Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2732
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Tajemnica AuRuna odkryta

Środa, 24 marca 2010, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Tajemnica AuRuna odkryta
Fot. Archiwum
W Starej Chacie Walońskiej odbyło się tradycyjne święto powitania wiosny, połączone z inauguracją trzeciej monety walońskiej. Jej wygląd do końca owiany był tajemnicą. Podczas zrównania dnia z nocą wszystko stało się jasne, na awersie AuRuna pojawiła się Wiedźma Walońska.

Na tę specjalną okazję w miniony weekend przygotowano limitowaną edycję 160 sztuk monet, pozłacanych 24-karatowym złotem. Każdy AuRun posiada certyfikat zaświadczający o jego oryginalności, podpisany przez Wielkiego Mistrza Walońskiego, Juliusza Naumowicza. Wiedźma Walońska na awersie monety znajduje się w otoczeniu karkonoskich ziół, towarzyszy jej także kruk, który niegdyś był strażnikiem pierwszego kręgu wtajemniczenia.

Wiedźmy Walońskie od wieków uważane są za najmądrzejsze z kobiet i to właśnie one rządzą w klanach walońskich. Ich nazwa wywodzi się z potęgi rozumu, wiedzy i umiejętności, które posiadają. – To na nich spoczywa obowiązek przekazywania z pokolenia na pokolenie tajnej wiedzy walońskiej – opowiadają Walończycy ze Szklarskiej Poręby. Dzięki swoim niezwykłym cechom od zawsze budziły szacunek i zaufanie.

Głównym zadaniem Wiedźm Walońskich jest czynienie dobra, ale potrafią też skutecznie pokonać swoich wrogów, stosując tylko im znane metody. Oprócz tego zajmują się także ziołolecznictwem i przyrodą. – W zależności od posiadanych umiejętności Wiedźmy mogą być Białe, Czarne, Czerwone, Zielone i Tęczowe – mówią Walończycy. Aby zostać Wiedźmą kobieta musi posiadać wyjątkowe umiejętności. Tylko niektóre z nich mogą dostąpić zaszczytu pełnienia roli Wiodącej Wiedźmy Walońskiej.

AuRun, czyli legendarny skarb Sudeckich Kopaczy złota i minerałów, zaginął w czasie wojny trzydziestoletniej i do dziś nie został odnaleziony. Historia tego walońskiego skarbu jest szczątkowa, ponieważ była przekazywana z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Wiadomo na pewno, że ukryte złoto było wykonywane w formie monet, nazywane AuRunem. Na ich rewersie znajdowało się 7 gwiazd symbolizujących siedem rodów walońskich kopaczy, znanych dzisiaj jako Walończycy.

Zajmowali się oni nie tylko wyszukiwaniem miejsc bogatych w kruszce i minerały, ale również sami je wydobywali i poddawali późniejszej obróbce. W 2008 r. AuRuny powróciły, bite są w Mennicy Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W pierwszej edycji pojawiły się monety z osadzonym rubinem, rok później był już to szafir. AuRuny można nabyć na terenie Szklarskiej Poręby, m.in. w Muzeum Ziemi JUNA i Chacie Walońskiej. Istnieje też możliwość przesłania monet drogą pocztową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group