg Kapol, odpowiedzialny za biegi narciarskie w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, z niedowierzaniem słuchał o znakomitych warunkach panujących w Jakuszycach. Dopiero kiedy przyjechał osobiście i zapoznał się z trasami pomysł na powierzenie Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata mu się spodobał. Ostateczna decyzja ma zapaść na wiosnę, ale jak zapewnia Apoloniusz Tajner wszystko jest na dobrej drodze ku temu, abyśmy w przyszłym roku zobaczyli na Polanie Jakuszyckiej najlepszych biegaczy narciarskich świata.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie Grzegorz Sokoliński mówił o ogromnym wzroście zainteresowania narciarstwem biegowym w ostatnich latach. Grzegorz Sokoliński wspomniał o znakomitych warunkach do uprawiania sportów zimowych jakie panowały w Szklarskiej Porębie przed wojną, kiedy to miasto ubiegało się o organizację igrzysk olimpijskich. – Dziś nie ma już toru bobslejowego, ani skoczni narciarskiej, ale pozostały trasy do narciarstwa zjazdowego i biegowego – powiedział Sokoliński. – Kiedyś Szklarska Poręba słynęła z szklarstwa, później byliśmy postrzegani jako miejscowość turystyczna, dziś mamy szansę stać się miejscem kojarzonym ze sportami zimowymi, głównie biegami – dodał Grzegorz Sokoliński.

Oprócz Tour de Ski w przyszłym roku Szklarska Poręba ma także duże szanse na zorganizowanie zawodów Pucharu Świata w 2012 roku, prawdopodobnie 15 stycznia.

Dzisiejszej konferencji prasowej przysłuchiwali się goście Hotelu Las, m.in. Marek Niedźwiecki oraz Tadeusz Sznuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
908
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group