Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9668
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szukając Marilyn – jutro wernisaż w BWA

Czwartek, 22 listopada 2018, 12:35
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2018, 6:42
Autor: BWA
Jelenia Góra: Szukając Marilyn – jutro wernisaż w BWA
Fot. Użyczone/BWA
Wernisaż wystawy trzech wybitnych osobowości fotografii: Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolke i Miltona Geene’a już jutro (23.11) o godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Prowadzenie: Jacek Jaśko, kurator wystawy: Waldemar Plusa. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 stycznia.

Punktem wyjścia jest moda w fotografii lat 50. i 60. Trzej artyści, których prace zaprezentujemy, publikowali swoje fotografie w tym samym czasie. Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce pełnej rosnącej powojennej zamożności i wolności. Plewiński i Rolke fotografowali kobiety w stalinowskiej i peerelowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra. Na wystawie pokażemy nie tylko niezwykłe fotografie kobiet, spośród których wyeksponujemy około 14 fotografii Marilyn Monroe autorstwa Greene’a, wielkoformatowe powiększenia prac Plewińskiego i Rolke, ale także zastanowimy się nad poszukiwaniem ideału piękna dzięki wypowiedziom artystów: M. Wojciechowskiej (szkło), K. Ludwiczaka (szkło), J. Szpili (malarstwo), R. Olbińskiego (malarstwo), J. Zawalińskiego (rzeźba).

Milton Greene (1922 - 1985) swoje najważniejsze zdjęcia (publikowane między innymi w „Harper’s Bazar”, „Vogue” czy „Life Magazine”) wykonał w latach 50- tych i 60-tych. Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland i oczywiście Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku i całe swoje profesjonalne życie związał z Krakowem, z którego pochodzi. Co nie oznacza, że nie podróżował. Wręcz przeciwnie. Wspaniały cykl z Włoch z lat 50-tych ciągle czeka na odkrycie. Również w latach 50-tych zaczął pracę z “Przekrojem” dla którego wykonał setki zdjęć “kociaków”. Starsze pokolenie zapewne pamięta okładki “Przekroju” i piękne zdjęcia dziewczyn z tamtych lat.

Tadeusz Rolke urodził się w w 1929 roku. Początki jego twórczości przypadły na lata 50-te ubiegłego stulecia. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Jego ulubioną modelką z tamtego okresu jest Lucy a przed jego obiektywem stawały sławy tamtych lat. Jedną z nich bez wątpienia była Elżbieta Czyżewska – uważana przez niektórych za Polską Marilyn Monroe.

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej: Miasta Jelenia Góra, Jelenia Plast Sp. z o.o, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” Spółka z o. o. w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group