Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5515
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnice pod śródmieściem

Piątek, 14 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 14 kwietnia 2006, 10:26
Autor: Konrad
Jelenia Góra: Tajemnice pod śródmieściem
Fot. Konrad
Renesansowe piwnice odkryto na placu budowy kamienicy mieszkalno-usługowej przy ulicy Szkolnej. Od kilku dni trwają prace archeologiczne. Do niedawna w tym miejscu stał wyjątkowej brzydoty blaszany pawilon, w którym wielu jeleniogórzan kupowało dywany, zasłony i ubrania.

Teraz teren jest ogrodzony. Ekipa archeologiczna kierowana przez archeologa Ryszarda Kołomańskiego codziennie odsłania kolejne fragmenty fundamentów i piwnic czterech kamienic, które stały w tym miejscu najprawdopodobniej już w XV wieku.

– Najstarsze wykopane fragmenty piwnic pochodzą z epoki renesansu – wyjaśnia Ryszard Kołomański. – Inwestor miał nadzieję, że znajdziemy jedną całą piwnicę, którą można by wykorzystać jako na przykład lokal, jednak wszystkie mają zarwane stropy, prawdopodobnie przez ekipy wyburzające pierwsze kamienice – dodał Kołomański.

Odkopane mury ulegają szybkiej erozji, gdyż zaprawa sprzed 600 lat składająca się z gliny, piasku i wapna, szybko schnie i ulega rozpadowi. Archeolodzy spodziewają się, że to nie koniec odkryć.
Liczą, że może dokopią się do śladów pierwszej, jeszcze drewnianej zabudowy miasta.
Jak wykopywane części zostaną wykorzystane przy wznoszeniu nowego, budynku dowiemy się po zakończeniu inwestycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group