Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6871
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szklana tuba pamięci

Czwartek, 8 lipca 2010, 11:51
Aktualizacja: Niedziela, 11 lipca 2010, 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Szklana tuba pamięci
Fot. TEJO
Przesłanie prezydenta miasta do przyszłych pokoleń, wydania czasopism regionalnych, zapis wiadomości telewizyjnych na specjalnym nośniku i monety okolicznościowe – to wszystko znalazło się w szklanym pojemniku, który dziś zamocowany został w jabłku wieńczącym szczyt ratuszowej wieży.

Samorządowcy, choć dwa lata temu już jedną kapsułę czasu zamontowali pod popiersiem jelenia w Rynku, postanowili raz jeszcze zachować sztafetę pamięci i pozostawić przyszłym pokoleniom kolejną pamiątkę współczesności.

Całość – wraz z zawartością – przedstawił dziś jeleniogórzanom prezydent Marek Obrębalski, który odczytał przesłanie do przyszłych pokoleń. W liście szef miasta nawiązał do wyjętych 8 czerwca tego roku z mosiężnej tuby dokumentów i gazet pochodzących z lat 1880 – 1883 oraz z roku 1923.

– Cenny depozyt historii przekazany przez władze miejskie wieku XIX i XX uzupełniamy o współczesne dokumenty, z nadzieją, że przysłużą się kolejnym pokoleniom jeleniogórzan i zaświadczać będą o fascynującej, wielokulturowej historii Jeleniej Góry zwanej Perłą Karkonoszy – czytamy w dokumencie.

Do kapsuły trafiło wydawnictwo poświęcone 900-leciu miasta, tegoroczne numery Biuletynu Jeleniogórskiego, po jednym numerze Jelonki, Nowin Jeleniogórskich, Polski Gazety Wrocławskiej oraz Gazety Wojewódzkiej. Są też cyfrowe zapisy wiadomości telewizji: Dami i Karkonosze Play na wyjątkowo odpornym na działanie czasu nośniku. Najcenniejszym elementem w kapsule jest srebrna moneta okolicznościowa: 40 jeleni w drewnianym etui.

Tuba została wykonana ze specjalnego szkła przez pana Borowskiego z Warty Bolesławieckiej. Szkło da obojętne środowisko papierowym eksponatom, co pozwoli na przedłużony czas zachowania – powiedział Janusz Nagórny, doradca prezydenta miasta. Szklaną kapsułę w asyście szefa Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego oraz dziennikarzy włożył do jabłka wieńczącego wieżę ratusza pracownik firmy wysokościowej Helios. Kto w czasie, który przed nami, pierwszy odczyta przesłanie współczesności? Tego nie wie nikt

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group