Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

MYSŁAKOWICE: „Szkolny” pałac na sprzedaż?

Niedziela, 30 maja 2010, 8:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 maja 2010, 8:05
Autor: Ania
MYSŁAKOWICE: „Szkolny” pałac na sprzedaż?
Czy monumentalny gmach dołączy do atrakcji Doliny Pałaców i Ogrodów?
Fot. Ania
Trwa wycena Pałacu Królewskiego w Mysłakowicach. Planowana jest bowiem sprzedaż tego okazałego gmachu. Pozyskane pieniądze mają trafić na pulę przeznaczoną na budowę nowej szkoły, która od 1951 roku mieści się we wnętrzach zabytku, który ma zupełnie inne cele.

Choć placówka obejmuje także budynek sąsiedni, w pałacu brakuje obecnie miejsca, aby swobodnie prowadzić zajęcia. W 2012 roku powstaną najprawdopodobniej dwa nowe oddziały, ponieważ naukę rozpocznie duża grupa sześciolatków.

W Mysłakowicach potrzebna jest jednak nowa szkoła. Już teraz podstawówka i gimnazjum obejmuje dwadzieścia jeden oddziałów, a jedna klasa nie ma przydzielonego pomieszczenia. Jeżeli do 2012 roku nie zostanie wybudowany nowy budynek, lekcje będą prowadzone najprawdopodobniej na dwie zmiany.

Obecnie spory problem stanowią lekcje wychowania fizycznego. Sala gimnastyczna jest nieduża, a w zimę istnieje konieczność dzielenia jej na kilka klas. Część zajęć odbywa się także w sali obok tzw. siłowni. Wiosną, kiedy dni są już cieplejsze, ćwiczyć można również na powietrzu. W pałacu nie ma też sali, w której każdy uczeń mógłby siedzieć przy osobnym komputerze.

Wycena obiektu ma być gotowa do końca czerwca. Dopiero wtedy będzie wiadomo za jaką kwotę można sprzedać Pałac Królewski w Mysłakowicach. Pracownicy Urzędu Gminy oszacują wówczas ile jeszcze pieniędzy trzeba zdobyć na budowę nowej szkoły.
– Na razie to tylko pomysł – mówi Piotr Amborski, pracownik Referatu Inwestycji, Rozwoju i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy Mysłakowice- Najpierw należy określić za ile można sprzedać pałac, żeby podjąć konkretne decyzje, związane z budową nowej szkoły – dodaje.

Nowa placówka powstałby najprawdopodobniej obok budowanego obecnie ośrodka zdrowia, czyli naprzeciwko cmentarza. Jeżeli nie uda się jej wybudować, trzeba będzie przeprowadzić niezbędne remonty w pałacu. Konieczna jest m.in. wymiana instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji alarmowej.

Wiadomo, że już pojawiają się potencjalni inwestorzy. Nie ujawniają się oni oficjalnie, ale zainteresowanie obiektem jest spore. Ma on przede wszystkim ogromną wartość historyczną, która jest ważnym elementem prowadzonej wyceny.

Początki pałacu sięgają XVII. Pierwszy dokument datowany na 1751 rok wspomina o przebudowie pałacu dokonanej z polecenia Maximiliana Leopolda von Reibnitz. W 1816 dobudowano werandę. W 1831 roku pałac przejął król pruski Fryderyk Wilhelm III. Kolejna przebudowa, która nadała gmachowi obecny kształt, miała miejsce latach 1832-44 i jest dziełem architekt Carla Schinkla. Podczas II wojny światowej w pałacu znajdowała się siedziba S.A.W 1945 ulokowało się tu dowództwo Armii Czerwonej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
221
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group