Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9753
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szkołom grypa niestraszna

Piątek, 20 listopada 2009, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szkołom grypa niestraszna
Fot. .....
Dzisiaj ostatni dzień kontroli sanepidu w placówkach oświaty. Inspektorzy od poniedziałku sprawdzali czy w kranach jest ciepła woda, a w łazienkach mydło, papier toaletowy i ręczniki. Pod lupę poszły też środki czystości, niezbędne do walki z zarazkami zostawianymi poręczach czy klamkach. Sprawdzono też poziom nieobecności uczniów w szkołach. Wszystko z obawy przed epidemią groźnej grypy.

– Szkoły, w których nieobecność przewyższała 20 procent i przedszkola, gdzie absencja była wyższa niż 40 procent miały obowiązek przesłania takiej informacji do sanepidu. W tej kwestii sytuacja w powiecie jeleniogórskim nie jest najgorsza. Tylko trzy przedszkola odnotowały zwiększone absencje.

Czterdzieści procent nieobecnych przedszkolaków nie pojawiło się w Zespole Placówek Specjalnych przy ulicy Kruszwickiej. Nieco ponad 40 procent opuściło zajęcia w Przedszkolu nr 1 w Szklarskiej Porębie, gdzie pojawiła się wietrzna ospa, oraz w Miejskim Przedszkolu nr 10 w Jeleniej Górze.

W szkołach zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych, zbyt niskiej frekwencji nie wykazano, a nieobecności kształtowały się na poziomie pięciu – dziesięciu procent. Nie brakowało też i tych placówek, gdzie obecność wynosiła niemal sto procent.

Druga kwestia kontrolowana przez sanepid to higiena i wyposażenie łazienek czy toalet szkolnych. W tym przypadku inspektorzy wizytowali placówki od minionego poniedziałku. Z 63 widniejących w ewidencji szkół pod lupę trafiło piętnaście procent losowo wybranych, w tym m.in. Szkoły Podstawowe w Jeleniej Górze nr 2, 7 i 8, SP nr 1 w Szklarskiej Porębie i szkoła w Piechowicach.

Spośród gimnazjów skontrolowano „jedynkę” i „czwórkę” z Jeleniej Góry, Gimnazjum w Piechowicach, Gimnazjum z Zespołu Szkół Społecznych przy ulicy Bronka Czecha w Jeleniej Górze, gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Ze szkół ponadgimnazjalnych sprawdzono natomiast Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Jeleniej Górze i Policealną Szkołę Kosmetyczną w Jeleniej Górze.

– Dzisiaj nasi pracownicy też pojawia się w terenie i sprawdzą kolejne placówki – zapowiada Ewa Czyżewska, dyrektor Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze. – W piętnastu sprawdzonych szkołach wszędzie była ciepła woda, mydło w dozownikach, w płynie bądź kostce, papier toaletowy, ręczniki do rąk i środki dezynfekujące. Wyjątkiem była tylko jedna szkoła, która miała chwilową awarię ciepłej wody, ale nie wynikało to z zaniedbań placówki, tylko z usterki.

Sanepid przypomina natomiast o jak najczęstszym myciu rąk, którymi dotykamy klamek, poręczy, telefonów, a następnie twarzy, w ten sposób przenosząc bakterie i wirusy do organizmu.
– Należy pamiętać o myciu rąk nie tylko po wyjściu z toalety czy przed zjedzeniem kanapki – mówi. Mycie rąk likwiduje do 80 procent bakterii. Rodzice powinni też wyposażyć siebie i swoje dzieci w jednorazowe chusteczki higieniczne, które nie należy wkładać do kiszeni, ale od razu po jednorazowym użyciu wyrzucać do kosza – radzi Ewa Czyżewska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group