Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6773
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szybowcem z górki

Wiadomości: Góra Szybowcowa - Jeżów Sudecki
Poniedziałek, 26 października 2009, 12:14
Aktualizacja: 12:17
Autor: Mar
Fot. Mar
Aeroklub Jeleniogórski uruchomił wczoraj nowy rodzaj latania na szybowcach z tzw. startu grawitacyjnego z Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Szybowce typu Bocian z dwuosobową załogą rozpędzały się po wybudowanej na zboczu ścieżce.

- Na taki sposób latania wpadaliśmy właściwie przypadkiem – wyjaśnia dyrektor aeroklubu, Jacek Musiał – kiedyś szybowiec ustawiony do startu za samolotem uciekł nam po zboczu i wzniósł się w powietrze. Potem dowiedzieliśmy się, że w ośrodku szybowcowym w Bezmiechowej w Bieszczadach od pięciu lat funkcjonuje taka ścieżka do startów grawitacyjnych. Przekonywałem kolegów, żeby wybudować drogę startową na górze szybowcowej, na którą od dawna szukamy pomysłu, jak ją wykorzystywać lepiej niż dotychczas. Nasz kolega klubowy, Ryszard Kiciński na własny koszt wybudował ścieżkę w grudniu ubiegłego roku, ale nie mogliśmy wykonywać lotów. Pojechałem dwa tygodnie temu do Bezmiechowej na przeszkolenie i właśnie zaczynamy takie loty u nas.

Szybowce z dolnego lądowiska u stóp góry z powrotem na górę wyciągał samolot, ale jak mówi dyrektor docelowo chciały, żeby po wylądowaniu na dole, szybowce startowały za wyciągarką. Byłaby to też oferta turystyczna dla wszystkich chętnych.

- Atrakcja dla turystów, możliwości szkolenia, odnawiania uprawnień i wiele innych, prawie bez kosztów – przekonuje dyrektor Musiał – również niemała promocja dla Jeleniej Góry, bo w naszej części Polski będzie to jedyna taka możliwość.

Na górze Szybowcowej latano na szybowcach już przed wojną ze startu ze zbocza, ale wówczas szybowiec rozpędzała lina gumowa. Teraz szybowce są dużo cięższe i o wiele łatwiej mogą się rozpędzić na zboczu.
Szybowce startowały przez kilka godzin i wypróbowano różne warunki, pod wiatr, bez wiatru a nawet z wiatrem, co nie ułatwia wznoszenia. We wszystkich warunkach szybowce radziły sobie bardzo dobrze, a kolejne starty nieustannie obserwowała grupka turystów, którzy korzystali z ładnej pogody i przechodzili przez szczyt góry.

- Myślę, że nasza ścieżka do startów grawitacyjnych jest lepsza od tej w Bieszczadach. Jestem przekonany, że będzie do nas przyjeżdżało coraz więcej szybowników z całego kraju na takie latanie – mówił zadowolony Jacek Musiał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~Tomy M. 26-10-2009 12:50
Odlotowy sport + super pomysł! gratuluje i PODZIWIAM!
~ 26-10-2009 12:50
Ale rewelacja, jak tylko będzie możliwość, to zapisuję się na taki lot :-)
~Filomat 26-10-2009 16:45
Ten pomyslowy patent szybowcowy opanowala do perfekcji jeszcze przed wojna slynna pilotka III Rzeszy , Hirschberganka zresztą chyba Anna Reisch , ktora tez szkolila pilotów Luftwffe .Wlaśnie w ten sposób wystartowala z Góry Szybowcowej i doleciala na termie do Snieżki , gdzie wylądowala na szczycie i tak wyrzucona na linie ze Snieżki doleciala na Gorę Szybowcową - może obecnie takie loty odnowic zwlaszcza że technika szybowcowa poszla bardzo do przodu i byloby to niepowtarzalną atrakcja turystyczną w Europie - Jeżów -Snieżka - z powrotem - cudo . Ale Ania miala pomysly- dzisiaj tylko nasladowac skutecznie.
diablica 26-10-2009 17:00
latał kilka metrów na moją głową w ogrodzie teściów! super widoki spod góry szybowcowej na dzielnych pilotów!
~e tam 26-10-2009 17:25
I tak nic już nie uratuje podupadającego aeroklubu.Takie tradycje i taka klapa.Wszędzie coś się dzieje,a w AJ jedyną atrakcją są wyczyny jego członków-a to sie linia energergetyczna zerwie,to kogoiś wyciągarka połamie ,to lina pociągowa mało kogoś nie udusi.Final Destination 5.
~Kacper 26-10-2009 17:45
Ale śmiech, na pomysl latania wpadli przypadkiem. Starty grawitacyjne juz dawno istnialy. Nic nowego nie wymyslili.
~mam głos 26-10-2009 18:06
spółka z o.o. jak zwykle w tajemnicy robi imprezki, na stronie stowarzyszenia ciszaaaaaaaaaaaaaaaaa, a wybory wkrótce, oj będzie się działo
~turysta 26-10-2009 18:32
Pamiętam na zboczu Góry Szybowcowej stare poniemieckie urządzenia do startu, ciekawe kto je rozebrał? Dlatego obecny zachwyt nad kawałkiem wybrukowanego zbocza jest dla mnie dziwny. Natomiast zapominamy o zniszczeniach, które przy okazji zostały dokonane w środowisku - mam na myśli dziewięćsił bezłogygowy wykoszony na całym zboczu.
~aaa 26-10-2009 19:28
Do turysty. Zasadź sobie w ogródku i podlewaj tego dziewięćsił bezłogygowego i nie zawracaj głowy.
piipi 26-10-2009 19:32
~OJEJ .. naszemu miastu przybylo *fajnych PTASZKOW !
~ 26-10-2009 19:53
ktos sobie przypisuje sukces / pytanie tylko kto
rymcycymcy 26-10-2009 22:04
Jak tak czytam sobie, że panu dyrektorowi uciekł z górki szybowiec i sam poleciał to się cieszę, że w tej stajni nie trzymają jakiś F-16 ;)
rymcycymcy 26-10-2009 22:06
Diablico ...czyżby Twoim teściem był Adam spod szybowcówki ? ...to zabawne, ale możemy się znać całkiem nieźle ;)
~gh 26-10-2009 22:12
Czego turysta marudzi ? Œcieżka do startu ma parę metrów szerokoœci, dziewięćsił bezłodygowy roœnie obficie na południowym zboczu i na wschodnim - na stronę Dziwiszowa. Zobaczył facet jakšœ potarganš roœlinkę i zaraz lament. Może turysta w ramach dnia czystoœci pozbiera œmieci przy dzikim parkingu przed Szybowcówš co to koledzy pseudoturyœci wyrzucajš z autek gdy rzšdzš z laskami - lateks, szkło i plastik do recyklingu. A może metale, to se turysta œcišgnie rower wiszšcy na brzozie przy œcieżce na Dziwiszów. Chce zobaczyć wybrukowane zbocze to niech sie uda pod Œnieżkę, tam wybrukowano szlak na Kopę, rezerwat œciœliwy a nikt nie lamenci, nawet rozjechane ryjowki obrożne i nornice srebrzyste 69sztuk.
piipi 26-10-2009 22:18
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.19:32 ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarzya.Uzytkownik nickname "piipi"
piipi 27-10-2009 0:02
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.22:06 ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarza.Uzytkownik nickname "piipi"
~panteer 27-10-2009 0:09
Filomat o tej pani (dokładnie Hanna Reitsch) jest dość obszerny artykul w tegotygodniowym Newsweeku str. 42-44.
~ 27-10-2009 1:08
to fajnie wrescie cos dla nas mlodych... ja wrecz o tym marze...czekam
dolnoślązak 27-10-2009 10:39
Przy okazji publikacji "Ucieczka z miasta......"zamieściłem anons, że wraz z pociotkiem H.Reitsch kupię domek w Jeżowie z widokiem na Zabobrze, usytuowany w ka...le powietrznym, umożliwiającym bezkolizyjne korzystanie z lotni. Od dawien dawna było wiadome, że przez tę część Kotliny Jelenioórskiej wieją wiatry oczyszczające Jelenią Górę ze wszystkich fetorków. Dawna "Celwiskoza" to "pikuś". Właścicielom rezydencji, gratuluję trafnych decyzji budowlanych.
~Modelarz z JG 27-10-2009 11:45
Mamy odpowioedniego człowieka na odpowiednim stanowisku ! Po wielu statystach ,których receptą było przetrwać trafiła sie osoba ,która ma receptę na to by AJG zarabiał na siebie i był wizytówką naszego miasta !. Do miłośnika przyrody (~turysta) masz facet Karekonoski Park Narodowy to tam swoje kwiatki pilnuj i wypuszczaj żmije. To jest lotnisko a nie rezerwat przyrody. I tym bardziej nie miejce do opalania i pikników.
~Henry 27-10-2009 12:16
Wszystko fajnie , ale Góra Szybowcowa obrasta chaszczami , samosiejkami caly pas w strone Jeleniej Gory sie zwęzil i uszczuplil, na górze drzewa nie przycinane zaslaniaja piękne widoki ,nie mowiąc o przyzwoitym porządku na plaskowyżu , zarwane kawalki asfaltu, koślwe kamienie i wysypywane smieci - Przeciez wystarczy obejrzeć zdjecia przedwojenne zdjecia i porownac porządek i lad .Hanna Reitsch by sie przewrócila z wscieklości widząc na ten balagan.- a komenda by padla gdzie gospodarz natychmiast do mnie !!
~do modelarza 27-10-2009 15:29
Odpowiedniego człowieka???? Raczysz żartować....albo nie byłeś w innych aeroklubach.Nasz AJ dyrektor doprowadził do stanu pastwiska i to dość niebezpiecznego i drogiego
~Filip II 28-10-2009 10:06
Nie wiadomo dlaczego na tej Górze Szybowcowej jest jedna wielka graciarna , w hangarze jakieś stare pofatygowane stoly , regaly , drabiny - czyli pospolicie mówiąc rzdki bajzel , dookola placu porozrzucane resztki polamanych palet, każda ściana z tych trzech budynkow podparta jakimiś odpadami budowlanymi , deskami , kupkami piasku , foli , starymi pojemnikami o kosmatych formach , przed wjazdem po prawej stronie plac widokowy i wysypiska smieci - z tylu wzgórza stoi rozczapirzona od lat jakas balaganierska budowa magazynu czy schronu , nie mowiąc o drodze , szarpanych poboczach - i tam maja przyjeżdzać turyści , najchetniej z zagranicy ? - czyli porządek lśni na miare narodowych obyczajow.
~ 28-10-2009 17:03
cwaniaczku gadac to kazdy potrafi zakasaj rekawy i heja do roboty/
~Zyga do 17:03 28-10-2009 22:22
Na tej Szybowcowej -Ktos pomylil pojęcia , ustrój chyba socjalistyczny z systemem gospodarczym kapitalistycznym - co ma wspólnego cwaniaczek który ma byc zapędzony spolecznie do robienia porządku na cudzej posesji a gdzie jest odpowiedzialny gospodarz czy wlaściciel. Przeciez nie panuje tam zupelne bezkrólewie i sa dokumenty mowiące o odpowiedzialnym wlaścicielu czy dzierżawcy . Ale siara...
~piipi .. 29-10-2009 0:41
szybowcowa górka , spacerki , kwiatki :-*oj ci meszczyzni ....
~ 29-10-2009 10:54
spolecznie pracuja czlonkowie areoklubu////////// nie jest to cudza posesja tylko ich bo to jest stowarzyszenie niby milosnikow.............
~Tokaj 29-10-2009 11:14
Gadac to kazdy potrafi, Ja sadze ze na wszystko potrzeba czasu i pracy na pewno nie istnieja magiczne metamorfozy zapowiadane w kazdych wyborczych obietnicach(gadac i krytykowac kazdy potrafi) sadze ze jak na tak krotka kadencje Pana Dyrektora i tak poszli o epoke do przodu , jak wszystko bylo w ruinie calkowitej to nikt nie dostrzegal walorów tego miejsca dopiero jak zaczelo robic sie glosno(za sprawa garstki ludzi) to dostali olsnienia (ach ta prostacka polska zawisc )
~Precz gadajacym menda społecznym 29-10-2009 12:09
Do stanu Pastwiska! Oj chyba komus rozum zabrało albo nigdy go nie miał, bo odkad kadencje pelni J.M.(ktorego nie cenie za charakter ale za sukcesy ) nasz aeroklub nalezy do najprezniej rozwijajacych sie w Polsce ,jakbym dowiedział sie kto to wypisuje to bym mu w twarz napluł ?!
~~Precz gadajacym menda spolecznym 29-10-2009 12:23
Niektórzy z członkow wplatali sie w wojne charakterow tak mocno ze nie potrafia obiektywnie dostrzec wielkich sukcesow ogolu sa to ludzie o ograniczonym umysle i nigdy niepotrafili sami niczego stworzyc jedynie bez konca krytykowac (prostaki:)
~Jeleniogórzanin2 29-10-2009 19:42
Z potężnym obrzydzeniem czytam komentarze \"mądrych\" pierdzieli krzesłowych, którzy z czystej zawiści łgają na ludzi, którzy przyczyniają się do ogromnego postępu w Aeroklubie Jeleniogórskim. Wsadźcie sobie Wasze bezpodstawne krytyki w śmierdzącą zawiścią dupę.
~Jeleniogórzanin2 29-10-2009 19:49
Z potężnym obrzydzeniem czytam komentarze \"mądrych\" pierdzieli krzesłowych, którzy z czystej zawiści łgają na ludzi, którzy przyczyniają się do ogromnego postępu w Aeroklubie Jeleniogórskim. Wsadźcie sobie Wasze bezpodstawne krytyki w śmierdzącą zawiścią dupę.
~:) 1-11-2009 22:12
Synowiei Dyrektora w akcji :)/Przecież jaka jest sytuacja AJ widać już po spojrzeniu na martwe ,smutne lotnisko. Gadanina o rozwoju i postępie to jedynie pobożne życzenia .
~Oskar 2-11-2009 9:33
Pomysł przedni,sam zapiszę się na taki lot...namówię jeszcze znajomych...
~człon 2-11-2009 19:58
postępy w AJ: rok 2008 rozwalony jantar rozwalonu junior postepy 2009: polamana noga dziewczyny podczas podstawowki, jako efekt balaganu na starcie efektowny lot zadufanego w sobie instruktora z lina wyciagarkowa po kręgu starzejaca się baza sprzętowa zatrudnienie wnusi byłego dziadka pilota na etacie w charakterze...no właśnie w jakim charakterze brak przejrzystości w finansach stowarzyszenia
tom_ 3-11-2009 16:48
-->turysta, napisałem o tej aferze dziewięćsiłowej na w24 :-))) http://tinyurl.com/y9fv9vk
~ 5-11-2009 9:04
Co ma rozwalony Jantar i Junior i polamana noga do postepów i rozwoju kolejny zawistny fantasta moim zdaniem nigdy lotnisko nie rozwijało sie bardziej dynamicznie moze niesmiały ujawni swoj biznesplan a nie czeka na dorwanie sie do koryta
~? 8-11-2009 0:28
Faktem jest ,ze nasz areoklub nie rozwija sie -szybownictwo umiera, w piekna pogode i termike ktora pracuje od 10, starty wyklada sie o 14, sekcja spadochronowa drogo ,malo przyjaznie, i braki sprzetowe .Sporty lotnicze jak paralotniarstwo lotniarstwo olaly Areoklub JG z gory za opieszalosc i tumiwisizm. Co do gory szybowcowej doskonalej do szkolenia i uprawiania w lato kazdej dzialalnosci lotniczej w zimie swietne miejsce na narty sanki etc. zniszczone przez rozne imprezy wykopane i nie zasypana scena od lad x, enduro itd,a wiadomo ze taki stok ma generowac prady powietrzne LAMINARNE wiedz wszystkie hopki uskoki ta laminarnosc zabu%zaja ,ze o drzewach ktore skutecznie zarastaja stoki, utrudniajac podstawowy cel ,jakim jest szkolenie mlodych pilotow .Drzewa te generuja rotory i zawirowania powietrza kture skuteczbnie proces szkolenia czynia niebespiecznym .Wiedz pytanie czy to jest dobry prezes AJG czy zly .Dzialania na gorze szybowcowej przez ostatnie n-lat potwierdzaja tylko nieudolnosc tego klubu .A jesli idzie o start grawitacyjny to P.Wojtek Sredniawa Ktory wyjechal do Bezmiechowej i tam dziala to wlasnie- tam pierw zostaly te starty grawitacyjne wcielone w zycie i dopiero po kilku Latach na szybowcowej .Wiedz niech nie piepszy ktos ze wynaleziono to przypadkiem ,wprowadono przypadkiem
~kk 8-11-2009 23:06
Oczywiście, że wcześniej były starty grawitacyjne w Jeżowie i tylko bufon może opowiadać dyrdymały, że to wymyślił bo wcześniej coś mu uciekło gdy mie potrafił dopilnować. Niech dyrektor sobie poczyta o histori tego miejsca jego tradycji i ludziach, a zobaczy jaki jest mały i niewiele umie. Brak szacunku, buta, tupet i opowiadanie co się niby zrobiło lub zrobi to standarty J.M. i jak widaś kilku pupilków w to uwierzyło. Aeroklub mniej lata, nie ma festynów lotniczych nie mówiąc o pokazach i lotach widokowych samolotem, a jeszcze kilka lat temu to było, teraz jest to na innych lotniskach, szkoda, może ktoś inny potrafi się oderwać z równi pochyłej i przejść na wznoszenie. Życzę aby w Aeroklubie latano więcej, bezpieczniej i odkupiono szybowce które zostały ostatnio zniszczone, słyszę o wyborach może to ostatnia szansa. coś zmienić
~;P 10-11-2009 23:51
Kolejni farmazoniarze którzy uwarzaja sie za członków widze kolego jestes kapletnie nie w temacie : loty widokowe, brak sprzetu, starty o 14, czlowieku na jakim ty swiecie zyjesz nikt w tym kraju nikomu nic pod nos nie podklada twoja swiadomosc skonczyla sie w 89 i nie wypisuj polmozgu o pupilkach bo wierze w to co widze a nie w to co mowia;) " filozofie" gdybys myslal lub interesowal sie tym co sie dzieje w klubie to znalazbys odpowiedz co najmniej na wiekszosc swoich watpliwosci oj radzilbym najpierw sie angazowac a pozniej cokolwiek oceniac moze przejzysz na oczy. Drogo malo przyjaznie kooolego od razu mozemy dostrzec z jaka osoba mamy tu doczynienia kompromitujesz sie takim wypracowaniem" za komuny to bylo najlepiej co ;P" lepszych kandydatow nie widze a jak czytam ta denna opozycje to martwie sie zeby tylko tacy durnie nie dorwali sie do stolków bo kilku wczesniej juz takich bylo i gówno zrobilo "oby ich swinska grypa na wybory zabrala" Zaslugujesz na czwarty diament
~... 19-11-2009 23:21
Niestety prawda jest taka ze w aeroklubie panuje tumiwisizm, latania jest BARDZO malo w porównaniu do lotniska w Lesznie, zamiast lotniska organizowany jest oboz pracy, a władze aeroklubu podkładają kłody pod nogi wszystkim oprocz swoich pupilkow. Natomiast pomimo bardzo ciężkiego charaktery dyrektora, którego wiekszość ma dość jest to człowiek działający sporo dla tego klubu.
~człon 21-11-2009 13:15
Dyrektor aeroklubu dokonał w czasie swoich 4 lat istnego spustoszenia, zniszczył rzecz najcenniejszą: więzi jakie łączyły ludzi przychodzących na lotnisko. Otoczył się grupką dzieciaków i stworzył wokoło siebie dwór. Spółka zoo tak można opisać stan rzeczy jaki ma się na naszym lotnisku, spółka której celem nadrzędnym jest zapewnienie sobie wpływów majacych na celu wypłatę pensji. Żal lotniska.....
~ 24-11-2009 23:33
To pisze chyba jeden z elfow Mikołaja ,który ma niedlugo przynieść nam wszystkim wiele prezentów i wszedzie zapanuje wszechobecny pokój ład i porzadek hahaha, wyląduje swoimi złotymi saniami zaprzegniętymi w 12 reniferów i wyciagnie swój worek bez dna pełen prezentów i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie po prostu żałosne ,wiezi nikt nie zniszczył tylko po prostu niektórym pyszałkom wprowadził grymas na twarzy, do dzieciaków nikt nie powinien mieć pretensji bo na nich lotnisko zaoszczedza najwięcej pieniędzy, wkońcu przyszłość i sukces należy zawsze do młodej krwi i to ona powinna być najbardziej uprzywilejowana(na pewno nie stare pryki które pięrdzą w stołki i sądzą że wszystko im się należy a na lotnisku bywają od świeta i sa wiecznie rozczarowani) . Nie wierze w Mikolaja tak jak w cokadencyjna zmiane zarządu moim zdaniem należy dać szanse władzą które jak dotychczas zrobiły najwięcej (porównując poprzednie) zresztą niech wszyscy pomyśla ten kto bywa ten wie ze te pseudo dzieciaki to nie pazie pana dyrektora tylko zakochani w lotnictwie wspaniali młodzi ludzie którzy całym sercem angażuja sie w życie lotnicze gwizdy dla tego pseudo członka buuuuu ciebie mi żal a nie lotniska acha zapomnialbym uważasz że ludzi na których ciaży tak ogromna odpowiedzialność powinni robic za darmo wstydziłbyś sie kolego bo ja np. uważam że powinni zarabiać na pewno duzo wiecej niz dotychczas. Ludzie opamiętajcie się i nie wypisujcie bzdur bo pózniej wychodzi ze ktoś z nas " obrzuca sie szambem ", na prawde wiele sie zmieniło i jest wizja na lepszą przyszłość pod warunkiem że my jako członkowie bedziemy głośno mówić o dręczących nas członków problemach a nie chować się po knajpach robiac dobra mine do złej gry pozdrawiam i życzę rozwagi w podejmowaniu trafnych decyzji bo nie zawsze z pozoru piekne jest trafne
~człon 25-11-2009 19:06
za klika dni wybory, zmieniające wszystko w EPJG. Komu przybędzie najwięcej pracy? Chyba nowo wybranej Komisji Rewizyjnej. Czas dogłębnie prześwietlić finanse AJ - co tam się działo przez ostatnie 4 lata, jak były ksiegowane wpływy gotówkowe z tak zwanych lotów propagandowych i widokowych, to będzie ciekawa informacja, nie tylko dla organów skarbowych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group