Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5029
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnica… Mazura

Piątek, 2 listopada 2018, 6:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 listopada 2018, 6:42
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Tajemnica… Mazura
Fot. Użyczone/Przystań Twórcza
Międzypokoleniowy pokaz tańca, koncert laureatów Festiwalu Młodych Talentów i zespołu „Sybiraczki i Kresowianie” oraz szczypta poezji – to finał projektu pn. „Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu”, który odbył się w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Podczas finału projektu pn. „Odkryj Tajemnicę Mazura” mali i duzi artyści poprowadzili publiczność przez świat mazurków. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi zaprezentowali polskie tańce narodowe takie, jak: mazur, kujawiak, oberek i polonez, których nauczyli się na warsztatach prowadzonych przez Agatę Szmigrodzką. Stroje dla tancerzy szyła członkini Klubu - krawcowa pani Krystyna.

Seniorzy czytali fragmenty wierszy: „Mazurek Szopena” Władysława Broniewskiego, który tworzył w czasach I wojny światowej, fragmenty Mazura z opery: „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki oraz fragmenty dawnego tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”.

Laureatka Festiwalu Młodych Talentów organizowanego przez Przystań Twórczą - Malwina Jańta zaśpiewała piosenki: „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” Ludwika Ksawerego Pomiana, „Mazurek” Czesława Niemena i „Mazurek, mazureczek” Ireny Santor. Kolejna laureatka Festiwalu - Małgorzata Parzymies ze wspaniałym gitarzystą Pawłem Rudzkim wykonali takie utwory, jak: „Czerwone Jabłuszko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota, szara piechota”, czy też „O mój rozmarynie”. Zespół „Sybiraczki i kresowianie” z akompaniamentem akordeonisty i skrzypka zaśpiewali pieśni z czasów I wojny światowej m.in. „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza brygada” oraz „Przybyli ułani”.

Publiczność obejrzała również film Mirosława Maja z całego projektu, który przedstawiał warsztaty dla dzieci i seniorów: kulinarne, na których piekli zdrowotne ciasta – mazurki, plastyczne, podczas których powstały prace na konkurs „Od mazurka do hymnu” oraz muzyczne, w trakcie których dowiedzieli się, w jaki sposób należy śpiewać hymn Polski.

W tle występu młodych wokalistów zostały wyświetlone zdjęcia z wystawy nowego projektu Przystani Twórczej, tym razem polsko-czeskiego pn. 30 ro(c)k bez kurtyny, finansowanego z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg Republika Czeska – Polska oraz budżetu Miasta Jelenia Góra, która będzie wędrowała po Jeleniej Górze: w listopadzie zagości w Urzędzie Miasta – przy u. Sudeckiej, w grudniu w Książnicy Karkonoskiej, później w siedzibie Przystani Twórczej i Muzeum Karkonoskim.

Spotkanie, które poprowadził Błażej Stachewicz, dziennikarz Radia Wawa zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Uczestnicy projektu obejrzą 15 listopada 2018 r. koncert „Niepodległa” organizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Zdrojowym Teatrze Animacji, który nawiązuje do tych samych wątków ludowych i czasów I wojny światowej, również ze szczyptą poezji i fragmentami opery.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group