Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6063
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szukają sprawiedliwości przez… portale

Wiadomości: Region
Sobota, 12 sierpnia 2017, 7:51
Aktualizacja: 23:15
Autor: Joanna
Fot. Archiwum
W Internecie, szczególnie na portalach społecznościowych typu facebook, pojawia się coraz więcej zdjęć i filmów z monitoringu. Publikowane sytuacje dotyczą najczęściej kradzieży, które miały miejsce na terenach sklepików, małych przedsiębiorstw czy nawet klatek schodowych. Taki sposób walki ze złodziejami jest skuteczny, ale czy legalny?

„Złodziej ukradł rower. Czy znacie tą osobę?”, „Ta osoba w niedzielę okradła mój sklep. Czy ktoś zna?” - tak najczęściej zatytułowane są filmy i zdjęcia przyłapanych na kradzieży osób. Kradzieże są plagą, szczególnie dla małych sklepików, którym przynoszą duże straty.

Nikogo nie dziwi, że poszkodowane osoby chcą z tym walczyć. Posty są udostępniane i ogląda je tysiące osób. Jednak należy wiedzieć, że publikowanie czyjegoś wizerunku nie jest legalne. Osoba, znajdująca się na zdjęciach zatytułowanych „złodziej” może wnieść oskarżenie. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ podjęcie takich kroków jest równoznaczne z przyznaniem się do winy w związku z kradzieżą, na którą są dowody. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zostać oskarżeni.

Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest zgłoszenie sprawy na policję i pozostawienie wyjaśnienia jej w rękach funkcjonariuszy, szczególnie kiedy mamy dowody takie, jak zdjęcia i filmy.

– Policjanci i nasi wywiadowcy są osobami, które mają bardzo dobre rozeznanie w światku przestępczym, bardzo sprawnie ujawniają takie osoby – powiedział Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Osoby, które kradną, najczęściej nie jeden raz dopuściły się takiego czynu. Wszyscy rozumiemy postawę poszkodowanych osób, które ciężko pracują a naciągane są na duże straty w związku z uciążliwymi kradzieżami. Jeżeli już podejmujemy się walki ze złodziejami na własną rękę pamiętajmy, że lepiej unikać jednoznacznych określeń oskarżających.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~zaboberek 12-08-2017 9:22
"Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest zgłoszenie sprawy na policję i..." Jedna wielka bzdura,po miesiącu następuje z urzędu umorzenie sprawy z powodu niewykrycia sprawcy,lub niskiej szkodliwości czynu. Najlepszym sposobem jest pomoc społeczna...
~do wyżej 12-08-2017 9:35
dokładnie ! jak się nie weźmie spraw w swoje ręce, to się nie ma nic.
~za..li radio 12-08-2017 9:52
Każdy sposób jest dobry żeby złapać złodziejską wszę,na mylycję za bardzo nie liczcie.
~ 12-08-2017 10:39
Jakiś czas temu dziewczyna ukradła w żabce kluczyki od samochodu. Po 5 min wstawienia na fb jej zdjęcia z monitoringu wiedzieliśmy jak się nazywa, po kolejnych 5 policja już ja namierzyla. Kluczyki od auta odzyskane. Gdyby nie zdjęcie w Internecie pewnie nigdy by jej nie znalezli, a my mielibyśmy spory problem. A laska podobno zniesmaczona opublikowaniem jej zdjęcia.. pewnie niektorzy znajomi zdążyli zobaczyć czym ich koleżanka się zajmuje w czasie wolnym:)patologia
~Widzę. 12-08-2017 10:46
Pamiętacie dwie dziewczyny zaatakowane tzw. tulipanem.Jak by nie opublikowanie policja by nie znalazła . I tak dorze że jeszcze nie dochodzi do osobistego wymierzania kary .
~Yrezi Rewor 12-08-2017 11:07
Mojej mamie, pod Tesco skradziono rower. Policja nie kiwnęła palcem w tej sprawie! Miałem szczęście, trafiłem na ulicy na człowieka jadącego rowerem skradzionym mojej mamie... Odzyskalem rower... Policja nie odegrała w tym żadnej roli... Dlaczego więc zlodziejska kur.. teoretycznie może mnie zaskarżyć, gdy na własną rękę zechce odzyskać swoje mienie? Czy to normalne? Raczej smutne!
~brak podpisu 12-08-2017 11:13
Policja "urzędowo" nie wykrywa takich sprawców, bo ich po prostu nie szuka nawet jeżeli ich zna! A zna, bo bywa tak, że są to znane osoby - sędziowie, policjanci, dzieci policjantów, radni... itp. I co, sami siebie będą ścigać???
~Wkurzona 12-08-2017 14:29
Na Policję? A ta przyjeżdża i mówi no tak ale wiecie państwo niska szkodliwość czynu. Bo to Tylka zgrzewka piwa,wafelki czy inna p..rdoła. Tylko nikt nie bierze pod uwagę że takich drobnych rzeczy w ciągu tygodnia czy miesiąca nazbiera się całkiem sporo. Jestem za tym aby udostępniać wizerunek. Będzie to przestroga dla tych co kradną i ostrzeżenie dla sprzedających że złodziej jest w sklepie.
~Bambo 12-08-2017 16:18
Skąd się ta autorka artykułu urwała.Policje powiadomić?.(ba,ha,ha,ha...).Owszem Policja podejmie kroki niezbędne marnując swój czas i poszkodowanego.Za 2 tygodnie powiadamia o umorzeniu postępowania z powodu nie wykrycia sprawcy.Ileż to się w mediach słyszy,że był w sklepie monitoring,a policja nie uwzględnia tych zapisów z kamer.Mało tego.Nawet jeśli delikwent jest dobrze znany ze swojej "bogatej" przeszłości,to tłumaczy,że nie ma wystarczających dowodów.Pani autorko tych bredni.Pisząc takie coś, trzeba podawane informacje najpierw sprawdzić!!!Co do policji-przynajmniej jeleniogórskiej.Niech komendant śladem innych bezsensownych akcji organizuje też okresowe działania z cyklu:"bezpieczny sklep".Może na podstawie statystyk (w co wątpię) pomyśli o skutecznej prewencji.
~Real 12-08-2017 17:17
Policja umarza po dwóch dniach...
~Jel.. 12-08-2017 19:25
policja po 3 dniach poszukiwania napisze że umorzyli sprawę bo nie znaleźli sprawcę ,nawet nie fatygują się -dobry pomysł z podawaniem takiego b...ka w internecie
~winny 12-08-2017 19:28
Najlepiej samemu wykryc sprawce,osadzic go przez spoleczny sad ,skazac i ukarac.Wystawic go na oglad spoleczny np.na pl.Ratuszowym przykuc i napisac za co go skazano.Wtedy spoleczenstwo bedzie mialo sprawiedliwosc we wlasnych rekach.Skoro pollicja i sady nie dzialaja prawwiddlowo to...Kiedy skonczy sie z ta niemoca.Tego nie mozna tamtego sie nie da rece opadajaSluzba zdrowia tez nie wladna,politycy w Ratuszu nic nie moga lansuja sie i laza ze swiecami i haslami.O Matko Bosko i corko!
~wydoilzawilazPO 13-08-2017 6:32
Policja to może przeprowadzić staruszkę przez skrzyżowanie jak do nich zadzwoni.Wszystkie złożone sprawy anulowano mimo ich Powyżej 400 złotych ukradzionych właścicielowi.Policja i sądy są tylko na usługi władzy by administracyjne machloje ochraniać. Tu prawo mafijne działa a niewolnik wi,że najpewniejsza to śmierć i podatki .Poszkodowani brońcie się jak "pan buk" przekazał własnymi sposobami.Każdy pomysł obrony swoich interesóww państwie bezprawia jest najlepszym sposobem na zlodzieji.Filmiki znakomite.
~56543 13-08-2017 7:50
Trzeba zmienić prawo i złodzieja, czy przestępcę pokazywać publicznie.
~ 13-08-2017 9:55
jak aparat państwowy zacznie w końcu na prawdę bronić szarego obywatela przed bandytami to nikt nie będzie się uciekał do "szukania sprawiedliwości przez portale" więc weźcie się w końcu za robotę za którą podatnicy wam słono płacą zamiast ostrzegać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group