Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9060
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szlak Cysterski z parkingami dla Cieplic

Wtorek, 28 września 2010, 8:09
Aktualizacja: 8:13
Autor: Angela
Projekt "Południowo–zachodni Szlak Cysterski" przygotowany przez dziewięć gmin dolnośląskich i trzech innych, uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną Polskiej Organizacji Turystycznej. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa. Do podziału jest 31,5 mln zł. Część tych pieniędzy trafi do Jeleniej Góry, gdzie wybudowane zostaną dwa parkingi z zapleczem.

"Południowo-zachodni Szlak Cysterski" zakłada m.in. budowę parkingów, sanitariatów, nowoczesnego systemu informacji turystycznej, zlokalizowanych przy obiektach pocysterskich w dziewięciu gminach województwa dolnośląskiego, oraz w trzech gminach na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

– Ten projekt dla Jeleniej Góry zakłada wybudowanie dwóch parkingów, przy ulicy Oskara Langego, gdzie powstaną też miejsca dla autobusów oraz przy ulicy Podgórzyńskiej. Parkingi będą wyposażone w zaplecze sanitarne z szaletami itp. W ramach projektu powstaną też infokioski zlokalizowane w różnych częściach miasta. Prace przy budowie parkingów ruszą nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Idea utworzenia Szlaku Cystersów została podjęta przez Radę Europy w 1990 r. Europejski Szlak Cystersów rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Najważniejszymi punktami szlaku na Dolnym Śląsku są zespoły klasztorne w Jeleniej Górze, Trzebnicy, Lubiążu, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim i Henrykowie.

W większości przypadków są to obiekty najwyższej klasy, perły architektury głównie barokowej. W obiektach tych znajduje się tysiące cennych zabytków. W ramach projektu wszystkie obiekty pocysterskie zostaną również oznakowane. Stworzenie Szlaku Cystersów umożliwi staranie się o wpisanie niektórych obiektów pocysterskich na listę światowego dziedzictwa kulturowego „UNESCO”.

„Południowo-zachodni Szlak Cysterski” należy do kluczowych projektów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Priorytetu 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym” Działania 6.4. „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group