Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2043
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tajner mówił o Pucharze Świata w Szklarskiej Porębie

Wiadomości: Piechowice - Hotel Las
Piątek, 5 marca 2010, 23:13
Aktualizacja: Niedziela, 7 marca 2010, 14:13
Autor: arec
Fot. Robert Ignaciak
Biegiem na dystansie 50 kilometrów stylem klasycznym rozpocznie się jutro XXXIV Bieg Piastów. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Hotelu Las zorganizowanej przed jutrzejszym biegiem Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w przyszłym roku Szklarska Poręba zorganizuje zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym.

Dzisiejsza konferencja prasowa zaczęła się zaskakującą wypowiedzią Juliana Gozdowskiego – Do tegorocznego Biegu Piastów mamy najgorsze przygotowanie.

Prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów wytłumaczył, że jeszcze w piątek rano wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale od godziny 10 do wieczora spadło 70 cm śniegu. – W tej chwili zaczynamy organizację Biegu Piastów od nowa.

Jednak na dzisiejszej konferencji wszyscy czekali na wypowiedź Apoloniusza Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Od ponad roku Szklarska Poręba stara się o organizację zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Dziś Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w 2011 roku na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się jeden z etapów Tour de Ski, najbardziej prestiżowego turnieju w biegach narciarskich, porównywanego do Turnieju Czterech Skoczni w skokach.

– Turniej miałby się odbyć w dniach od 4 do 6 stycznia. Pierwszy etap byłby rozgrywany w Oberhofie, drugi w Szklarskiej porębie i Harrachovie, trzeci w Pradze i czwarty w Val Di Fiemme – powiedział Jacek Jaśkowiak, doradca burmistrza Szklarskiej Poręby do spraw organizacji Pucharu Świata. Jacek Jaśkowiak podziękował jednocześnie Apoloniuszowi Tajnerowi za wsparcie ze strony Polskiego Związku Narciarskiego.

- Nasze wystąpienie o organizację Pucharu Świata jest możliwe dzięki pracy Juliana Gozdowskiego. Przygotowanie tras to proces wieloletni, a trasy w Jakuszycach to jeden z naszych największych skarbów. Przed wojną Szklarska Poręba zaliczana była do najwyższej kategorii światowych kurortów. Obecnie Bieg Piastów jest w grupie największych biegów na świecie. Dzięki organizacji Pucharu Świata Szklarska Poręba będzie należeć do grona takich miast jak Davos czy Val di Fiemme – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Apoloniusz Tajner przypomniał, że kiedy przed rokiem Szklarska Poręba rozpoczęła starania o organizację Pucharu Świata Jurg Kapol, odpowiedzialny za biegi narciarskie w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, z niedowierzaniem słuchał o znakomitych warunkach panujących w Jakuszycach. Dopiero kiedy przyjechał osobiście i zapoznał się z trasami pomysł na powierzenie Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata mu się spodobał. Ostateczna decyzja ma zapaść na wiosnę, ale jak zapewnia Apoloniusz Tajner wszystko jest na dobrej drodze ku temu, abyśmy w przyszłym roku zobaczyli na Polanie Jakuszyckiej najlepszych biegaczy narciarskich świata.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie Grzegorz Sokoliński mówił o ogromnym wzroście zainteresowania narciarstwem biegowym w ostatnich latach. Grzegorz Sokoliński wspomniał o znakomitych warunkach do uprawiania sportów zimowych jakie panowały w Szklarskiej Porębie przed wojną, kiedy to miasto ubiegało się o organizację igrzysk olimpijskich. – Dziś nie ma już toru bobslejowego, ani skoczni narciarskiej, ale pozostały trasy do narciarstwa zjazdowego i biegowego – powiedział Sokoliński. – Kiedyś Szklarska Poręba słynęła z szklarstwa, później byliśmy postrzegani jako miejscowość turystyczna, dziś mamy szansę stać się miejscem kojarzonym ze sportami zimowymi, głównie biegami – dodał Grzegorz Sokoliński.

Oprócz Tour de Ski w przyszłym roku Szklarska Poręba ma także duże szanse na zorganizowanie zawodów Pucharu Świata w 2012 roku, prawdopodobnie 15 stycznia.

Dzisiejszej konferencji prasowej przysłuchiwali się goście Hotelu Las, m.in. Marek Niedźwiecki oraz Tadeusz Sznuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~daytona 5-03-2010 23:38
taaaa puchar świata.... a parkingi zrobimy w harrachovie i korenovie? Przeciez w jakuszycach nie ma bazy na puchar świata. tam w zwykłą niedziele nie ma jak auta zostawić.
~w.sm 6-03-2010 8:29
Najgorsze jest to że wszystkie kluby dbają tylko o wartość sportową a nie myślą o marketingu. Nie ma żadnego wieloletniego planu. Większość rzeczy dzieje się na hura jak się uda to fajnie jak nie to jeszcze lepiej
~Mir 6-03-2010 9:05
daytona - Dlatego niezbedne jest by ruszyla kolej od JG do Jakuszyc. Ponato, w weekendy juz sa, a moglyby byc jeszce czestrze, polaczenia obslugiwane przez autobusy i busy. Osobiscie nie jestem zwolennikiem budowania w Jakuszycach parkingow jak pod hipermarketem. Trzeba tylko turystom dac atrakcyjna alternatywe by zostawili samochody w domu lub przynajmnije na parkingach w Szklarskiej lub JG.
~ 6-03-2010 14:13
Gratulacje!
~kibic 6-03-2010 18:26
Szykuje się największe wydarzenie sportowe na Ziemi Jeleniogórskiej od International Six Days Enduro (1995 rok) a Wy tylko marudzicie i szukacie problemów. Szkoda gadać...
~ 6-03-2010 21:31
zanim zrobią trybuny szatnie trasy poszerzą to minie a minie ... o strzelnicy to juz nie powiem bo krzywa na kilometr.taka prawda.
~kibic 7-03-2010 16:28
Wielki mi problem szatnie i trybuny... Obejrzyjcie sobie puchar świata i zobaczycie że szatnie są w formie tymczasowych baraków a trybuny instaluje się tylko na czas zawodów (wystarczy mieć pieniądze a i jedne i drugie ktoś przywiezie, zainstaluje i po zawodach rozbierze)
~Grześ 8-03-2010 14:47
Zgadzam się z Daytoną - zresztą każdy kto ma oczy i rozum nie pomyśli inaczej, bo kolejna kompromitacja wisi w powietrzu. Trasy sa piękne bo w zasadzie one po prostu przebiegaja po lesnych duktach. a infrastruktura wymaga nakładów i to już jest problem. Od tego roku przy parkingach powstały baraczki - wypożyczalnie sprzetu i pobór opłat za parking. teraz trzeba to jedynie powiększyć o kilka wielkości. i będzie dobrze. czyli że można tylko idzie to stanowczo za wolno jak na potrzeby.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group