Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5321
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szpetna wizytówka

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 2 czerwca 2006, 10:10
Autor: TEJO
Fot. Arek, Archiwum Jelonki.com
Sypie się baszta grodzka, w której ma siedzibę Centrum Informacji Turystycznej. Ocalała z rozbiórkowej czystki przeprowadzonej wśród zabytkowych budowli w latach 60. ubiegłego wieku część średniowiecznych murów obronnych wymaga pilnego remontu.

Baszta była odnowiona kilkanaście lat temu. Modernizacja nie okazała się jednak trwała. Ostatnio z budynku posypał się tynk. Na niewygody narzekają także pracownicy Centrum Informacji Turystycznej.
Okna są nieszczelne. Zimą pracownicy muszą obsługiwać turystów ubrani w ciepłą odzież.

A to właśnie do baszty najczęściej kierują pierwsze kroki goście stolicy Karkonoszy. To właśnie tam mogą uzyskać informację odnośnie miejsc noclegowych, kupić foldery, mapy i inne przydatne dla turystów wydawnictwa.

Samorządowcy na razie opracowują projekt budowlany związany z remontem tego zabytkowego obiektu. Chcą pozyskać na ten cel pieniądze z funduszy unijnych. Projekt jest jednym z warunków, które należy spełnić w procedurze ubiegania się o dofinansowanie z UE

W baszcie przez lata mieścił się sklep z materiałami dla artystów. Była tam także jeleniogórska redakcja jednego z ogólnopolskich dzienników. Jest to budynek stanowiący jedną z wizytówek stolicy Karkonoszy.

W nienajlepszym stanie jest także baszta zamkowa przy ulicy Jasnej. Ze średniowiecznego zabytku odpada tynk. Jednak na razie nie ma planów, aby i ten obiekt został wyremontowany i zagospodarowany – choćby jako punkt widokowy, z którego turyści mogliby podziwiać panoramę śródmieścia Jeleniej Góry i okolic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Michaił 2-06-2006 10:39
Ja rozumiem że w latach 60-tych trzeba było wyburzyć stare zabudowania czy może Towarzyse nie mieli wyobraźni i nie wiedzieli co z nimi zrobić. Teraz to by była rewelacja turystyczna. Może przy planie zagospodarowania tego terenu uwzględnić średniowieczy styl zabudowy? Było by ciekawiej.
~Jeleniogórzanin 2-06-2006 13:46
Wielka szkoda, że tak zabytkowe obiekty powoli niszczeją, naprawdę trzeba robić wszystko żeby odremontowac te budowle.Te budynki stanowią masze wspólne bogactwo historyczne i dobrze ze porusza się taki temat na Jelonce.Wieża baszty zamkowej z pewnoscią byłaby fajnym miejscem widokowym i atrakcją, tylko w naszych realiach niestety wszystko kończy się na planach i pomysłach.
~Danielloo17 2-06-2006 14:30
ludzie :O Zamiast wydawać na nowe samochody dla Pałkarzy, lepiej zainwestowac w zabudowania .Chociaż z tego bedzie pożytek , bo z policji.....:/
~Smakosz 2-06-2006 17:37
Była tam w latach siedemdziesiątych świetna knajpka u Związków Twórczych.
~zyrant 2-06-2006 23:58
Daniello o co ci chodzi ? bo jakoś nie jasno sie wyrarzasz,
~ZwiAsTuN 4-06-2006 14:51
Fajny Zuczek na zdjeciu przy Zamkowej ;] a tak powaznie to naprawde wartoby sie zajac tymi obiektami. Mam tylko nadzieje ze stanie sie to zanim sie rozsypia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group